1. HABERLER

  2. CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

  3. İhsanoğlu'nu Aleviler'de destekleyecek!
İhsanoğlu'nu Aleviler'de destekleyecek!

İhsanoğlu'nu Aleviler'de destekleyecek!

Türkiye genelinde örgüt olarak bin rakamı üzerinde Alevi derneğinden ortak bir açıklama geldi açıklama şöyle; “Seçimde Ekmeleddin İhsanoğlu’nu destekleyeceğiz”

A+A-

600 cemevi derneği ve 300 Alevi yöre derneğinin birleştiği Alevi Vakıfları Federasyonu cumhurbaşkanlığı seçiminde Ekmeleddin İhsanoğlu’nu destekleyeceklerini bildirdi.

İstanbul Karacaahmet Cemevi’nde Alevi örgütlerinin katılımı ile yapılan açıklamasında Alevi örgütlerinin cumhurbaşkanından beklediklerinin ve başta IŞİD tehdidi olmak üzere gündeme dair değerlendirmelere de vurgu yapıldı.

Açıklamada; “Hiçbir insanın bir başkasını, devleti yönetenlerin vatandaşlarını ötekileştirmediği, ırkından, renginden, inancından, siyasi kanaatinden dolayı horlamadığı bir ülkede yaşamak istiyoruz” ifadelerinin üstünde duran açıklamada cumhurbaşkanı adayının halkı inanç, köken ve tarihi varlığa göre ayıramayacağı, sınıflandıramayacağı ve birbirine karşı kışkırtamayacağı duyurusun yapıldı.

İşte açıklamadan satır başları şöyle;

“ Bu ülkede şu anda 90 yıllık cumhuriyet tarihinde ilk kez; Aleviler en ciddi şekilde var olmak- yok olmak- yok sayılmak tehdidiyle karşı karşıyadırlar. İnsanlar bu ülkede Alevi oldukları için dışlanmaktadırlar, horlanmaktadırlar; kaymakam, vali, müsteşar, genel müdür yapılmamaktadırlar; hâkim ve savcı olabilecekken sözlü mülakatlarda bilinçli bir şekilde elenmektedirler.

Bugün Türkiye tarihi bir dönemeç içindedir.  Bir ateş çemberinden geçen ülkemizde kışkırtıcı söylemleriyle; Aleviler başta olmak üzere, tüm farklı halk kesimlerini düşman gibi görüp, gösteren açıklamalarıyla, eylemleriyle; hoşgörüsüzlüğü âdeta bilinçli bir şekilde bu topraklara ekerek nefret söyleminden beslenen bir anlayışla, kör bir zihniyetle karşı karşıyayız.

 Bizler barışa hizmet etmeyen, ülkemizin ortak çıkarlarına, geleceğine hizmet etmeyen bu söylemler karşısında; sakin üslubuyla, Atatürk Devrimini ve unsurlarını, laikliği önemseyen; hoşgörüden yana, Alevi ve diğer tüm farklı halk kesimlerinin haklı istek ve beklentilerine duyarlı, dışlayıcı bir üslup takınmadan, barış dilini kullanan Sayın Ekmeleddin İHSANOĞLU’nu desteklemekteyiz.”

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, 6 Ağustos tarihinde İstanbul’da Alevi derneklerinin temsilcileri ile bir araya geldi ve Alevilerin güncel sorun ve taleplerini dinledi. Alevilerin eşit yurttaşlık taleplerine dair görüşlerini açıklayan çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu, “Bazı arkadaşlarımız Aleviler için azınlık diyor. Ben bu ifadeyi sevmiyorum. Burada azınlık yok. İnsan kendi vatanında azınlık olmaz” ifadelerini kullandı, birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

Destek verecek Alevi örgütlerinin isimleri;

Alevi Vakıfları Federasyonu

Alevi-Bektaşi Dergâhları

Alevi Cemevleri

Türkiye Caferileri

Türkiye Mevlevileri

Türkiye Nusayri Önderleri

Alevi Federasyonları

İl Dernekleri

İlçe Dernekleri ve Federasyonları

Alevi Köy Dernekleri

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT