1. YAZARLAR

  2. Kutluhan Tencan

  3. İran demokrasinin yanında, peki siz?
Kutluhan Tencan

Kutluhan Tencan

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İran demokrasinin yanında, peki siz?

A+A-

Alman düşünür Schopenhauer, kötü olanı göremeyen kimse iyi olanı da göremez der. Buradan şunu çıkarmak önemli. Eğer kötü olanı yanlış belirlersek, iyi olanda yanlış belirlenecek ve birçok durumu tersyüz ederek, yanlış bir konumlanmanın içerisinde kendimizi bulacağız. Bu belki insan ilişkilerinde çok vahim sonuçlar çıkarmayabilir ama siyasi konumlanmalarda bu durum pekte öyle gerçekleşmez.

KÖTÜLERİN KÖTÜSÜ

Bugün kötülerin kötüsü, dünyayı kendi jandarmalığına çevirmek isteyen ABD emperyalizmidir. Kötüyü görmek yani emperyalizmi görmek için de onunla yüzleşmeniz gerek. İran halkı gibi. Öyle deri koltuklarda edinilen kitabi bilgilerle, tumturaklı sözlerle emperyalist sistemi göremezsiniz. Böyle yaparak ancak daha fazla okşarsınız tatminlik duygunuzu.

Bir haftadır İran’ın ekonomik taleplerle başlayan lakin sonrasında Amerikan cephesinin (İsrail, Suudi Arabistan, ABD) kışkırtmalarıyla silahlı eylemlere evrilen olayların, demokratikleşme eylemleri olduğunu söyleyen birçok yazar ve gazeteyle karşı karşıyayız. Buna şaşırmamak mümkün mü?

Kötülerin kötüsü Amerika, Türkiye’yi Zarrab dosyasıyla, PKK/PYD’ye binlerce tır vermiş olduğu silahlarla hedef alırken, Türkiye’nin buna binaen bölge ülkeleriyle anlaşarak, Soçi ve Astana süreçlerinin merkezinde yer almasıyla Amerika’ya ciddi tokatlar atarken, bölge ülkelerinde tekrar bir kaos ortamının yaratılması ancak ve ancak ABD tezgahıdır. İranlılar verdikleri röportajlarda biz bu hikâyeyi Suriye’de gördük diyorlar. Merkez medyada görmeniz zordur bu görüntüleri :) ABD’nin tarihi fitnecilik tarihidir; Ukrayna’da, Irak’ta, Libya’da, Romanya’da, Kuveyt’te, Lübnan’da, Filistin’de. Ne zaman işler kendileri için ters gitse, hemen kargaşa çıkarılır. Ve bugünde olduğu gibi kimisi buna demokrasi, kimisi de emperyalist kışkırtma der.

YENİLMEYE MAHKÛMLAR

Yenilen kuvvetler, ya efendi efendi köşelerine çekilir ya da “yenildik ama en azından şuraları da yakıp öyle geçelim” anlayışına sahiptir. Tıpkı Yunanlıların topraklarımızdan çekilirken köylerimizi yakması, köprülerimizi yıkması gibi. Fakat sonuç değişmez. Yenilen yenilmiştir. Ezcümle, Amerikan Birleşik Devletleri ve ortakları bugün bölgemizde kaybetmiştir.

Yenilen pehlivan güreşe doymaz derler ama bu artık Amerikan cephesi için mümkün değildir. Bundan sonra, yenilen pehlivanın (ABD’nin) geriye yalnızca içi boş, kuru tehditleri kalacaktır. Bugün Donald Trump ve Netanyahu’nun açıklamaları gibi.

DEMOKRASİ

İran demokrasisi üzerine ahkâm kesmek bizim işimizin değildir. Her ülkenin kendine ait bir devlet geleneği, bir tarihi vardır. Bunu İranlılar tartışır. Ama bugünün bölge ülkeleri üzerinde dikkat etmesi gereken en temel demokrasi kıstası şüphesiz, emperyal saldırılara karşı vatanı savunmak ve milletçe birlik olmaktır. Demokrasi en nihayetinde, en yalın biçimde yaşama iradesidir. Bu iradeyi elinizden almak isteyen kuvvetlere karşı içerde ve dışarıda her türlü mücadeleyi yürütmek, en tarihi, en keskin demokrasi mücadelesidir. Bugün Batı Asya ülkeleri olan Türkiye, İran, Irak, Suriye ve Filistin bunu yapmaktadır. Bu mücadeleyi hor görmek, sırt çevirmek başkalarına yani, kötülerin kötüsüne göz kırpmak olacaktır. Ne diyelim, çok fazla göz kırpmaktan, gözünüz kör olmasın da!


SOSYAL MEDYA TAKİP İÇİN;

Twitter.com/KutluhanTencan

İnstagram.com/kutluhantencan

Facebook.com/kutluhan.tencan

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT