1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. HDP’den Anayasa Mahkemesi'ne çağrı: Kendi hukukuna saygı göstermeli
HDP’den Anayasa Mahkemesi'ne çağrı: Kendi hukukuna saygı göstermeli

HDP’den Anayasa Mahkemesi'ne çağrı: Kendi hukukuna saygı göstermeli

132 gündür tutuklu eşbaşkan ve milletvekilleri için AYM’ye yapılan başvuruların gündeme dahi alınmamasına HDP’liler sert tepki gösterdi.

A+A-

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, HDP; tutuklu milletvekillerinin yaptığı bireysel başvuruların üzerinden 132 gün geçmesine karşın bu konuyu gündeme almayan Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) TBMM’den çağrı yaptı. HDP’li Celal Doğan ve Sırrı Süreyya Önder, AYM’nin kendi hukukuna saygı göstermesi gerektiğini belirterek, “Hak aramanın bir mağduriyet haline dönüşmemesini gözeterek hükmün tesis edilmesi tarihsel, vicdani, hukuki olarak çok önemlidir” görüşünü ifade etti.

HDP’li Celal Doğan ve Sırrı Süreyya Önder, TBMM’de düzenledikleri basın toplantısında tutuklu milletvekillerinin bireysel başvuru yaptığı Anayasa Mahkemesi’nin bu konuyu gündemine almamasını eleştirdi. HDP’li Doğan, aralarında HDP eşbaşkanlarının da bulunduğu 132 gündür tutuklu 13 milletvekilinin bireysel başvurularını AYM’nin gündemine almadığını ifade etti. AYM’nin bu tutumu nedeniyle konjonktürel bir durumun olup olmadığı, siyasi bir müdahalenin bulunup bulunmadığı ve referandum nedeniyle başvuruların dikkate alınıp alınmadığı yönünde tartışmalar yapıldığına dikkat çeken Doğan, “En zor zamanlarda karanlıkları aydınlatacak olan hukukun işlerliğidir. Bu karar müspet menfii olabilir ama Twitter ile ilgili 7 gün içinde karar alan bir mahkeme, iş yoğunluğunu buna gerekçe göstererek ertelememelidir” diye konuştu.

‘TEDBİRİ KENDİ ALMALI’

Referandum süreciyle birlikte AYM’nin yapısının değişeceği spekülasyonlarının da bu kararla ortadan kalkabileceğine işaret eden Doğan, şunları dile getirdi: “AYM geçmişte aldığı kararlarla rüştünü ispat etmiş bir kurumdur. Bundan sonra spekülasyonlara meydan vermemesi için de bu zaman kaybını önleyecek tedbirleri kendisi almak zorundadır. Adalete yapılacak en büyük yardım kendi içinden çıkacaktır. 13 bin yargıç savcının neredeyse üçte ikisi paralel yapılanma nedeniyle tasfiye edildi. Şimdi adliyenin almış olduğu bu kocaman yaralar dışarıdan siyasilerin veya idarenin alacağı kararla tamir edilemez. Adalet kendi yarasını kendi sarabilir. Bu da adaletin vereceği kararlarla olur. Bu kararları acilen bekliyoruz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT