1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı
İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı

İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı

Türkiye, 7 yıl sonra ilk kez İsrail'e bakan düzeyinde ziyaret gerçekleştirirken, İsrail Gazze şeridini hedef almayı sürdürdü.

A+A-

DETAILHABER.COM – DIŞ HABERLER
Gazze şeridinde dün akşam İsrail Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen hava saldırılarında 2 Filistinli yaralandı. Hava harekatının Pazartesi sabahı düzenlendiği belirtilen roket saldırılarına yanıt olduğu öne sürüldü.

Ma'an News'ün haberine göre Gazze'nin farklı noktalarına 8 füzeyle saldırıldı. Gazze Sağlık Bakanlığı Sözcüsü, Han Yunus'taki saldırıda 2 Filistinlinin yaralandığını belirtti.

Hava saldırılarından birinin Gazze'nin kuzeyindeki askeri üssü hedef aldığı, Şucaiyye mahallesindeki saldırılarda da binaların tahrip edildiği bildirildi. Megazi ve Bureyc mülteci kamplarının doğusundaki tarım alanlarının da vurulduğu aktarıldı.

Hava harekatı sonrası Hamas ve İslami Cihad, İsrail'e tepki göstererek saldırıların sonuçları olacağı uyarısında bulundu.

İsrail ordusu ise  hava operasyonlarının 3 Hamas üssünü hedef aldığını öne sürdü. Açıklamada Pazartesi gündüz saatlerinde yaşanan füze saldırılarının sorumlusunun Hamas olduğu belirtildi. İsrail, Hamas'ı "yeni bir savaşa hazırlanmakla" suçlarken Hamas ise saldırıları üstlenmedi.

7  YIL SONRA BAKAN DÜZEYİNDE ZİYARET

Gazze şeridinde bunlar yaşanırken Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesi süreci kapsamında 7-8 Şubat'ta gerçekleştireceği resmi temaslar için Tel Aviv'e geldi. Avcı, 2010'da Mavi Marmara gemisine düzenlenen saldırı sonrası İsrail'i ziyaret eden ilk bakan oldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT