1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Güney Gaz Koridoru açıldı
Güney Gaz Koridoru açıldı

Güney Gaz Koridoru açıldı

Güney Gaz Koridoru Azerbaycan'ın Başkenti Bakü'de düzenlenen törenle açıldı.

A+A-

Güney Gaz Koridoru Azerbaycan'ın Başkenti Bakü'de düzenlenen törenle açıldı.

Şahdeniz 2 yatağı, Güney Kafkasya Boru Hattı, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) ve Trans-Adriyatik Boru Hattından (TAP) oluşan Güney Gaz Koridoru'nun açılışı gerçekleştirildi.

Sangaçal Terminali'ndeki törene başta Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev olmak üzere, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Genel Sekreteri Muhammed Barkindo, Güney Gaz Koridoru projesinin ortağı ülke ve şirketlerin yetkilileri katıldı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev , Avrupa enerji haritasını yeniden tasarladıklarını vurgulayarak, "Azerbaycan'da petrol ilk olarak sanayi yolu ile üretildi. Azerbaycan, 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında dünya petrolünün yarısından fazlasını üretti. Ama sonrasında insanlar sefalet içinde yaşıyor ve endüstriyel gelişme hakkında konuşulmuyordu. Basitçe, Azerbaycan bir kaynaktı. Azerbaycan petrolü halkımızın gelişimine hizmet etmedi. Petrol gelirleri halka yönelik değildi. Aynı zamanda bölge ekolojik bir felaketle karşı karşıya kaldı. Bunu bugün ortadan kaldırıyoruz. Ancak bağımsızlık yılları boyunca insanlar kaynaklarını kullanabilirler. Bugün ortaklarımızla böyle büyük projeler yürütüyoruz ve Avrupa enerji haritasını yeniden tasarlıyoruz" dedi.

"Projeye 40 milyar dolardan fazla yatırım yapıldı"

Güney Gaz Koridoru projesine 40 milyar dolardan fazla yatırıldığını belirten Aliyev, "Bu projeye 40 milyar dolardan fazla yatırım yapıldı. Azerbaycan'ın onaylanan gaz kaynakları 2,6 trilyon metreküp. Bu projelerin uygulanması uluslararası işbirliği olmadan imkansız olurdu. Azerbaycan, Türkiye ve Gürcistan bu projeleri uygularken güçlü bir bölgesel işbirliği formatı oluşturmuştur. Bu üç ülkenin işbirliği formatı, bölgesel projelerin uygulanmasında büyük önem taşımaktadır. Ben, Türkiye ve Gürcistan yönetimine işbirliği için teşekkür etmek istiyorum. Bugün ABD hükümetine teşekkür etmek istiyorum. Çünkü ABD hükümeti bu projelerde bize politik, ekonomik ve manevi destek verdi. Bu projeler büyük kaynaklar gerektirir ve bu finansal bankalar tarafından sağlanır. Bu desteği Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis-Erzurum ve Güney Gaz Koridoru'nun gerçekleşmesinde bu desteği biz her zaman gördük. İngiltere hükümeti de bu projelerin uygulanmasında bizi destekledi. Bugün bu desteği görüyoruz. Geçen ay İngiltere Başbakanı ile sözleşme imzalandı" ifadelerini kullandı.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajı"

Törende, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajını okudu. Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında, "Azerbaycan gazını, Türkiye ve Avrupa'nın diğer ülkelerine ulaştıracak olan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'na ilk gazı verecek terminalin, Güney Gaz Koridorunun açılışı vesilesiyle düzenlenen bu törenin hayırlara vesile olmasını diliyorum. İkili, gerekse bölgesel işbirliğimiz bakımından örnek bir proje olan TANAP'ın tamamlanması hepimiz için gurur kaynağıdır. Geçmişte başarıyla hayata geçirdiğimiz Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis Erzurum Boru hatları ve son olarak ulaştırma alanında Bakü-Tiflis-Kars demiryolundan sonra TANAP da bölgenin kaderinin değiştirecek önemdeki işbirliğimizin bir başka meyvesidir. Birlikte attığımız adımlar bu tarihi projenin hızlı ve sorunsuz tamamlanmasında önemli rol oynamıştır. Bundan sonraki süreçte Avrupa'ya yeni bir kaynaktan gaz akışını mümkün kılacak Güney Gaz Koridoru'nun diğer projelerinin de zamanında tamamlanması önem taşıyor. Bugün TANAP'a ilk gazın verilmesinin ardından 12 Haziran tarihinde Eskişehir'de büyük bir törenle hattın açılışını gerçekleştireceğiz. Bu tarihi ana şahitlik etmek üzere sizleri de Eskişehir'de ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacağız. Öte yandan bu sene 25'incisi düzenlenen Hazar Petrol ve Gaz Konferansı'nın tertip edilmesinde emeği geçenleri kutluyor, bu önemli etkinliğin başarısını artarak devamını diliyorum aldı. TANAP'ın başta Türkiye ve Azerbaycan olmak üzere bölgemize hayırlı olmasını temenni ediyor, tüm katılımcıları en kalbi duygularımla selamlıyorum" ifadeleri yer aldı.

Törendeki konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı İlham Aliyev vanayı açarak Güney Gaz Koridoru üzerinden Şahdeniz 2'den çıkarılacak doğalgazın Türkiye ve Avrupa'ya iletilmesini başlattı.

"Güney Gaz Koridoru"

Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı'nın genişletilmesi gibi görülen bu projede, Şahdeniz 2'den çıkan doğalgaz, TANAP ve TAP'la Avrupa'ya ulaştırılacak. Bu proje kapsamında üretilecek doğal gaz Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan, Arnavutluk ve Adriatik denizinin dibinden geçerek İtalya'ya kadar giden 3 bin 500 kilometreden fazla uzunluktaki doğal gaz hattıyla Avrupa pazarlarına ulaştırılacak.

İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT