1. YAZARLAR

  2. Tuğba Özdenal

  3. İŞ HAYATINDA BEDEN DİLİ SÖZCÜKLERİN ÖTESİNE GEÇİYOR!
Tuğba Özdenal

Tuğba Özdenal

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İŞ HAYATINDA BEDEN DİLİ SÖZCÜKLERİN ÖTESİNE GEÇİYOR!

A+A-

İnsanlar arasında iletişim sadece sözcükler ile sağlanmıyor. Vücudumuzun duruşu, eller, kollar, bacaklar, mimiklerimiz… Bunların hepsi ayrı ayrı bir iletişim unsuru aslında. Beden dilinin iş hayatının tartışılamaz en önemli ve etkili yardımcılarında birisi olması kaçınılmaz.

Genellikle diğer insanlarla karşılaşıldığında veya onlarla iletişim kurarken sadece söylenene veya görülene dikkat edilse de bilerek veya bilmeyerek beden diline de önem veriliyor. Mülakat esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri el ve yüz hareketleridir. Bazen karşımızda ki insana duygularımızı belli etmek istemesek de hareketlerimiz her şekilde bizi ele vermeye başlıyor.

Beden jestlerinde, konuşulan kişiye tam olarak dönmek güvenilir ve kendinden emin bir tavrın göstergesidir. Sadece yüzle değil tüm vücutla dönmek “tam yüzleşmek” anlamına gelir. Kollar göğüs hizasına bağlı değilse ve oturma pozisyonunda bacak bacak üstüne atmamak açıklık ve netliği pekiştiriyor.

Bir insanın karşısında ki kişiyle konuşurken karşıdakinin gözüne bakmaması, göz teması sağlamaması, kendisine güveninin olmadığını gösterir. Karşıda ki kişi çok az göz teması kuruyorsa, hoşlanmadığını, sinirli olduğunu ya da çekingen olduğunu anlattığı gibi kendisinin yüksek bir statüde bulunduğunun mesajını veriyor.

Mülakat esnasında beden dilinizi pek çok değişik şekilde kullanabilirsiniz. Hiç tanımadığınız biriyle ilgili ilk izlenimi onun kullandığı beden dilinden elde edebiliyorsunuz. Ayrıca; beden dilinizi doğru kullandığınızı zannettiğiniz bazı durumlarda yanlış izlenim uyandırmanız da mümkün. Önemli olan doğru bir şekilde gözlem yapmaya devam etmek. Herkes sizinle ilgili mülakat esnasında pek çok şey düşünebilir, o düşünceleri olumlu ya da olumsuz olarak değiştirebilecek tek kişi sizsiniz. Önemli olan, içinde bulunduğunuz durum sizden nasıl olmanızı gerektiriyorsa beden dilinizi ona göre daha emin, güçlü, güvenilir görünmek için kullanmaya çalışın.

Mülakata girmeden önce dikkat etmeniz gereken en detay nokta ise giydiğiniz takım elbisenin rengidir. Renkler; insanların duygularını çok farklı bir şekilde yönetebilir, olumlu ya da olumsuz birçok mesajı karşı tarafa doğrudan yansıtabilir. Mülakatlarda ve iş yaşamında resmiyeti temsil eden 3 temek renk bulunmaktadır; Siyah, beyaz, lacivert. Beyefendiler ve hanımefendiler görüşmeye gitmeden önce tercih ettikleri kıyafetleri gözden geçirmelerinde fayda var. Hanımefendiler ve beyefendiler tercihen pantolon ve ceket ile kombine edilen bir takım elbise tercih ederlerse hareket esnekliklerini daha rahat sağlayabilirler. Unutulmamalı ki, insanlar her zaman ve her yerde ilk önce kıyafetleri ile karşılanırlar.

Mülakata gireceğiniz zaman kendinizi çok heyecanlı hissedebilirsiniz. Hatta başınızdan aşağıya kaynar sularda dökülebilir. Benim tavsiyem şu; mülakat öncesi şeker tüketmemeniz. Heyecanı tetikleyen en önemli unsurlardan birisidir. İstediğiniz kadar başarılı olsanız da önemli olan duygularınızla başarılarınızın birlikte hareket etmesidir. Mülakata girdiğiniz an itibariyle dimdik durun. Burnunuz elbette hep havaya bakmasın J Dik durmak, özgüvenin ilk belirtisidir. Sizinle görüşen kişi duruşunuz karşısında hareketlerine dikkat etmeye başlayacaktır.

Mülakat esnasında eller açık bir pozisyonda olmalı. Kenetleyici tüm el ve bacak hareketlerinden uzak durmalısınız.  Karşınızda ki insanda ön yargı oluşmaması için ellerin açık ve düzgün bir şekilde durması iletişimin daha açık ve akıcı olmasında rol oynar. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT