1. YAZARLAR

  2. Ebru Akkuş

  3. Hayaller ve hedefler
Ebru Akkuş

Ebru Akkuş

Kişisel Gelişim Uzmanı
Yazarın Tüm Yazıları >

Hayaller ve hedefler

A+A-

Hayal; kişiye arzu ve isteklerinin kapılarını aralayan, sınır olmayan, beynin en güzel ve hızlı tepki verdiği, potansiyelinizi keşfetmenize yardımcı olan, size yol gösteren ve bir yerlere ulaştırma isteği uyandıran en hızlı ve kısa yoldur. Hayal kurmak ilk andan itibaren mutluluğun kapılarını açıp tebessüm etmenizi sağlayacaktır. Bilimsel olarak kanıtlanmış öyle bir gerçek vardır ki, beyin hayal ile gerçeği ayırt edememekte ve sizi hayalleriniz doğrultusunda yönlendirip eyleme geçirmektedir.

Hedef ise, hayallere inanış doğrultusunda eyleme dönüşmesi halidir.

Aslına bakılırsa, gün içerisinde otomatikleşmiş hedeflerimiz vardır. Uyanmak, yemek yemek, işe gitmek, günlük planlar, uyumak vs. Gibi. Bunları önce hayal eder, planlar ve eyleme geçiririz, hatta öyle otomatikleşir ki bu hayal ve eylemleri çoğu zaman farkında dahi olmadan yapmış oluruz. Siz farklı şeyler düşünürken dahi…!

Tüm insanlar tek bir formatta yaratılmıştır ki beyin bu formatın en mükemmel mekanizmasıdır. Hiçbir insana diğer insandan farklı bir beyin tayin edilmemiştir. Birçok amaca başarıya ulaşmış idol diye baktığınız insanlar, hayal etmiş, hedef belirlemiş ve eyleme geçmişlerdir. İçinizde uçsuz bucaksız keşfedilmeyi bekleyen bir potansiyeliniz varken peki bunu daha bilinçli, aktif ve böyle bir potansiyeli daha keyifli hala getirmeyelim ki. Sadece hayal kurmak yetmeyecektir. Hayaller soyuttur ve hedef somutluk ister. Aylık veya yıllık somut bir gelir, sizi mutlu edecek somut bir istek veya istediğiniz başarının somut hali. Birçok insanın takıldığı tek nokta burasıdır. Zengin, mutlu, başarılı olmak ister yalnız bunların somut halini bilemez ya da düşünmez, söylenilen tek şey ise zengin, mutlu, başarılı olmak istiyorum çok uğraşıyorum ama olmuyor der ve yakınır. Soralım kendimize zenginliğin, mutluluğun, başarının veya istediğimiz ne ise bunun tanımı ne? Hangi durumlarda bu duyguları net olarak yaşadığımızı hisseder ve hedeflerimize ulaşmış oluruz? Somutlaşmamış hiçbir hayal ve hedef gerçeğe dönüşmeyecektir. Bunları somutlaştırmak ise başarının en büyük anahtarıdır.

Düşünün, ulaşılabilir hayaller kuruyorsunuz, inanıyorsunuz, eyleme geçiyorsunuz ve zafer. Hayalinizin başladığı yerde zafer bayrağı yükselmeye başlamıştır. Sizi siz yapan hayallerinizdir. Hedefleriniz ve eylemleriniz olsun hayalleriniz doğrultusunda.

 

SOSYAL MEDYADA TAKİP İÇİN;

İnstagram.com/egem_danismanlik

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT