1. HABERLER

  2. MEDYA

  3. Hürriyet Gazetesinde şok istifa
Hürriyet Gazetesinde şok istifa

Hürriyet Gazetesinde şok istifa

Hürriyet Gazetesi'nde Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi çok kritik bir gelişme yaşandı, gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu istifa etti.

A+A-

Enis Berberoğlu, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği görevinden istifa etti. Berberoğlu’nun gazeteyi yayınlarken dikkat etmek zorunda bırakıldığı sınırlamalar ve çıkan sorunlardan bunaldığı için genel yayın yönetmenliğini bıraktığı konuşuluyor. 

Enis Berberoğlu ayrıca, henüz herhangi bir planının olmadığını ve biraz dinlenmeyi düşündüğünü söyledi.

Berberoğlu, Ertuğrul Özkök'ten sonra Hürriyet'in Genel Yayın Yönetmenliği görevine getirilmişti.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın dünkü (7 Ağustos 2014) konuşmalarında Doğan Grubu'nu hedef almasının ardından bu istifanın geldiği belirtildi.

Hürriyet'in tepesine kim gelebilir?

Berberoğlu'nun yerine Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila'nın geleceği iddia ediliyor.

Bila, şu anda Hürriyet'in yönetim katında anlaşma şartlarını görüşüyor.

‘Dinleneceğim’

Vuslat Doğan Sabancı'nın haberi duyurmasının ardından Berberoğlu, çalışma arkadaşlarına bir konuşma yaparak veda etti.

Berberoğlu yaptığı konuşmasında, "5 yıllık Hürriyet maceramda bana verdiğiniz destek için hepinize teşekkür ederim" dedi. Enis Berberoğlu ayrıca, henüz herhangi bir planının olmadığını ve biraz dinlenmeyi düşündüğünü söyledi. Vuslat Doğan Sabancı'da Berberoğlu'na teşekkür etti.

Gazeteci ve yazar Enis Berberoğlu kimdir? 

Kadri Enis Berberoğlu, (d.1956,İstanbul) Türk gazeteci ve yazardır.

1975 Avusturya Lisesi mezunudur. Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü’nü bitirdi. Ekonometride yüksek lisans eğitimi aldı.

Gazeteciliğe 1981 yılında Dünya gazetesinde başlamıştır. CNN Türk ekonomi müdürü, Hürriyet ve Radikal gazetelerinde yazar olarak çalışmıştır. Habertürk'te yayınlanan Perde Arkası ve CNN Türk'te yayınlanan Tarafsız Bölge adlı proğramlarının katılımcılarındandır. 29 Aralık 2009 itibari ile Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliğine getirilmiştir.

Kendisi gibi gazeteci olan Oya Berberoğlu ile evli ve bir kız çocuk babasıdır. Almanca ve İngilizce bilen Berberoğlu’nun, “Susurluk: 20 Yıllık Domino Oyunu”, “Kod Adı: Yüksekova. Susurluk, Ankara, Bodrum, Yüksekova Fay Hattı” ve “Öbür Türkler” adlı kitapları var. Boş zamanlarında matematik, tarih ve triller tarzı kitaplar okumayı seviyor.

Enis Berberoğlu, 24 Nisan 2005 tarihli köşe yazısında, aile boyu suç ve meziyete inanmadığını kaydedip, çarpıcı örneği kendi köklerinden verdi: “Berberoğlu (cumhuriyetten önce Berberzade) soyadının geçmişi, vakıf kayıtlarında 200 yıl geriye kadar takip edilebiliyor. Dedem İzmir’de Rufai ve Kadiri tekkesinin şeyhiydi, babam imanlı bir sosyalist. Ablam siyasete hiç bulaşmadı, bendeniz tescilli sosyal demokratım.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT