Rusya ve Ukrayna arasında geçtiğimiz 24 Şubat'ta başlayan savaş devam ediyor. İki ülkenin müzakerecileri Belarus sınırındaki görüşmeler ve online görüşmelerin ardından bu kez de İstanbul'da bir araya geldi. Dolmabahçe'deki görüşme, sabah 10.30'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açılış konuşmasının ardından başladı. Erdoğan, "Türkiye olarak barış ve istikrar için bölgemizde ve ötesinde sorumluluk üstlenmekten hiçbir zaman kaçınmadık, kaçınmayız. Çatışmanın uzaması hiç kimsenin yararına değildir. Adil bir barışın kaybedeni olmayacaktır" dedi.

Son Dakika: Rusya ve Ukrayna arasında İstanbul'da gerçekleştirilen müzakerelerin ilk turu bitti

MÜZAKERELER 4 SAAT SÜRDÜ

Dünyanın merakla beklediği görüşme, yaklaşık 4 saat sürdü. Görüşmeler öncesinde Rusya tarafının 'Ukrayna'nın Nazilerden arındırılması', 'silahsızlanma' ve 'Rusça'nın Ukrayna'da yasal olarak korunması' taleplerinden vazgeçtiği belirtilmişti. Ukrayna tarafının ise insanlar, toprak ve egemenlik konularından taviz vermeyeceği aktarılmıştı.

Son Dakika: Rusya ve Ukrayna arasında İstanbul'da gerçekleştirilen müzakerelerin ilk turu bitti

UKRAYNA HEYETİ: NATO'YA GİRMEYECEĞİZ, AB'YE KARIŞAMAZLAR

Müzakerelerin ardından Ukrayna tarafından açıklama yapıldı. Görüşmelerin devam edeceği ifade edilirken, Ukrayna heyeti kameraların karşısına geçerek "Güvenlik garantileri konusunda anlaşmak mümkün olmadı. Garantör olmasını istediğimiz ülkeler arasında Türkiye de var. Garantör olarak İngiltere, Çin, ABD, Fransa, Türkiye, Almanya, Kanada, Polonya ve İsrail'i görmek istiyoruz. Bir saldırıya uğrayacaksak, askeri operasyona uğrayacaksak, acil bir zirve çağırmaya hakkımız olmalı. Bu zirvede bir şey çözülmez ise ülkeler bize asker ve silah yardımı yapacak. Bu en önemli maddemizdir. Bu maddeyi ekleyebilirsek, Ukrayna bugünkü statüsünü sabitleyecek. Bizim yabancı merkezlerimizde yabancı asker olmayacak. Biz de NATO'ya girmeyeceğiz. AB'ye girmemize kimse engel olamayacaktır. Bu anlaşmanın en önemli noktalarındandır. Güvenlik sağlanırsa nötr statüye geçeriz. Kırım ve benzeri bölgeler ayrıca değerlendirilmeli. Hiçbir referandum baskı ile yapılmamalıdır. Eğer biz anlaşabilirsek, çok taraflı bir konferans düzenleyeceğiz. O zaman garantör ülkeleri çağıracağız. 2-3 hafta içinde garantörler de görüşmeye katılsın istiyoruz." açıklamasını yaptı.

"PUTİN VE ZELENSKİ'NİN BULUŞMASI İÇİN GEREKLİ ZEMİN OLUŞTU"

Erdoğan'dan İslam ülkelerine Yunanistan çağrısı Erdoğan'dan İslam ülkelerine Yunanistan çağrısı

Heyet adına konuşan Ukraynalı müzakereci Arakhamia, anlaşma için Rus askerlerinin Ukrayna'dan çıkması gerektiğini vurguladı. Ukrayna heyeti ayrıca "Bugünkü görüşmenin sonuçları, liderlerin görüşmesi için yeterli. Liderlerin bir araya gelmesi için gerekli zemin oluşturulmuştu." ifadesine yer verdi.

Son Dakika: Rusya ve Ukrayna arasında İstanbul'da gerçekleştirilen müzakerelerin ilk turu bitti

RUS HEYETİ: BAZI MADDELERDE ANLAŞTIK

Rus heyeti tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı: "İki taraf arasında bazı maddelerde uzlaşma sağlandı. Bazı siyasi incelikler ve detaylar konuşulacak. En hızlı şekilde barışa gelmek daha mümkün olacaktır. Putin ve Zelenski zirvesi dışişleri bakanları anlaşırsa mümkün."

RUSYA, 2 BÖLGEDE OPERASYONU DURDURUYOR

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan toplantının ardından kritik bir açıklama geldi. Açıklamada, "Diyalog için Kiev ve Çernihiv çevresinde operasyon duracak" denildi.