1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hulusi Akar 2015'in Genelkurmay başkanı adayı oldu
Hulusi Akar 2015'in Genelkurmay başkanı adayı oldu

Hulusi Akar 2015'in Genelkurmay başkanı adayı oldu

Jandarma Komutanı Org. Servet Yörük'ün emekli olmasıyla Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hulusi Akar, 2015 Şura'sında Genelkurmay Başkanlığı yarışına girecek tek isim olacak

A+A-

Bugün açıklanan YAŞ kararları sonrası en çok konuşulan isim Orgeneral Hulusi Akar oldu. Rütbede bekleme süresini dolduran ve görev süresi uzatılacağı konuşulan Jandarma Genel Komutanı Org. Yörük emekli olmasıyla 2015 yılının Genelkurmay Başkanı olarak tek aday olarak Hulisi Akar gündeme geldi.

YÖRÜK EMEKLİ OLDU, TEK ADAY AKAR

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, önümüzdeki yıl Şura'da Genelkurmay Başkanlığı potasına tek isim olarak girecek. YAŞ öncesi kulislerde Yörük'ün görev süresinin bir yıl daha uzatılabileceği bu durumda Akar'la birlikte 2015'te Genelkurmay Başkanlığı potasına gireceği konuşuluyordu. Ancak Yörük emekli edilince bu ihtimal ortadan kalktı.

GEÇEN YAŞ'IN SÜRPRİZ İSMİ, 2015'İN GENELKURMAY BAŞKANI

Geçen yıl alına YAŞ kararlarından sürpriz isim olarak çıkan Orgeneral Hulusi Akar doğrudan Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanarak 2015'in Genelkurmay Başkanı adayı olmuştu. Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu’ndan boşalan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na Orgeneral Hulusi Akar getirilmişti. Akar kendisinden daha kıdemli üç orgeneral bulunması nedeniyle bu YAŞ toplantısının en sürpriz çıkış yapan ismi olmuştu. Oysa bu göreve normal şartlarda 2015’te gelmesi, 2017 yılında da Genelkurmay Başkanı olması bekleniyordu. TSK içinde “Hükümete en yakın orgeneral” olarak bilinen Akar, iki yıllık bekleme süresini de atlayarak doğrudan Kara Kuvvetleri Komutanı olmuştu. YAŞ öncesi konuşulan Jandarma Komutanı Org. Servet Yörük görev süresi uzatılmayıp emekliye sevk edilince Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hulusi Akar, otomatikmen 2015 Şura'sında Genelkurmay Başkanlığı yarışına tek isim olarak girecek.

hulusi-akar.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT