1. YAZARLAR

  2. Emrihan Aydın

  3. İş(inin) Adamı
Emrihan Aydın

Emrihan Aydın

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İş(inin) Adamı

A+A-

İş dünyasının çıtasının daha yüksek olmamasının en büyük sebebi, konumlandırmaların yanlış yapılmasıdır bence. Baştan yapılan yanlış konumlandırma, devamının da yanlış olmasına sebep oluyor. Konumlandırmaların yanlış yapıldığı kavramlardan ilki “vizyon”. Yerli-yersiz o kadar gereksiz ve yanlış şekilde kullanıyor ki, aslından çıkıyor.

TDK’ ya göre vizyonun tanımı, görünüm, ülkü, ileri görüş.

Bu kavramı iş dünyası için iki ayrı formatta kullanabiliriz. Birincisi şirketlerin vizyonu, diğer ise kişisel vizyon. Biz bu yazıda kişisel vizyonu irdeleyeceğiz. Kişisel vizyon, şirketlerin vizyonunu etkileyen en önemli unsurdur. Her şirketin kuruluşu insanın bir hayali ile başladı. Kişisel vizyonu geniş olanlar, şirketlerini büyüttü, geliştirdi ve başarılı bir yapı haline getirdi. Vizyonu dar olanlar ise yok olup gidenler arasındaki yerini aldı.

Kişisel vizyonunun önemi, iş insanları için çok yüksektir. Dar ve kapalı bir vizyon gelişimi, ilerlemeyi engeller. Bir döngü içerisinde hayatı idame ettirecek kadar hayat akışı sağlar. Belki bu durum o kişiyi de mutlu eder. Kazandıkları vardır belki ama farkında olmadan kazanamadıkları?

Peki bu vizyon neyi belirler iş insanları için?

Çok kısa bir cevabı var aslında iş adamı mı yoksa esnaf mı bu sorunun cevabıdır.

İşin magazin boyutu ile girişimcilikte bulunulması süreç içerisinde iş adamı vizyonu içerisinde olması gerekirken esnaf vizyonunda kalıyor.

Neden? Çünkü girişimcilik demek istenildiği saatte işe gitme ve işten çıkmak, işleri çalışanlara delege etmek, güzel arabalara binmek ve çok para kazanmak değil mi? İşte bu işin magazin tarafı.

İş adamı olmanın birinci şartı nedir? Büyük düşünmek. İş adamının hayali, iş fikri, fizibilitesi, girişimler ve yatırımları büyük olur. Küçük işler esnaf vizyonunun sonucudur.

“Büyük düşün, büyük yaşa ve büyük ol” parolası ile hareket etmelidir.

Şimdi kararınızı verin. İş adamı mı yoksa esnaf mı olacaksınız? Unutmayın her seçiş bir vazgeçiştir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT