1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İlker Güven: Erciyes'in konuşması Yunan çıkarlarına hizmet ediyor
İlker Güven: Erciyes'in konuşması Yunan çıkarlarına hizmet ediyor

İlker Güven: Erciyes'in konuşması Yunan çıkarlarına hizmet ediyor

E. Tuğamiral İlker Güven, ‘Büyükelçi Çağatay Erciyes'in ABD'de düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşma, Yunanistan çıkarlarına hizmet eden bir konuşma’ yorumunu yaptı.

A+A-

Emekli Tuğamiral İlker Güven, Turkish Heritage Organization (THO) tarafından 18 Şubat'ta ABD'de düzenlenen bir konferansta Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürü, eski Beyrut Büyükelçisi Çağatay Erciyes’in yaptığı konuşmanın Yunanistan çıkarlarına hizmet eden bir konuşma olduğunu ifade etti. Büyükelçi Erciyes için “Türkiye ile Libya arasında yapılan Kıta Sahanlığı Deniz Sınırlama Anlaşmasını, aynı Yunanistan gibi içine sindiremediği anlaşılmaktadır. Bu durum hem hayret verici ve hem de son derece üzücüdür.” diyen Güven, Erciyes’e karşı adli işlem başlatılması gerektiğini ifade etti.

E. Tuğamiral İlker Güven’in kaleme aldığı yazı şu şekilde:

BÜYÜKELÇİ ERCİYES'İN ÜZÜCÜ KONUŞMASI

"Turkish Heritage Organization (THO)'un 18 Şubat 2020 tarihli ABD'de yapılan bir konferansta, Türk Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik, Havacılık, Hudut Genel Müdürü Büyükelçi Çağatay Erciyes'in yaptığı konuşma hayret ve üzüntü yaratmıştır.

Erciyes'in yapmış olduğu konuşma, maalesef, ulusal çıkarlarımızın tam aksine, adeta Yunanistan çıkarlarına hizmet eden bir konuşma şeklinde olduğu görülmektedir. Üzülerek ifade etmeliyim ki, Dışişleri Bakanlığında üstelik denizcilik bölümünün de müdürlüğünü büyükelçi ünvanı ile yapmakta olan Erciyes beyin, Türkiye ile Libya arasında yapılan Kıta Sahanlığı Deniz Sınırlama Anlaşmasını, aynı Yunanistan gibi içine sindiremediği anlaşılmaktadır. Bu durum hem hayret verici ve hem de son derece üzücüdür.

Güzide, Dışişleri Bakanlığımızın bu görevlisi, maalesef Türkiye'nin son derece haklı olduğu ve bilimsel araştırmaları sonunda dünyaya kabul ettiren, Amiral Dr. Cihat Yaycı'nın hükümet yetkililerine açıkladığı ve kitap haline de getirdiği tezini, dinlememiş, okumamış veya hiç anlayamamış görünüyor. Oysa bizzat Cumhurbaşkanı tarafından bu tez ve anlaşma dünyaya ilan edilmiştir. Amiral Yaycı harita ölçüm ve hesaplamalarında, gnomonic - jeodezik metodlar ile Deniz Yetki Sınırlandırmalarının yapılması gerekliliğini bilimsel olarak hem ispat etmiş, hem de dünyaya kabul ettirmiştir. Amiral Yaycı'nın tezinin anlaşılmasının zorluğunun nedeni de, oldukça teknik oluşu ayrıca, yüksek matematik ve geometri bilgisi ihtiyacından kaynaklanmaktadır.

İşte bu yeni çözüm metodu ve uluslararası mahkeme kararlarına göre, Türkiye, Libya ile olduğu gibi, Mısır ve İsrail ile de, Doğu Akdeniz’de Mavi Vatanımızda sınırdaş ülke konumundadır. Her şeyden önce, büyükelçi ünvanı ile Erciyes bey, bulunduğu makam gereği Türkiye'nin çıkarları doğrultusunda, uluslararası bir anlaşmayla bağladığı bu çok önemli konuyu, anlayamaması, hazmedememesi ve en önemlisi Türkiye aleyhine çalışan ülkelere destek/koz veren bir söylemde bulunması, büyük bir talihsizlik ve asla kabul edilemez bir tutumdur. Bir Türk Vatandaşı olarak, Dışişleri Bakanlığımız tarafından bir adli işlemin başlatıldığını görmenin doğal bir hakkımız olduğunu değerlendiriyorum."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT