1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. İşte Türkiye'nin mobil dönüşüm haritası
İşte Türkiye'nin mobil dönüşüm haritası

İşte Türkiye'nin mobil dönüşüm haritası

Şirketlere mobil teknolojileri kullanarak başarı yolunda destek olan Turkcell Akıllı Şirket vizyonu üçüncü yılını doldurdu. İşte Akıllı Şirket ile sağlanan bazı istatistikler.

A+A-

Turkcell’in, şirketlerin mobil teknolojileri kullanarak, daha başarılı, hızlı ve karlı olmalarını sağlamak amacıyla hayata geçirdiği “Akıllı Şirket” vizyonu üçüncü yılını doldurdu. Turkcell, bu 3 yıllık süreçte, şirketlerin başarısına teknolojiyle destek olmak için 30 ilde 50 binin üzerinde kurumsal müşterisiyle buluştu.

Firmaların teknolojiyi ne kadar kullandıklarını McKinsey ile birlikte oluşturduğu “Turkcell Akıllı Şirket” algoritması üzerinden ölçümleyen Turkcell, Türkiye’nin teknolojik dönüşüm haritası niteliğindeki bilgileri kamuoyuyla paylaştı. Proje çerçevesinde Anadolu'da teknoloji hamlesi gerçekleştiren şirketlerin sayısı artarken, 3 yıl içinde “Akıllı Şirket” skorları yükseldi, iller ve sektörlerin teknoloji kullanımları pozitif değişimler gösterdi.

Özel bir algoritma kullanıldı

Turkcell 3 yıl önce şirketlerin teknoloji kullanımını ölçümleye bilmek üzere bir algoritma geliştirdi. “Akıllı Şirket” skorunun hesaplanabilmesi için 4 temel kategoride (Temel haberleşme, bilgiye erişim, iş/varlık yönetimi, müşteri yönetimi) kriterler belirlendi ve şirketler bu kriterlere göre değerlendirildi.

Ayrıca şirketlere, mobil teknoloji kullanımında yol göstermek üzere Turkcell’in Uzman Proje ve Müşteri Yöneticileri ücretsiz danışmanlık hizmetide verdi. Bu sayede 2011’den bu yana toplam 20 binin üzerinde şirketleözel proje üretildi. Bu sayede şirketler, mobil teknoloji kullanım oranlarını ölçümledi, kendi sektörlerinde ve kendi büyüklüklerindeki diğer şirketlerle skorlarını karşılaştırarak, güçlü ve gelişime açık alanlarını görme ve iyileştirme fırsatı yakaladı.

teknoloji-2.jpg

Konya ve Mersin'de ivme

“Akıllı Şirket” skorları il bazında değerlendirildiğinde Türkiye’nin ve şirketlerin teknoloji kullanım haritalarının zaman içinde değişim gösterdiği görüldü. İzmir, Antalya, Bursa, Konya ve Mersin illerinde şirketlerinteknoloji dönüşümleri ivme kazandı ve listede daha üst sıralara oturdular. Örneğin, Turizm sektöründe iş verimliliğini ve takibini arttırmak amacıyla, yaygın tablet, saha yönetim çözümleri ve akıllı telefon kullanımı ile birlikte, Antalya Akıllı Şirket skorunda sıçrama yaptı. Mobil interneti, M2M ve pazarlama çözümlerini daha yoğun olarak kullanmaya başlayan İzmir, Bursa ve Konya ise listede ön sıralara yükselmeyi başardı. Sektör bazında değerlendirildiğinde ise özellikle enerji sektöründe bir sıçrama gerçekleştirildiği açıkça görülüyor. 3 yıl önceki “İlk 10” listesindeyer almayan “Kamu ve Devlet Kurumlarının da makineler arası iletişim(M2M) ve pazarlama çözümleri ile vatandaşa ulaşarak ve yeni hizmetlersunarak teknolojiyi daha fazla kullanıp listeye girmesi dikkat çekici.

teknoloji-1.jpg

İşte en mobil iller:

Sadece 2014’ün ilk yarısında 5.000’in üzerinde şirket Akıllı Bulut, MobilPazarlama, Akıllı Enerji, Akıllı Faks, Video Konferans, İşin Cebinde Çalsın, gibi çözümlerle işlerini tamamen mobilden yönetme yoluna gitti. Büyük ilgi gören Araç Takip çözümünde, 500 bin adet araca ulaşıldı ve bu alandaTürkiye Avrupa’da 1.’liğine yükseldi. En mobil il: İstanbul; en mobilsektör: Finans.

2011’de hazırlanan Turkcell Mobil Şirket Haritasında en mobil iller: 1. İstanbul, 2. Ankara, 3. Sakarya, 4. İzmir, 5. Kocaeli, 6. Bursa, 7.Antalya, 8. Adana, 9. Gaziantep, 10. Mersin olmuştu. 2014 itibarı ile bu tablo şu şekilde şekillendi: 1. İstanbul 2. Ankara 3. İzmir 4. Antalya 5. Bursa 6. Kocaeli 7. Konya 8. Adana 9. Mersin 10. Gaziantep.

Türkiye’nin en mobil sektörleri ise 2011’de şöyle sıralanıyordu: 1. Finans, 2. Endüstri-Üretim 3. İnşaat, 4. Hızlı Tüketim Malzemeleri, 5. Tekstil, 6. Lojistik, 7. Eğitim, 8. Sağlık, 9. Bilgi Teknolojileri, 10. Medya-Reklam.Bu tablo 2014’te 1. Finans, 2. Endüstri-Üretim, 3. Enerji, 4. HızlıTüketim Malzemeleri, 5. Tekstil, 6. Lojistik, 7. Eğitim, 8. Sağlık, 9. BilgiTeknolojileri, 10. Kamu ve Devlet olarak sıralandı.

Shiftdelete.net

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT