1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. İngiltere ve Polonya birlikte hava savunma füze sistemi geliştirecek
İngiltere ve Polonya birlikte hava savunma füze sistemi geliştirecek

İngiltere ve Polonya birlikte hava savunma füze sistemi geliştirecek

İngiltere ve Polonya, NAREW hava savunma sisteminin geliştirilmesinde ileri teknolojileri paylaşmak için anlaşma imzaladı.

A+A-

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ve Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, Polonya’nın gelecekteki hava savunma sisteminde ortak olması için niyet beyanı imzaladılar. NAREW olarak adlandırılan, geleceğin kara tabanlı hava savunma sisteminin milyarlarca sterlin değerinde olması bekleniyor.

İngiltere-Polonya ilişkisi için bir ilk olan anlaşma, iki devletin güvenlik ve savunmadaki gelişimini iyileştirmeyi amaçlıyor. Ayrıca iki ülkenin NAREW savunma sistemini geliştirmek için ileri teknolojilerini de paylaştığı görülecek.

ARMY Technology’nin aktardığına göre İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, “Bu anlaşma, Polonya ile savunma iş birliğimize dair bir adım olacak ve bu bağlamda ordularımızın daha yakından çalışmasının yolunu açacak. İngiltere ve Polonya tarihsel olarak bir dizi tehdide karşı yan yana durdu, bu anlaşma ortaklığımızı da derinleştirmeye devam edecek.” dedi.

CAMM Test Atışı (Görsel: MBDA)

MBDA İngiltere, ortak hava savunma modüler füzesi (CAMM) ailesi NAREW programı için seçildi. Süpersonik hızlarda uçabilen CAMM füzeleri, jet ve yüksek hızlı füzeler de dahil olmak üzere modern hava tehditlerini yok etme konusunda kabiliyetler sunuyor.

Konuyla alakalı MBDA İngiltere Genel Müdürü Chris Allam şunları söyledi: “MBDA, İngiltere-Polonya savunma ortaklığında böylesine öncü bir rol oynamaktan mutluluk duyuyor. Bu anlaşma, Polonya Milli Savunma Bakanlığı ve Polonya endüstrisi ile kurduğumuz derin ilişkiyi onaylıyor. NAREW ve Polonya Hava Savunması için benzeri görülmemiş teknoloji iş birliği ve transfer teklifimiz de böylece destekleniyor. Polonya, MBDA’yı ve CAMM ailesini seçerken, gerçek bir Avrupa füze ortaklığının en son yeteneklerin ve savunma endüstrisinde yüksek vasıflı işleri güvence altına alma ve geliştirme yeteneğinin avantajlarından yararlanacak.“

Birleşik Krallık Hükümetine göre; hem Polonya hem de Birleşik Krallık karşılıklı yetenekleri geliştirmeye ve İngiliz Silahlı Kuvvetlerini modernize etmeye yatırım yapıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT