1. YAZARLAR

  2. Zeliha Doğan

  3. Her kadın için, her hak
Zeliha Doğan

Zeliha Doğan

Kadın Hakları Koruma Derneği Bşk
Yazarın Tüm Yazıları >

Her kadın için, her hak

A+A-

Kadın hakları, kadınların erkeklerle eşit şekilde sahip olduğu sosyoekonomik, siyasi ve yasal hakların tamamına verilen isimdir.

Bütün kadınlar ülkemizde kanunlar çerçevesi içerisinde her bireyin olduğu gibi din, ırk, cinsiyet ayırt etmeksizin eşittir.

Kadının toplumlarda yerine getirdiği görevleri itibariyle, sosyal sistemin işleyişine katkısı büyüktür. Bebeklikten itibaren temelleri atılan özgüvenin hem çok yüksek hem de çok düşük olması yetişkinlikte bir çok sorunun ortaya çıkmasına neden olur. Sağlıklı yaşamın her adımında “ denge” vurgusu yapılmaktadır. Bir çok uzman bu vurgunun özgüven konusunda geçerli olduğunu söylemektedir. Kadın, aile ve toplum arasında bir köprü görevi görür. Sağlıklı bir toplumun oluşumu için ise; kadınlardaki “ özgüven” vurgusunun doğru yapılması gerekmektedir. 

Türkiye’de kadınların başlıca sorunları: 

• Aile içi şiddet ve kabadayılığa maruz kalmak 
• İş yerinde ayrımcılık ve gelir adaletsizliği
• Eğitim öğretim imkanlarından yoksun bırakılmak
• Toplumsal ve kültürel baskı 
• Çalışma hakkından yoksun bırakılmak 

Dünyada her üç kadından biri hayatında en az bir kez aile içi şiddete maruz kalıyor. Türkiye’de aile içi şiddete uğrayan kişilerin korunması için gerekli tedbirlerin alınmasını düzenleyen “ Ailenin Korunmasına Dair Kanun” 1998’de yürürlüğe girdi.

Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranları son derece düşük. Erkeklerin hemen hemen %70‘i, kadınların ise sadece dörtte biri çalışıyor. Çalışan erkek sayısı yaklaşık 17 milyon iken çalışan kadın sayısı 6 milyon civarında, yani erkeklerin üçte biri oranındadır.

Kadın ve erkek çalışanların ücret eşitsizliği devam ediyor. Türkiye, Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayımlanan 2009 Küresel Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’nde, 134 Ülke arasında 129. sırada yer almıştır.

1936’da kadınların yeraltında ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılması, ILO sözleşmesi ile yasaklandı.

Demokratik toplumlarda, “kadınlar ve erkekler eşittirler.” Eşit olmayan güç ilişkisinden kaynaklanan sorunlar toplumsal sorunlardır. Devlet,  bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamak ile yükümlüdür.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

5 Yorum