1. YAZARLAR

  2. E. Albay Birol Yörük

  3. Her şey güzel olacak ama sizin için değil
E. Albay Birol Yörük

E. Albay Birol Yörük

İstihbaratçı - Emekli Albay
Yazarın Tüm Yazıları >

Her şey güzel olacak ama sizin için değil

A+A-

Atatürk'ün liderliğindeki tek parti dönemi daha güzeldi, çalıp çırpma olmuyordu, sade demokratik bir hayatımız vardı, herkes Atatürk'ün partisi CHP'yi desteklerdi. Fakat ne yazık ki o günler geride kaldı.

Ben mantıklı birisiyim, detoks diye bir şeye, zayıflamak için mucize bir diyet veya süper bir besine inanmadığım gibi, lâik yaşam tarzını değişime zorlayıcı bir sürece de, üç ayda parlatılan bir adamla her şeyin çok güzel olacağına da inanmıyorum.

Hiç kimse kusura bakmasın Ekrem İmamoğlu üzerinden demokrasi hayali kuracak kadar cahil birisi değilim. Bazan kendi kendime Allahım aklıma mukayyet ol, ne kadar çok cahil var, boşuna cühelâ ile ihtilât ve müvâneset akla zarar dememişler, diyorum.

Fikirler bir fener gibi, karanlıkta önünüzü görmek içindir, oysa siz sözde entelektüeller, eğitimliler fikirlerinize o kadar çok bayılıyorsunuz ki, o feneri gözünüze tutup kör ediyorsunuz kendinizi. Düşünmek konusunda eksik, eksik düşünmek konusunda ise iyisiniz.

Sosyal medya demokratik bir olanak olsa da çeşitli hesap manipülasyonları rahatça yapılabiliniyor, çağımızın problemi, aptalların elinde akıllı telefon olması. Yalanlar hızla yayılıyor internet üzerinden. Ama görmek isterseniz görülecek gerçekler de var :

Evet birileri tuzak kuruyor fakat Allah da tuzak kuruyor ve Rabbim, tuzak kuranların en hayırlısıdır, öyle ki ağızlarındaki bakla çıkıveriyor hemen.

Ruşen Çakır 23 Haziran sonrası çıkacak duruma göre yeni Türkiye'nin nasıl bir tempoyla işgal edilebileceğini ağzından kaçırdı. Barış Süreci'ni bitirip binlerce garibanı hendeklere gömdüren siyasal odağın parçası HDP'nin milletvekili Ahmet Şık, Şirin Payzın ile röportajında Ekrem ile müzakereye oturacağız diyerek ağzından kaçırdı. Şirin Payzın toparlamaya çalıştı, üstelik tüm bunları ölen mazlumların sözde sözcülüğüne soyunarak yapıyorlar. Müzakereye oturmak istedikleri adamlar, başta FETÖ olmak üzere, CHP ve İP'de toplanmış ırkçılar, daha dünün uzlaşmaz müzakere karşıtları değiller mi ?

15 Temmuz’da İmam yetmedi şimdi de İmamoğlu’nu başımıza belâ etmek istiyor emperyalistler; üstelik bunu lâiklik demokrasi falan diyerek yapıyorlar.

Gerçek liderler aynı reklam ajansından çıkmış fason ürün gibi birbirinin benzeri olmazlar, Atatürk gibi nev-i şahsına münhasır olurlar. Batı'nın dün Latin Amerika, Orta Doğu üzerine planı neyse bugün de odur; şimdilerde askeri darbelerin yanına sivil figürler eklemeyi, yapay kahramanlar yaratmayı da tercih edebiliyorlar.

ekrem-imamoglu.jpg

Ben çok eminim ki, tıpkı Venezuela'da olduğu gibi, açık emperyalist bir işgali ülkesindeki bir kesimi bastırmak için isteyebilecek alçaklar var bu memlekette, dün darbe tanklarını alkışlayanların yarın bir gün işgalci güçleri alkışlayabileceklerini tahmin etmek zor değil. Biz bu ülkedeki gerçek vatanseverlerin, gerçek anti-emperyalistlerin kim olduğunu da işbirlikçileri de çok iyi biliyoruz, ikinci kurtuluş savaşı yeni başladı. Bu kesimler eşyanın doğası gereği, iktidarı kaybetmemek için, her gün biraz daha deşifre olmaya, her gün biraz daha kinini şiddetle kusmaya mahkum.

Yurtta Sulh Dünya'da Sulh diyerek insanların başına bomba yağdırmak, tam da bu emperyalist işbirlikçilerine göre bir tutum, bunların abileri de zaten demokrasi medeniyet götürüyoruz diyerek işgal ediyorlar ülkeleri.

Kemalizm, bağımsızlık savaşının bir ürünüdür. Kemalizm (Kémalisme) kavramı ilk defa Atatürk ilkelerini Kemalizm olarak kabul eden Batılı yazarlar tarafından kullanılmış ve daha sonra bu bizde Atatürkçülük olarak adlandırılmıştır. Kemalist hareket Birinci Dünya Savaşı sonrasında milliyetçi ve bağımsızlıkçı olarak tanınmış, daha sonraki yıllarda da Che Guevera'ya bile ilham vermiştir.

Oysa bunlar birer ABD projesi olarak,Kemalist olmadıkları halde Kemalist olduklarını söylüyorlar, yalan söylüyorlar, neden gerçek fikirlerini ortaya koyamıyorlar? Bunlar 1930′lu, 40′lı yılların Hitler ve Musolini anlayışını temsil edenler, kendini halktan üstün görenlerdir. Ya gerçek Kemalist olsunlar ya da Kemalist olduklarını söylemesinler. Ben M. Kemal’in olduğu yerdeyim, O’nun kıyamet kopardığı yerdeyim. Bunları dile getirdiğim zaman bana faşistsin diyorlar.

Mustafa Kemal İngiliz ve Almanlar’a rağmen belli ölçülerde Sovyetlere de dayanarak bağımsız bir çizgi ortaya koymaya çalışmıştır. Bunda belli ölçülerde başarılı da oldu. Önünde kapitalizmden başka bir seçenek de yoktu.

Mustafa Kemal’i çözmeden Türkiye’de hiçbir sorunu çözemeyiz. Mustafa Kemal’in 1920′lerde emperyalizme karşı vermiş olduğu mücadeleyi iyi anlamak gerek. Dünya halklarına örnek bir mücadeleydi.

Mustafa Kemal bir kurtuluşçudur, hainlere maske olmayacak asla. Mustafa Kemal ne Türk milliyetçisidir, ne solcudur, ne de başka bir şeydir, O bunların dışındadır. Herkesin kendisine göre bir Kemalizm tarifi bulunmakta fakat bu tarifler Kemalizm’in ruhunu yansıtmaktan uzakta.

Politika ciddi bir iştir, demokratlık ciddi bir iştir, amigoluk değildir, yapamayan sussun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT