1. YAZARLAR

  2. Münire Polat

  3. Hayatımı yazsam roman olur
Münire Polat

Münire Polat

Uzman Psikolog
Yazarın Tüm Yazıları >

Hayatımı yazsam roman olur

A+A-

Yeni tanıştığım birinden, TV programında kendini tanıtan teyzeden, otobüste birbiriyle sohbet edenlerden çok kere duydum bu cümleyi ben.

“Hayatımı yazsam roman olur.”

Hepimizin bir hikâyesi var ve söyleyecek sözleri, vereceği tavsiyeleri… Hayata dair öğrendiği dersleri, bütünlemeye kaldığı sınavları… Hepimizin yarım kalmışlıkları ya da fazlalıkları… Her şeyiyle bir hikâye işte yaşam!  Benim ki roman olur ki o kadar! Anlatsam… ( Danışanlarım böyle başlar genelde.)

Peki, bu insan kokan hikâyelerin neresinde insan? Hangimiz hikâyesinde olmak istediği kahraman? Hangimizin hikâyesinde yer alıyor olmak istediği o “an”?  Sorsanız adına kader derler. Bana sorsanız; düşüncenin gücü derim. Çünkü düşünce ile düşersiniz “düş”ün güçlü imgelerine… Düşünürsünüz, inanırsınız ve odaklanırsınız isteklerinize. Odaklanırsanız başarmak için sebepler ararsınız kendinize… Ve nitekim bulursunuz çünkü algınızda seçicileştiniz bile. Annette Simmons diyor ya hikâyenin gücü kitabında: “Hikâye insanlara ne yapacağını söylemez, seçimlerini yaparken düşünmelerini sağlar. Düşlediğiniz hikâyeniz de gerçeğe dönüşecek hikâyenizdeki seçimlerinizi güçlendirecek. Bir hikâye düşünün kendinize şu an ki gerçeklerinizden çok farklı olsa bile. Bir düş kurun kendinize kurmak içinizden gelmese de. Veee inanın düşünüze! Düşünüz gerçek hikâyenize dönüşecek belki de…  Hikâyenin senaryosu oynarken sorun kendinize:  bu hikâyedeki kahraman olmak istediğim kahraman mı ?” diye!

Hikâyeniz (ya da sizin ki roman olsun J),   haydi başlasın “bir varmış bir yokmuş” cümlesiyle…

Twitter.com/PolatMunire

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT