1. YAZARLAR

  2. Şimal Kalın

  3. HEM YE HEM ZAYIFLA
Şimal Kalın

Şimal Kalın

Diyetisyen
Yazarın Tüm Yazıları >

HEM YE HEM ZAYIFLA

A+A-

Yemek yemek insanın mutlu olmasını sağlayan yaşamsal bir eylemdir. Bu kadar güzel bir şey nasıl olurda dünyanın en büyük sorunlarından biri olan şişmanlığa yol açar. Keşke hem yesek hem de zayıflasak! Mümkün mü? Bence mümkün. Bir diyetisyen olarak en çok fark ettiğim durumlardan biri kilolu insanların birçoğunun ortak hatası günde 1 veya 2 defa yemek yemek hatta yemek bazı günler hiç yememek. Yemezsek nasıl kilo alırız dediğinizi duyar gibiyim. Ana öğünlerimizde az yersek veya ana öğünlerimizi atlarsak  canımız daha fazla abur cubur, tatlı, şekerli içecekler ister. Bu durumda hem aç gezip hem de kilo almış oluruz. Uzun süre aç kalmak kan şekerini düşürür bu durum bir sonraki öğünde çok fazla yemek yememize yol açabilir bu da aç kalıp kilo almaya neden olan başka bir durumdur. Sadece bunlar değil uzun süre aç kalmak metabolizmayı yavaşlatır! Birçoğumuz sık sık deriz değil mi ben çok yemek yemiyorum ama metabolizmam yavaş belki de metabolizmanı sen yavaşlattın… Uzun aralıklarla yemek yemek metabolizmamızı yavaşlatır. Şöyle anlatalım; bir arabamız var bu arabanın motoru çok kuvvetli, içerisinde birçok donanım var dolayısı ile daha fazla benzine ihtiyaç duyuyor. İçerisine 5 lt benzin koyuyoruz ve 40 km gidiyor. Ancak arabaya iyi bakamıyoruz ve motoru zayıflıyor, bazı özelliklerini kaybediyor ve artık daha az benzin onun 40 km gitmesi için yeterli oluyor. Arabalar için teknik olarak doğru bir bilgi vermemiş olabilirim ama insan vücudu için tam olarak durum böyle. Metabolizmamız yavaşlarsa vücudumuz daha az kalori ile yetindiği için derimizin altında depolanan bu depo yağları kullanma gereği duymuyor. Oysaki metabolizmamızı hızlandırsak dışarıdan aldığımız bu kaloriler yetmeyecek ve kalçada göbekte ve vücudumuzun başka yerlerinde depolanan tüm bu yağlar yakılarak enerji olarak depolanacak ve dolayısı ile zayıflayacağız. Öyle ise ilk hedefimiz metabolizmamızı hızlandırmak olsun. Dediğimiz gibi bunun için daha sık yemek tüketmek lazım. 3 ana öğün mutlaka yapılmalı ve aralarda 2 veya 3 ara öğün yapmak gerekir. İkincisi bol su içmeliyiz. Günde 2,5 – 3 lt su tüketmek gerekir. Bir diğer önemli faktör ise fiziksel aktivitemizi arttırmaktır. Kendimize hedef koyalım haftada 3 gün bir saat yürümek çok zor olmamalı. Zaman yok bahanesini kaldırıp bir köşeye atalım.

Başlığımız neydi? Hem ye hem zayıfla. Tamam, anladık hiç öğün kaçmayacak, sık sık besleneceğiz tamam ama ne yiyeceğiz? Mesela şuan koca bir pizzayı tek başıma yesem olur mu diyetisyen hanım? Bence olmamalı şimdi sık sık yemeye hepimizin çok duyduğu bir kelime dada getirelim ve az az sık sık beslenelim. Doğal olan her besini tüketelim sadece miktarına dikkat edelim. Bu beslenme tarzı bizi aç bırakmaz ve doyarak zayıflamamıza neden olur.

Yağ içinde yüzen, fazla şeker içerikli veya yüksek kalorili hazır yiyeceklerden değil sağlıklı ve doğal besinlerden zevk almayı öğrenmeliyiz. Doğru beslenmeye şunlara dikkat ederek başlayabiliriz.

 - Protein ağırlıklı besinleri sofrana ekle. Her sabah mutlaka 1 yumurta tüket. Kalp hastalığı veya kolesterol yüksekliğin söz konusu ise doğru miktar için diyetisyenine danış. Kırmızı eti haftada 1-2 defa tüket. Beyaz eti ise günde 3-4 köfte kadar tüketebilirsin.

- Sebze ve meyve tüketme alışkanlığın yok mu? Hiçbir besinde vitamin ve minerallerin bu kadar çok olmadığını hatırla ve bu alışkanlığı kazanmaya çalış. Pazara git ve bu mevsimde hangi sebze meyvelerin olduğunu gözlemle. Haftanın en az 4 günü o besinler ile farklı sebzelerin yemeğini yap afiyetle ye.

- Haftanın 3 günü kurubaklagil yemeklerinde tüket. Bu kan şekerini düzenleyecek ve tokluk hissi ile zayıflamana destek olacak.

- Evet evet zayıflamalıyım ilk iş ekmeği kesiyorum. Zorda olsa başaracağım. Dur! Ekmeği kesmek zorunda değilsin. Bizim yemek kültürümüzün olmazsa olmazı ekmeği kesmek niçin? Sadece miktarı azalt ve kaliteli ekmek seç. Tam tahıllı ekmeklerden günde 3-8 dilim arası tüketebilirsin. Makarna, pilav, çorba, patates gibi karbonhidrattan zengin besinler tüketirsen ekmeği biraz daha azalt.

- İş tempom yüzünden yemek yiyemiyorum. Olmaz. O öğün atlanmamalı. En azından yanında peynir, yeşillik ve tam tahıllı 2 dilim ekmekten oluşan bir sandviç götür. Mutlaka bunu tüketmek için bir fırsat bulabilirsin.

- Ben tatlı krizlerine giriyorum. Sana tatlı yiyemezsin diyen yok ama kendine bir hedef koy. Örneğin haftada sadece 2 defa tatlı yiyeceğim ve bunu bir parça çikolata veya 1 kase sütlü tatlı veya 2 adet baklava gibi sınırlandıracağını söyle. Hedefine sadık ol.

- Misafirliğe gidiyoruz tatlı, börek, dolma eee nasıl yemeyelim bizimkide can. Tamam, ye ama miktar kontrolünü aklından çıkarma. İçli köftelerin yanında koca bir kısır tabağını yemeyeceksin değil mi? Az miktarda tadımlık ye veya sadece birini seçip yanında bol salata ve ayranla tüket. İşini daha kolaylaştırmak için evde öğününü yapıp git. Tok karnına daha doğru karar vereceksin.

- Çayı şekersiz yemeği de tuzsuz asla sevmez misin? Unutma insan dili hr tada 15 ile 21 gün arasında alışır. Biraz sabret bak alışacağını göreceksin. Şekersiz çayını içerken veya az tuzlu yemeğini yerken kendini daha iyi hissedeceğinden emin ol.

- Hayır demeyi bil. Her ikramı almak zorunda değilsin. İnsanları kırmayayım derken kendi bedenine haksızlık ediyorsun. Hedefini unutma ve motivasyonunu yüksek tut. Sana hiç olmayan o dar elbisen var ya evet onu sürekli görebileceğin bir yere as ve de ki ben bunu tekrar giymek istiyorum ve istersem başarırım. Sana engel olacak her şeye de hayır de.

- Bol su iç zayıflama yolunda suyun etkisi oldukça çoktur. Hem tokluk hissi verir hem metabolizmanı yavaşlatır. Her yemekten önce 2 barda su iç.

- Ne yediğin kadar nasıl pişirdiğin de önemlidir. Çok yağlı yemeklere neden olan ve kanserojen madde üretme riski olan kızartmadan uzak dur. Bunun yerine ızgara, haşlama ve fırında pişirme tekniklerini kullan. Sağlıklı yemekler pişir.

- Saat 17:00 den sonra yemek yememelisin derlerse inanma. Uyumadan 2-3 saat önce yemek işin bitse yeter. Aç bir şekilde uyuman gerekmez zayıflamak için.

- Ara öğünler yap özellikle ikindi saatinde açlığını bastıracak bir şeyler ye bu bir avuç leblebi veya 1 bardak süt ile meyve olabilir. Bu alışkanlık diğer öğüne aç oturmanı ve fazla yemek yemeni engelleyecek.

Bedenine saygılı ol. İnsanın ne yediği bedenine ne kadar saygılı olduğunu gösterir. Kızarmış patates, fast food veya aşırı yemek yiyip sadece o an mutlu olup ardından vicdan azabı çekip sonrasında sindirim sisteminde sorunlara neden olup daha da uzun zaman sonra obezite başta olmak üzere kronik hastalıkların gerçekleşmesine izin verme. Zayıflayacağım diye aç kalıp bedenine eziyet de etme. Sadece bir bedenimiz var ve ona iyi bakmamız lazım. Bedeninize yani kendinize her zaman değer verin. Mutlu ve sağlıklı yaşayın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT