1. YAZARLAR

  2. Emrihan Aydın

  3. İş’ in Aslı
Emrihan Aydın

Emrihan Aydın

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İş’ in Aslı

A+A-

İş hayatında ister kurumsal olsun, ister olmasın büyüklü küçüklü hemen hemen her şirkette sorunlar yaşanmaktadır. İnsan kaynaklarının başarılı bir şekilde yürütüldüğü şirketlerde bu sorunlar büyümeden ortadan kaldırılırken, başarısız şirketlerde sorunlar problem olabiliyor. Yapılan bir araştırmada sorunların büyük bir kısmının iletişimsizlik ya da yanlış iletişimden kaynaklandığı ispatlanmıştır. Buna bir de kronik sorunlar eklenince problemler çözümlenemeyecek hale geliyor.

Peki şirketlerde bu türlü sorunların çözümü nedir? Cevabı çok basit olmasına rağmen bu çözümleri uygulamak maalesef bu kadar basit olamıyor. Bütün bu sorunların nedeni aslında kök nedene inememekte yatıyor. Kök nedeni bilinmeyen sorunların çözümü ancak ve ancak yara bandı gibi yarayı kapatmaya yönelik olur. Ama bizim burada istediğimiz yaranın tedavi edilmesi. Dolayısıyla sorunun aslı bilinmeli, bu nedenler yok edilmelidir. İşletme literatüründe  “kök neden analizi” dediğimiz çalışma ile bu nedenleri ortadan kaldırıp, başarıya doğru bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.

“Kök Neden Analizi” nedir?

Kök Neden Analizi, problemin çıkış noktasını tespit edebilmeyi amaçlar. Problemin öncelikli nedenini bulabilmek için belirli aşamalarda ilgili araçları kullanır ve böylelikle;

- Ne olduğunu saptarsınız.

- Neden olduğunu saptarsınız.

Kök Neden Analizi Süreci

Kök Neden Analizi’nin tanımlanabilir beş aşaması vardır.

1. Aşama: Problemi Tanımlayın

Meydana gelen sorunlar neler?

Belirgin semptomlar nelerdir?

2. Aşama: Veri Toplayın

Problemin var olduğuna dair hangi kanıtlarınız var?

Problem ne zamandır var?

Problemin ne gibi etkileri var?
Probleme sebebiyet veren faktörleri incelemeye başlamadan önce, durumun analizini tam olarak yapmalısınız. Kök Neden Analizi’nin etkinliğini maksimum düzeye çıkarmak için, durumu anlayabilecek herkesi bir araya getirin. Probleme aşina olan insanlar, sorunu kavrayabilmeniz için size yardımcı olabilirler.

3. Aşama: Muhtemel Nedenleri Belirleyin

Hangi olaylar dizisi, probleme yol açmıştır?

Problemin meydana gelmesine ne gibi durumlar sebep olmuştur?

Temel problemin ortaya çıkışını çevreleyen diğer problemler nelerdir?
Bu aşamada, mümkün olduğunca çok sayıda neden belirleyin. İnsanlar genellikle bir veya iki neden belirleyip bırakırlar, fakat bu yeterli değildir. TNA ile yapılmak istenen şey, en belirgin nedenlere müdahale etmek değil; derinde yatan sorunları çözmektir.

4. Aşama: Kök Neden(ler)i Tanımlayın

Sebep olan faktör neden mevcut?

Problemin ortaya çıkmasının asıl sebebi nedir?

5. Aşama: Çözüm Öne Sürün ve Uygulayın

Problemin bir kez daha meydana gelmesini önlemek için ne yapabilirsiniz?

Çözüm nasıl uygulanacak?

Bu analizin pratik ve uygulama noktasında fazla karmaşık olmaması sebebiyle kullanılmasını tavsiye ediyorum. Göreceksiniz ki sorunların gerçek tedavisini bu analiz ile yapmış olacaksınız.

Kaynak:

http://www.mindtools.com/pages/article/newTMC_80.htm

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT