1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hava Tümgeneral Karataş: Umarım Amerika F-35'leri vermez!
Hava Tümgeneral Karataş: Umarım Amerika F-35'leri vermez!

Hava Tümgeneral Karataş: Umarım Amerika F-35'leri vermez!

Emekli Tümgeneral Karataş, ABD'nin S-400 hava savunma sistemini alması durumunda Türkiye'yi F-35 vermemekle tehdit etmesine cevap verdi. Karataş, 'Ben de aynı fikirdeyim. Çok iyi olur' dedi. Karataş, 'Türkiye F-35 uçaklarıyla yüzde yüz ABD’ye bağımlı konu

A+A-

ABD, Türkiye'nin Rus S-400 yerine Amerikan yapımı Patriot almaya zorluyor.

NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı Amerikalı Orgeneral Micheal Scaparrotti, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemini alması durumunda F-35 teslimatının iptal edilmesini Pentagon'a önereceğini söylemişti.

Emekli Hava Tümgeneral Beyazıt Karataş, Amerikalı generale yanıt verdi. F-35'lerin Türkiye'ye verilmemesini öneren Scaparrotti'ye "Ben de aynı fikirdeyim. Çok iyi olur" dedi. Sosyal medya hesabından Patriot'u, Rus, Çin ve İtalyan savunma sistemleriyle de karşılaştıran Karataş'ın yayınladığı tabloya göre, Patriot özellikleri itibarıyla diğerlerinin gerisinde kaldı.

Karataş, daha önce Aydınlık'a yaptığı açıklamada, F-35'lerin Türkiye için yarattığı tehlikelere dikkat çekmişti.

ABD’YE YÜZDE YÜZ BAĞIMLI YAPAR

Hava Tümgeneral Karataş, “Önümüzdeki dönem içinde buna benzer şantaj uygulamaları sadece F-35’te değil diğer silah sistemlerinde de olacağı için milli projelerin geliştirilmesi, hızlandırılması daha da önem kazanmaktadır” diyerek F-35’lerin arkasında bulunan tehlikeye dikkat çekti:

“F-35’ler performansa dayalı lojistik sisteme göre yönetilecek. Bu şu demek; 30 adet F-35 aldığımızı varsayalım. Diyelim ki 25 adetini faal tutmak istiyorsun bunu üretici firmaya söylemek zorundasın. Üretici firma senin 25 uçağını faal tutmak için kendi lojistik hesaplamasını yapıyor. Sorun şu kendi milli lojistik sisteminin hesaplamasını yapamıyorsun, bunu üretici firmaya devrediyorsun. Bir değer tehlike de otomatik lojistik sistemi adı altında uygulanıyor. Şöyle anlatalım; uçak normal bir şekilde uçarken arıza oluşuyor. Bu daha uçak yere inmeden üretici firmanın bilgisayarlarına düşüyor. İlgili firma arızalı parçayı yola çıkarmaya başlıyor. Kısaca performansa dayalı lojistik sistem ile artık milli bir planlaman olmayacak, otomatik lojistik sistem ile her türlü kontrol ABD’nin eline geçecek. Türkiye F-35 uçaklarıyla yüzde yüz ABD’ye bağımlı konumda olacak. Bu da önümüzdeki dönem içinde Türkiye ve ABD’nin bölgede karşı karşıya geldiği dikkate alındığında önemli sonuçlar doğuracaktır. Buna karşı Türkiye’nin milli projelerinin hızlandırılması gerekir.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT