1. YAZARLAR

  2. Emrihan Aydın

  3. İş İnsanları Eğitim Merkezi
Emrihan Aydın

Emrihan Aydın

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İş İnsanları Eğitim Merkezi

A+A-

T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü verilerine göre ülkemizdeki faal şirket sayıları ve dağılımı aşağıdaki gibidir.

dssd.jpg

Anonim Şirket

94.828

Limited Şirket

713.861

Kollektif Şirket

3.738

Komandit Şirket

331

Kooperatif

37.790

Gerçek Kişi İşletmesi

496.530

Diğer

4.134

TOPLAM

1.351.212


***T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü Şirket İstatistikleri Bülteni Sayı:11

Ülkemizi 2023 hedeflerine taşıyacak trenin lokomotifi olan özel sektörün makro ölçekte hedefleri oluşturması için mikro hedefleri tanımlaması ve hedeflere gidecek yol haritası oluşturması gerekmektedir.

Şirketlerin gelişim odaklı verimli birer değer haline gelmesi için en büyük görev şirketlerin yönetim kurulu/üst yönetime düşmektedir.

Mesleki konularda yeterlilik şartnameleri ve düzenlemeler getirilirken, bu konuda eğitim merkezleri açılır iken; iş insanları için bir eğitim merkezinin ve akreditasyonun olmaması ne kadar yanlış değil mi? Şunu düşünebilirsiniz KOSGEB gibi bazı kuruluşlar girişimcilik eğitimleri ve destekleri ile fizibilitesi yapılmış girişimler sağlamayı amaçlıyor. Bu uygulama çok doğru fakat yetersiz. Siz girişimciliğin nasıl yapılması gerektiğini anlatıp belli bir zaman için plan oluşturtursanız sonrasında girişimci şirketini nasıl yöneteceğini öğretmezseniz; şirketi verimsiz hale getirirsiniz.

Düşünün hayatında iş insanı olmaya yönelik hiçbir eğitim almamış kişiler bünyelerinde kaynakçı ustası dahi çalıştırmak için mesleki yeterlilik belgesi istiyor. Şirketlerin her kademesinde akreditasyonlu eğitim almış personel olsun. Ama en başta iş insanları için akreditasyon olsun. Yani bir kişi araba kullanacaksa ehliyeti olmalı. Bu kadar açık ve net…

İşin girişimcilik kısmı için verilen eğitim ve destek yeterli. Girişimciliği özendirici nitelikte. Fakat “sürdürülebilir girişimcilik” kavramı ortaya düşünüldüğünde iş insanlarına mecburi eğitimler ve akreditasyon sistemi getirilmelidir. Mesleki yeterlilik konusunda hizmet veren Mesleki Eğitim Merkezleri gibi “İş İnsanları Eğitim Merkezleri” oluşturulmalı ve çok sıkı bir denetimle verilecek eğitimlerle akreditasyon gerçekleştirilmelidir.

Bu eğitimlerin en büyük faydası ne olacak?

İşin hem mikro açıdan şirket yönetim modellerini; makro açından da ekonomiyi öğrenecekler. Mesela makro ölçekte üretime dayalı bir ekonomik sisteminin olmamasının bizi 2023 hedeflerine ulaştırmayacağını öğrenecekler. Mikro düzeyde ise üretime dayalı bir şirketin her daim ayakta kalacağını öğrenecekler. Eğitimin önemini, gelişmenin ancak ve ancak verimli bir şirket modeli oluşturarak başarılacağını öğrenecekler.

İddia ediyorum ki, bu eğitim sonunda iş insanlarının en az %70’ inin şirketini ve ekonomiyi ele alması değişecek. Konjonktürü daha farklı bakış açısı ile okuyacaklar. Daha farklı stratejiler geliştirilecekler.

Şunu unutmayalım şirketlerin yönetimindeki gelişimi yürüyen merdivene tersten binmeye benzemektedir. Belli bir hızla giderseniz mevcut yerinizi korursunuz. İleri gitmek için daha hızlı koşmanız gerekmektedir. İşte “İş İnsanları Eğitim Merkezleri” 1,5 milyon şirketin daha hızlı koşmasını sağlayacak. Böylece makro hedeflerin gerçekleşmesi yolunda en büyük adım atılmış olacaktır.

Yazımı Alice Harikalar Diyarında Masalından bir bölüm ile bitirmek istiyorum.  Herkese bol eğitimli günler dilerim.

…Ne var ki konuşmanın bu kısmında nasıl olduysa Alice ve Kırmızı Kraliçe tabanları kaldırıp hızla koşmaya başladılar. Kraliçe o kadar hızlı ilerliyordu ki Alice ona yetişmekte güçlük çekiyordu. İşin en kötüsü ise Alice koştukça çevresindeki hiçbir şey değişmiyor gibiydi. Üstelik soluğu öyle bir kesilmişti ki bir daha koşamayacakmış gibi geliyordu. En sonunda başı dönerek bir ağacın altına oturdu. Kraliçe “Şimdi biraz dinlenebilirsin” dedi. Alice çevresine bakınca hayretle “Sanki bu ağacın altından hiç kıpırdamamışız, bizim ülkede insan bu kadar hızlı koşarsa bir yerden başka bir yere varır” dedi. Kraliçe “Oysa bizim burada insanın yerli yerinde kalabilmesi için var gücüyle koşması gerekir. Bir yerden kalkıp başka yere gitmek istiyorsan bunun en az iki katı koşmalısın.” (Carroll, 2001)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT