1. YAZARLAR

  2. Aleyna Homurlu

  3. İnsanoğlu değil İnsan
Aleyna Homurlu

Aleyna Homurlu

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İnsanoğlu değil İnsan

A+A-

Dilimizdeki yanlışlar... Merhabalar bu hafta da sizlerle beraberim. Sizlerin cümlelerimi okuyup bu konuda olumlu olumsuz aldığım her yorum beni öylesine mutlu ediyor ki şimdiden hepinize çok teşekkür ederim. 

Bu hafta birazcıkta cinsiyetçi yaklaşımlara, dilimizdeki hatalara, hatalardan ziyade alışkanlıklara değinmek istedim. Bizim insanlarımız, bizler alışkanlıklarımızdan kolay kolay vazgeçebilen bir toplum değiliz. Bundan kaynaklı çıkan öylesine onur kırıcı sözlerimiz var ki... Yine burada tamamen anne baba, dolayısıyla küçük yaşlardan verilen eğitimler giriyor sahneye. 

Örneklerle durumu özetleyecek olursak dilimizde “karı gibi ağlama” diye bir cümle var mesela. Simdi burada iki tarafta da problem var. Birincisi “erkeklerin ağlama gibi bir insani tepkileri olamaz çünkü sadece kadınlar ağlar” gibi bir algı çıkıyor ortaya. İkincisi bu denli vefakâr cefakar Türk kadını için bu cümlenin bir aşağılama cümlesi olarak kullanılmasını ben şahsen yediremiyorum. Keza hiçbir kadının bunu kabul etmemesi gerekiyor. Bu cinsiyetçi tutumun zihinlerimizden başta da dilimizden atılması kadına verilen değeri ve eşitliği bir nebze olsa rahatlatacaktır diye düşünüyorum. Tüm bunların yanı sıra çevremde de çok karşılaştığım hatta birçok arkadaşımla bundan kaynaklı tartıştığım “bayan” kelimesi. Hatta belki şuan bunu okuyan ve tartıştığım bir arkadaşım var ise ardından şu cümleyi kuracağımı bile tahmin edebilmiştir. Bayan kelimesi kesinlikle yanlış bir kelime değil benim fikrimce. Kullanım yeri yanlış erkeklere bay dediğimiz yerlerde kadınlara bayan denilmesinde bir sakınca göremiyorum ben. Soy isimlerinin başlarına getirilen unvan olarak düşünelim. Bay-bey kullanıldığı takdirde resmiyet çerçevesinde bayan hitap sekli kullanılabilir pekala. Fakat bir kadına seslenilirken veya bir ortamda bir konu hakkında konuşulurken kadın kelimesini kullanmaktan neden çekiniyoruz? Ağız dolusu kadın demekten neden çekiniyoruz? Tabi ki birine seslenirken size arkasından “kadın!” diyerek seslenin demiyorum. Aslında bizim dilimiz o kadar naif bir dil ki “hanımefendi“ kelimesini tercih etmek daha kolay olacaktır bu noktada.
Bizim atasözlerimizde bile var bunlar; 

"Hem kız, hem baldırı düz, hem de ucuz olur mu?": Kusursuzun imkânsızlığına işaret eden cinsiyetçi bir atasözü.
"İnsanoğlu": Bu deyiş, İngilizce karşılığıyla "mankind", tüm insanları ifade etmesine rağmen gerçek anlamıyla yalnızca insanoğullarından bahsetmektedir.
"Kız gibi": Kullanılmamış, yeni bir eşyayı betimlemek için kullanılan cinsiyetçi bir deyiş.

- Cinsiyetçi sözler deyim ve atasözleri bile kız çocuğu sorun, erkek çocuğu ödül olarak gösterir:
“Bir (ev) gemi donanır, bir kız (çıplak) donanmaz.”
“Bir evde iki kız, biri çuvaldız biri biz.”
"Kız doğuran tez kocar."


Gibi bu liste bu şekildeki devam ediyor ama unutmayalım ki bizler insanoğlu değil İNSANIZ.

"Kadınlar insandır, erkekler insanoğlu."

                                                           Neşet Ertaş

 

SOSYAL MEDYADA TAKİP İÇİN;

Twitter.com/aleynahomurlu

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT