1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İsrail ve Hamas, kapsamlı ateşkes için anlaştılar
İsrail ve Hamas, kapsamlı ateşkes için anlaştılar

İsrail ve Hamas, kapsamlı ateşkes için anlaştılar

İsrail ve Hamas, yarın sabah 06:00'dan itibaren kapsamlı ateşkeste anlaştı.

A+A-

İsrail, Birleşmiş Milletler'in isteği üzerine Gazze'de bugün yerel saatle 10.00-15.00 arasında uygulanacak bir "insani ateşkes" ilan etmişti. Bu ateşkese Hamas da olumlu yanıt vermişti.

Bu geçici ateşkesin ardından bir iyi haber daha geldi ve İsrail ile Hamas kapsamlı ateşkes konusunda anlaştıklarını duyurdu.

SABAH 6'DAN İTİBAREN...

İsrailli yetkililer tarafından yapılan açıklamada 2 tarafın Cuma günü Sabahsaat 06.00’dan itibaren geçerli olmak üzere kapsamlı ateşkes konusunda anlaştığı ifade edildi.

HAMAS YETKİLİLERİ HENÜZ DOĞRULAMADI

Reuters'ın haberine göre, İsrailli bir yetkili İsrail ve Hamas arasında Mısır'da yapılan görüşmelerde kapsamlı ateşkes sağlandığını söyledi. Hamas yetkilileri ise ateşkes haberini doğrulamadı.

GEÇİCİ ATEŞKES BOZULDU İDDİASI

İsrail, Birleşmiş Milletler'in isteği üzerine Gazze'de bugün saat 10.00-15.00 arasında uygulanacak bir "insani ateşkes" ilan etti. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, “Geçici ateşkesin amacının Gazzelilerin hastaneye gitmelerine ve temel ihtiyaçlarını karşılamalarına olanak vermek olduğu” belirtildi. İsrail ordusu, bu sürenin İsrail'e saldırı düzenlemek için kullanılması halinde "kararlı bir şekilde cevap verileceğini" bildirdi.

BBC’nin haberine göre, Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zehra da bu süre içinde roket saldırılarını durduracaklarını duyurdu. Ebu Zehra, yaptığı yazılı açıklamada, Filistinli direniş gruplarının, BM'nin Gazze'ye insani yardımların ulaştırılması için sabahtan itibaren beş saat ateşkes ilan edilmesi talebini kabul ettiğini ifade etti.

BM Ortadoğu Özel Koordinatörü Robert Serry, “Gazzelilerin hastaneye gitmelerine ya da temel ihtiyaçlarını karşılamalarına imkan tanımak için böyle bir ateşkese ihtiyaç olduğunu” belirtmişti. Hamas yetkilileri de “birkaç saatlik ateşkes” önerisini değerlendirdiklerini söyledi.

DAKİKALAR ÖNCE VURDU

AFP'ye konuşan Acil Servis sözcüsü Eşref el Kudra, beş saatlik ateşkes yürürlüğe girmeden sadece dakikalar önce İsrail'in Gazze'nin güneyini tank ateşine tuttuğunu bildirdi. Refah'taki bir evi vuran İsrail'in saldırısı sonucu üç kişi yaşamını yitirirken dört kişi de ağır şekilde yaralandı.

İSRAİL: GAZZE'DEN ROKET ATILDI

İsrail ordusu, "kendilerinin 5 saatlik ateşkese bağlı kalmalarına rağmenGazze'den 3 havan topunun İsrail'e fırlatıldığını" iddia etti.

İsrail Ordu Sözcüsü Ovijaa Adraei, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İsrail, insanı yardımlar için yapılan "5 saatlik ateşkes" anlaşmasına bağlı kalmasına rağmen Gazze'den İsrail'e 3 havan toplu atıldı" diye yazdı.

Havan toplarının, İsrail'in güneyindeki Aşkol bölgesine düştüğünü öne süren Adraei, olayda ölü veya yaralı olup olmadığına dair bilgi vermedi.

Konuya ilişkin Filistinli taraflardan ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

PLAJDA OYNAYAN DÖRT FİLİSTİNLİ ÇOCUK ÖLMÜŞTÜ

Geçici ateşkes kararı, dün gerçekleşen İsrail saldırılarında, Gazze'deki bir plajda oynayan dört çocuğun ölümünün ardından geldi. Filistinli yetkilier, 8 Temmuz'dan bu yana devam eden İsrail saldırılarında 220 Gazzeli'nin öldüğünü, 1800 kişinin yaralandığını belirtiyor. Önceki gün ise Hamas'ınİsrail'e düzenlediği roket saldırılarında 38 yaşındaki bir İsrailli ölmüştü.

Bu arada daha önce 43 bin yedek askeri göreve çağıran İsrail ordusunun 8 bin yedek askeri daha göreve çağıracağı bildirildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT