1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Gülen'den teröre çok sert kınama: Terör, en yoz insan eylemidir
Gülen'den teröre çok sert kınama: Terör, en yoz insan eylemidir

Gülen'den teröre çok sert kınama: Terör, en yoz insan eylemidir

Paris'teki kanlı terör saldırılarına dünyanın her tarafından tepki yağarken Fethullah Gülen'de katliamda yakınlarını kaybedenler ve Fransız halkı için bir taziye yayınladı.

A+A-

Paris'teki kanlı terör saldırılarına dünyanın her tarafından tepki yağarken Fethullah Gülen'de katliamda yakınlarını kaybedenler ve Fransız halkı için bir taziye yayınladı.

Terörü, ‘yeryüzünde şahit olunan en yoz insan eylemi' olarak nitelendiren Gülen, herkesi “hiçbir gerekçenin arkasına sığınmadan, ‘ama'sız, ‘lakin'siz olarak” terörü lanetlemeye çağırdı.

Fethullah Gülen, “Hiçbir teröristin Müslüman olması mümkün olmadığı gibi, hakiki bir Müslüman'ın da terörist olması söz konusu olamaz.” hükmünü bir kez daha açıkça vurguladı. Saldırıda yaralananlara acil şifalar dilerken ölenlerin ailelerine ve Fransa Cumhurbaşkanı Sn. François Hollande'ın şahsında bütün Fransa halkına taziyelerini sundu. Daha önce Batı'da ve Türkiye'de yaşanan pek çok büyük terör saldırısının ardından da yayınladığı taziyelerle ve açıklamalarıyla İslam dünyasından teröre karşı yükselen en net seslerden biri olan Gülen, son olarak yine Paris'te gerçekleşen Charlie Hebdo saldırısından ve Ankara ile Suruç'ta yaşanan terör eylemlerinden sonra yayınladığı taziyelerle terörü, kimden ve ne maksatla gelmiş olursa olsun, kınamıştı.

Fethullah Gülen'in taziyesinin tam metni ise şöyle:

“Paris'te mel'un bir katliam sonucunda 100'ün üzerinde masum insanın hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin yaralandığı haberini almanın derin teessürü içindeyim. Kimden ve ne maksatla gelmiş olursa olsun, her türlü terör hadisesini bir kere daha şiddetle lanetliyorum.

Bütün terör faaliyetleri, barışa ve huzura vurulan en büyük darbedir ve herkes tarafından hiçbir gerekçenin arkasına sığınmadan, ‘ama'sız, ‘lakin'siz olarak kınanması ve lanetlenmesi gereken, kabul edilemez cürümlerdir.

Terör, başta en kutsal ve evrensel bir değer olan insan hayatına yönelik bir tehdittir ve yeryüzünde şahit olunan en yoz insan eylemidir. Hiçbir din, hiçbir anlayış ve hiçbir telakki onu tasvip edecek kadar yozlaşmış olamaz.

İnsan hayatı Allah nezdinde çok büyük bir kıymete sahiptir. Kutsal Kitab'ımız hiçbir din ve ırk ayırmadan “Masum bir canı öldüren, yeryüzündeki insanların tamamını öldürmüş gibi muamele görür.” buyurarak, insan hayatını korunması gereken aslî değerlerden biri saymıştır. Müslüman sadece sulhün, barışın ve huzurun sembolüdür ve hep öyle olmalıdır. Bu sebeple hiçbir teröristin Müslüman olması mümkün olmadığı gibi, hakiki bir Müslüman'ın da terörist olması söz konusu olamaz.

Bu vesileyle dün Fransa'nın başkenti Paris'te yaşanan elim ve insanlık dışı katliamda yaralananlara acil şifalar diliyor, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Fransa Cumhurbaşkanı Sn. François Hollande'ın şahsında bütün Fransa halkına taziyelerimi sunuyorum.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT