1. YAZARLAR

  2. Emrihan Aydın

  3. Hukuk Bürolarında Kurumsallaşma
Emrihan Aydın

Emrihan Aydın

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hukuk Bürolarında Kurumsallaşma

A+A-

Rekabetin hızla arttığı günümüzde artık belli başlı sektörler rekabet içerisinde değil. Bundan 5 sene önce aklımıza gelmeyen sektörler artık kıyasıya bir rekabet içerisinde. Özellikle hizmet sektöründe “fark” yaratanların önde olduğu bu büyük rekabette tek anahtar kelime var “kurumsallaşmak”. Bu durumun gerçekleşmesi halinde rakiplerinin bir adım önüne geçilmiş ve “hedef kitlemiz neden bizi tercih etmeli” sorularının cevabı bulunmuş olacaktır.

Peki hukuk bürolarında durum nedir?

Genellikle bir ya da birkaç ortak ile kurulan hukuk bürolarında yasal düzenlemelerinde etkisi ile reklam yasağı bulunmaktadır. Hal böyle olunca hukuk büroları için kurumsallaşma, avukatların kişisel markalarındaki ve büronun iç sistemindeki mükemmelleşme ile sağlanabileceği söylenebilir.

Bir hukuk bürosunun iç çevre mükemmelleşmesi öncelikle etkin bir dosyalama sistematiği ve arşivleme ile olacaktır. Küçük bürolarda evrakların kaybolması, gelen evrakların işlenmemesi gibi sorunlar olmaz iken, çok sayıda müvekkile hizmet veren bürolarda bu sıkıntı hemen hemen her gün yaşanmaktadır. Dolayısıyla ilk yapılması gereken dosyalamayı ve arşiv sistemini teknolojik altyapı ile donatarak kurmak olmalıdır. Bunun yanında kayıtların dijital ortamda ve çıktı halinde bulunması ayrıca dijital ortamda yedeklenmesi “dokümanın kaybolma” riskini minimuma indirecektir.

Bunun yanında müvekkillere bir “müşteri” perspektifi yaklaşımı içerisinde olarak büroya “müşteri ilişkileri sistemi” kurulmalıdır. Günümüzde hizmet alan ile hizmeti veren arasında iletişim ne kadar kuvvetli ise sonucun da o kadar başarılı olduğunu görüyoruz. Bu da ancak ve ancak müşteri ilişkileri yönetimi ile olmaktadır. Şuanda eminim sektördeki aktörler müvekkil kavramının müşteri kavramına dönüşmesi konusunda kafalarında soru işaretleri barındırabilirler. Unutmayın fark yaratmak istiyorsanız farklı düşünmek ve iş modelinizi farklı kurgulamak zorundasınız.

Tüm bu sistemlerin desteği ile avukatların kişisel markalarının oluşturulması, kişisel ve kurumsal sosyal sorumluluk gereğince toplumu, kendi alanında bilgilendirmesi gerekmektedir. Bunun için, sosyal medya ve internet tabanlı mecraları kullanarak makaleler yazımı gibi monolog iletişimi barındıran türler olabileceği gibi soru-cevap sistemini barındıran “merak ettikleriniz” adı altında diyalog iletişimi barındıran çalışmalar da yapılabilir. Bir önceki paragrafta yer alan “iletişimin kuvvetli olması” prensibinden yola çıkarak çalışmaların diyalog şeklinde olması daha anlamlı olacaktır.

Her işletmenin yönetilmesi gereken iki bölümü vardır. Birinci bölüm teknik alandır. Bu bölümde hukuk büroları teknik bilgi, donanım ve becerilerini her daim zirvede tutmak zorundadırlar. İkinci bölüm ise yönetim alanıdır. Bu bölüm de büronun müşteri ilişkileri sistemi, arşivleme, dosyalama teknikleri, markalaşma çalışmalarını içermektedir ki en az teknik bölüm kadar karmaşık ve bilgi, beceri gerektiren bir alandır. Bu sebeple hukuk bürolarını geliştirmek isteyen hukukçularımız yönetimsel alan için mutlaka profesyonel destek almalıdır. Amerika’nın yeniden keşfine gerek yok. Bu sebeple profesyonel destek ile yukarıda yer alan hatta yer almayan birçok sorun en başından ortadan kaldırılmış olacaktır. Unutmayın, kurumsallaşma şirketinizin değerine değer katar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT