1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İsrail tek taraflı kabul ettiği ateşkesten vazgeçti
İsrail tek taraflı kabul ettiği ateşkesten vazgeçti

İsrail tek taraflı kabul ettiği ateşkesten vazgeçti

İsrail'in Gazze'ye yönelik sekiz gündür süren askeri operasyonlarına ara verip bu sabah 09.00'dan itibaren kabul ettiği ateşkes sadece altı saat sürdü.

A+A-
İsrail Ordusu Sözcüsü Peter Levner, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İsrail'e yapılan rastgele füze saldırılarından 6 saat sonra, ordu Hamas'a karşı operasyonlarına yeniden başladı" ifadesine yer verdi.
İsrail Ordusu'nun resmi Twitter sayfasından yapılan açıklamada da "Sabah 09.00 itibariyle Gazze saldırılarını durdurmamızın ardından Hamas'ın, 47 füze fırlatması neticesinde operasyonlar yeniden başlatıldı" denildi.
İsrail Haaretz gazetesinin internet sitesinde yer alan haberde de "Başbakan Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Moşe Yalon'un, Hamas ve İslami Cihad Hareketi'nin Mısır'ın başlattığı ateşkes girişimini reddetmesinin ardından Gazze saldırılarının yeniden başlatılması talimatı verdiği" kaydedildi.
Mısır'ın öncülüğünde dün akşam saatlerinde getirilen ateşkes teklifi tek taraflı olarak İsrail tarafından kabul edilmişti. Buna göre taraflar bugün TSİ 09.00 itibariyle ateşi kesecek ve Perşembe gününden itibaren İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ambargonun yumuşatılması için müzakerelere başlanacaktı. Hamas ise ateşkesi kabul etmediğini bildirmişti. Ateşkes önerisinin geçerli olması beklenen saatten bir süre sonra da Gazze tarafından İsrail'e roket atıldığı haberleri gelmişti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da bugün gazetecilere yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer vermişti:
"Gazze Şeridi'nin füzeler, roketler ve tüneller olmak üzere her şekilde askerden arındırılması için Mısır'ın önerisini kabul etti. Ancak Hamas ateşkesi kabul etmezse, şimdilik durum bunu gösteriyor, İsrail bölgede sükuneti sağlamak adına her türlü askeri operasyonunu genişletmek için uluslararası meşruiyete sahip olacaktır."
(Kaynak : Hürriyet.com.tr)
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT