1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İdlib açıklamaları kafaları karıştırdı
İdlib açıklamaları kafaları karıştırdı

İdlib açıklamaları kafaları karıştırdı

Türkiye ve Rusya tarafından İdlib'de yaşanan saldırıya ilişkin üst üste yapılan açıklamalar kafaları karıştırdı.

A+A-

Milli Savunma Bakanlığı, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki 10 numaralı gözlem noktamıza Suriye Ordusu'nun kontrolündeki bölgeden 35 havan atışı ile saldırı gerçekleştirildiğini, bunun da “kasıtlı” olduğunun değerlendirildiğini açıkladı.

Fakat Rusya'dan gelen açıklama kafaları karıştırdı.

Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileri, İdlib'deki havanlı saldırı üzerine Ankara'nın Rusya'dan yardım istediğini ve Rus uçaklarının saldırıyı düzenleyen militanları bombardıman altına aldığını bildirdi. Rusya'dan yapılan açıklamada olay şöyle anlatıldı:

"13 Haziran gecesi teröristler, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin İdlib'deki Cebel el Zaviye bölgesine yerleştirilmiş olan gözlem noktasına havan toplarıyla ateş açtı. Türkiye bu saldırıların ardından, gözlem noktasındaki askerlerinin güvenliğinin sağlanması için Rus tarafından yardım isteyip teröristlerin mevzilerine hava saldırısı düzenlenmesini talep etti. Türk tarafının gösterdiği koordinatlara, Rusya hava güçlerinin uçakları tarafından dört bombardıman düzenlendi. Bunun sonucunda, Dokmak ve Cebel Tavert yerleşim yerlerinde gruplanmış militanlar ve Türk gözlem noktasına ateş açılması için kullanılan havan topları yok edildi."

Bu durumda; ya Türkiye'nin iddia ettiği gibi gözlem noktamızı Suriye Ordusu'na bağlı güçler bombalamadı ya da Rusya, ilk kez Suriye Ordusu'nu vurdu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT