1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. İmamoğlu: Oyumuz yüzde 50.1, rakibimizin oyu 46.5
İmamoğlu: Oyumuz yüzde 50.1, rakibimizin oyu 46.5

İmamoğlu: Oyumuz yüzde 50.1, rakibimizin oyu 46.5

Ekrem İmamoğlu, son açıklamasında (23.20) ellerindeki verilere göre oylarının yüzde 50.51 olduğunu açıkladı. İmamoğlu, Binali Yıldırım’ın oyunu ise 46.5 olarak duyurdu.

A+A-

Millet İttifakı’nın İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu oylar sayılırken üç açıklama yaparak, seçim manipülasyonlarına dikkat çekti.

İmamoğlu, son açıklamasında (23.20) ellerindeki verilere göre oylarının yüzde 50.51 olduğunu açıkladı. İmamoğlu, Binali Yıldırım’ın oyunu ise 46.5 olarak duyurdu.

İmamoğlu şöyle konuştu:

“Sandıklar kapanalı 3,5 saate yakın oldu. Elbette sayım işlemleri devam ediyor, tutanaklar kayda geçiyor. Biz de sıkı biçimde süreci takip ediyoruz. Ancak yine daha önceki seçimlerde yaşadığımız gibi, tek kaynaklı girişten dolayı enteresan veriler paylaştı. Yasaklar kalkmadan yayına girildi, YSK’nin uyarıları da karşılık görmedi. Sistemimizdeki sayı yükseliyor, 3 dakika önceye göre giriş yapılan yüzde 27,6. Saat 22.00’ye kadar kesine yakın sonuçları oluşturabileceğiz.

Şu anda CHP adayı olarak oyum yüzde 53.2. Rakibimizinki ise yüzde 44.1.

Karşı tarafta son yarım saat içinde öyle bir veri yükselişin var ki… Aynı zaman diliminde İstanbul’un dışındaki illerde çakılı kalmış bir oran var.

Anadolu Ajansı’nı uyarmak durumundayım. Verilerinizi kontrol edin ve titiz olun.”

20 DAKİKA SONRA İKİNCİ AÇIKLAMA

İmamoğlu ilk açıklamasından 20 dakika sonra tekrar kameralar karşısına geçti:

Verileri güncelleyen İmamoğlu, veri girdikleri sandık oranının 36,5 olduğunu, kendi oyunun yüzde 52,42 olduğunu ve Binali Yıldırım’ın yüzde 44,84 oy oranında olduğunu belirtti.

İmamoğlu, “Ne yazık ki manipülasyon söz konusu. YSK yöneticilerini göreve çağırıyorum, süreci denetlesinler. Yine devletin kurumu Anadolu Ajansı’nı hassasiyete, ahlaklı bir duruşa davet ediyorum. Bu süreci böyle yönetmeye devam edeceğim ve süreci basına aktarmaya devam edeceğim,” dedi.

ÜÇÜNCÜ AÇIKLAMA

İmamoğlu, üçüncü kez kameralar karşısına geçtiğinde ise şunları söyledi:

“40 dakikadır veri girişi durduruldu. Daha önce 3 dakikada bir yenileniyordu. Bu bizim manipülasyon endişemizi kuvvetlendirdi. Verilerimize göre açılan sandıklar yüzde 90’ı aştıktan sonra işleri daha da zorlaşacak. Kafaları karıştı. Hak yemenize müsade etmeyiz. Şu an itibariyle girdiğimiz veriler yüzde 60’a ulaştı. Aramızdaki fark yüzde 5,25’tir. Öndeyiz. Lütfen sandıkları bırakmayın.”

DÖRDÜNCÜ AÇIKLAMA

“YSK’yı ve il ilçe seçim kurullarını tek bir oya dahi sıkıntı vermemeleri aadına azami göreve davet ediyorum. Bu tarihi bir görev ve çağrıdır. Seçim kurulllarında görev alan bütün devlet memurlarına teşekkür ediyorum ve ikazımı yapıyorum. Tüm tutanaklar sağlıklı şekilde kayda geçmeniz gerekmektedir. İstanbul’da sürece hassasiyetle bir kontrol mekanizması gibi müdahale ediyoruz. Bu seçim bir tarafın kazandığı bir tarafın kaybettiği seçim değildir. Bu bir yerel seçimdir. Herkesin kazanma seçimidir. Sandıklardaki okullardaki kurullardaki görevlerinize en hassas duygularınızla, gülümseyerek son ana kadar en üst seviye dikkatle koruyarak devam edin. Hakkımı yedirtmem.

Şu anda yüzde 76.1 oyun girişini yaptık. Bizim oyumuz yüzde 50.51, rakibizin oyu 46.5’tir.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT