1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Her şey Ensar için: Karaman davası boyunca her türlü eylem ve toplanma yasak!
Her şey Ensar için: Karaman davası boyunca her türlü eylem ve toplanma yasak!

Her şey Ensar için: Karaman davası boyunca her türlü eylem ve toplanma yasak!

Karaman'da, Ensar Vakfı'nın finanse ettiği tarikat evlerinde 10 öğrenciye tecavüz ettiği raporlarla belgelenen sınıf öğretmeni Muharrem B.'nin yargılanacağı dava yarın başlıyor.

A+A-

Karaman'da, Ensar Vakfı'nın finanse ettiği tarikat evlerinde 10 öğrenciye tecavüz ettiği raporlarla belgelenen sınıf öğretmeni Muharrem B.'nin yargılanacağı dava yarın başlıyor. Dava öncesinde kentte "her türlü eylem ve gösterinin yasaklandığı" açıklandı.

Karaman'da 10 erkek öğrenciye cinsel istismarda bulunan tutuklanan ve yaklaşık 600 yıla yakın hapis cezasıyla yargılanacak 54 yaşındaki sınıf öğretmeni Muharrem B., yarın ilk kez hakim karşısına çıkarılacak. Dava nedeniyle kentte geniş güvenlik önlemi alınırken Karaman Valiliği, dava süresinde her türlü basın açıklaması, eylem ve gösterileri yasakladı.

Karaman'daki Gazi Mustafa Kemal İlkokulu'nda görevli sınıf öğretmeni Muharrem B., Ensar Vakfı ile Karaman İmam Hatip Okulları Mezunları Derneği (KAİMDER) ait olan yurtlarda barınan 10 erkek öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu için geçen 5 mart günü tutuklandı. 

Çocuklardan 7’sine tecavüz, 2’sine cinsel istismar, 1’ine de müstehcen görüntü izletip taciz etmekten 600 yıla yakın hapsi istenen sanık Muharrem B., "kasten yaralama", "çocuğu müstehcen yayınları okumaya ve seyretmeye teşvik", "çocuğun nitelikli cinsel istismarı", "cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyet yoksun kılma", "çocuğun cinsel istismarı" suçlamalarından yarın Karaman Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına başlanacak. 

BASIN ALINMAYACAK

Kapalı oturum olarak yapılacak duruşmaya basın mensupları alınmayacak. Mahkeme, daha önce peş peşe yapılan ön duruşmalarla çocukları dinledi ve görüntüye alınan çocukların ifadelerinde anlattıkları olaylar, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile tutuklu olduğu Ereğli Cezaevi'nden katılacak Muharrem B.'ye sorulacak. 

Duruşmaya başta mağdur çocukların avukatları olmak üzere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Hukuk Müşavirliği, Ensar Vakfı ile KAİMDER avukatları katılması bekleniyor. Ayrıca duruşmaya İzmir ve Aydın Barosu'nun Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı ve üyelerinin katılacağı belirtildi.

VALİLİKTEN YASAKLAMA

Karaman Valiliği de duruşma nedeniyle, davanın devam ettiği süre boyunca Karaman il sınırları içerisinde her türlü toplanma, basın açıklaması, toplantı, gösteri yürüyüşü, miting, oturma eylemi, stant açma, çadır kurma vb. etkinliklerini resmi internet sitesinden yasakladığı duyurdu.

Duruşma nedeniyle polisin, kentin girişinde kontrol noktası oluşturup, kente giren ve çıkanların kimlik kontrolünü yapacağı öğrenildi. Çevre illerden de takviye polis ve TOMA getirilirken, adliyenin çevresindeki caddelerin kapatılacağı, adliyenin otoparkın hiç bir araç alınmayacağı, adliyeye başka bir işlem için gelenlerinde tek tek arama noktalarında üst aramasından geçirilerek içeri alınacağı belirtildi. 

Ağır Ceza Mahkemesi'nde yarın sadece Muharrem B.'nin yargılanacağı davanın görüleceği kaydedildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT