1. YAZARLAR

  2. Gülşen Çayırlı

  3. İlacınızı sadece eczaneden alın!
Gülşen Çayırlı

Gülşen Çayırlı

Eczacı
Yazarın Tüm Yazıları >

İlacınızı sadece eczaneden alın!

A+A-

Gittikçe büyüyen internet satışlarında dikkat çeken internet ilaç pazarı halkın sağlığı açısından ciddi sorunlara hatta ölümlere neden olabilmektedir.

Satışı olan ürünler arasında kanser ilaçları, cinsel gücü arttıran ilaçlar zayıflama ilaçları, vitaminler, dermokozmetik ürünler bulunmaktadır. Bu ürünlerin yüzde 80ini sahte olmakla birlikte gerçeklerinden ayrımı sadece laboratuar ortamında anlaşılmaktadır.

Üstelik daha tehlikesi sadece kırmızı reçete ile satışı mümkün olan ve bağımlılık yapan bazı ilaçlar da internet üzerinden ulaşım oldukça kolay hale gelmiştir.

Son günlerde sıkça karşılaştığımız bir diğer problem de elbise, ayakkabı, gıda gibi ürünlerin satıldığı online platformlarda satışı yapılan dermokozmetik ve gıda takviye ürünleridir. Bu platformlarda satışı yapılan bu tarz eczane ürünleri de ya sahte ürünlerdir ya da miadı yani son kullanım tarihi geçmiş eski ürünler. Özellikle bebek ve çocuklarımıza yönelik bu ürünlerdeki tehlikenin farkına varılmalı bu sitelere itibar edilmemelidir.

Buradan internetten ilaç alışverişini tercih eden kişilere seslenmek istiyorum; bu sitelerden almış olduğunuz ürünlere bağlı sizde veya çocuğunuzda herhangi bir sağlık problemi oluşursa karşınızda bir muhatap bulabilir misiniz? Oysa eczanede satılan ilaçlar Sağlık Bakanlığı’nın denetimi altındadır ve İlaç Takip Sistemi’ne kayıtlıdır, dolayısıyla sahte olması ya da kişiye zarar vermesi mümkün değildir. 

Sonuç olarak;

- İlaçların, bitkisel ilaçların, gıda takviyelerinin internetten satışı ivedilikle yasaklanmalıdır.
- İnternetten yapılan ilaç satışları takip edilmeli, tespit edildiği takdirde ağır yaptırımlar uygulanmalıdır.
- Bitkisel ilaçlar ve gıda takviyeleri, sadece eczacı danışmanlığında halka ulaştırılmalıdır.
- Söz konusu ürünler Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmalıdır.

 

SOSYAL MEDYADA TAKİP İÇİN;

İnstgram.com/gulsencayirlii

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT