1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. GTO Başkanı Yıldırım Detail Haber’e konuştu
GTO Başkanı Yıldırım Detail Haber’e konuştu

GTO Başkanı Yıldırım Detail Haber’e konuştu

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım, Detail Haber Genel Yayın Yönetmeni Furkan Gökşen’e konuştu.

A+A-

GAZİANTEP Ticaret Odası (GTO) Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım, DETAIL HABER Genel Yayın Yönetmeni Furkan Gökşen ile yaptığı röportajda Gaziantep’in ihracatı ve ekonomisi için önemli açıklamalarda bulundu.

1-GTO Başkanlığında 1 yılı doldurmak üzeresiniz. GTO’da 1 yıl nasıl geçti?

Öncelikle 120 yıllık dev bir çınarın; Gaziantep Ticaret Odasının Başkanı olmanın büyük bir gurur kaynağı olduğunu söylemeliyim. Gaziantep Ticaret Odası şehrin ve bölgenin lokomotif kuruluşudur. Tabi ki ben ve takım arkadaşlarım da böylesine önemli bir kuruluş için ilk günden bugüne heyecan ve aşkla çalışma gayreti içerisindeyiz. Gazi şehir için çok önemli bir sorumluluğumuz var.

LOBİ GÜCÜMÜZ VE SORUNLARI ÇÖZEBİLME KABİLİYETİMİZ ARTTI.

Neredeyse 1 yılı geride bıraktığımız görev süremiz boyunca Gaziantep sevdamızla tüm enerjimizi, tüm zamanımızı bu şehir için harcamaya çalıştık. Çok şükür ki oldukça verimli ve sonuç odaklı geçen bu zaman zarfında üyelerimizle çok sıkı bağlar kurduk. Birlik ve beraberlik içinde tüm sorunlarımızın üzerine gittik. Bu böyle olunca da gözle görülür bir şekilde lobi gücümüz ve sorunları çözebilme kabiliyetimiz arttı.

GTO Yönetim Kurulu olarak geçen süreyi tek kelimeyle anlatın derseniz buna cevabım “Hareket” olurdu. Ben ve yönetimim emin olun hiç yerimizde durmadık. Her zaman bir hareket halindeydik. Farklı şehirlerde farklı ülkelerde bu memleket için girişimlerde bulunduk.

2-Başkan olduktan sonra GTO’da hayata geçirdiğiniz projeler nelerdir?

Öncelikle bir şeyin altını çizmekte fayda var. Kişiler geçicidir, kurumların devamlılığı esastır. Dolayısıyla göreve geldiğimizde ilk önce bizden önceki yönetimlerin projelerini sahiplendik. Ardından yeni projeler geliştirdik ve geliştirmeye de devam ediyoruz.

Odamızın daha önceki dönemlerde üzerinde çalışmaya başladığı Gaziantep Lojistik Köy projesinin hayata geçirilmesi kapsamında önemli bir noktaya geldik. Proje ortağımız Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile güçlü bir işbirliği içerisinde, Gaziantep Lojistik Köy yatırımı öncesinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı TCDD ve Karayolları Genel Müdürlükleri ile Lojistik Köyün kurulacağı alana ulaşım bağlantılarının sağlanması ile ilgili olarak söz konusu çalışmaların Bakanlık programına alınmasını sağladık. Bununla birlikte, Lojistik Köyün kurulacağı arazinin vaziyet planı ve imar planı çalışmaları Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlandı ve Tarım Bakanlığından arazinin mera vasfından çıkarılması ile ilgili onayımızı aldık. Özetle, bu büyük ölçekli yatırımın yapılabilmesi için gerekli ön hazırlıklar üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Çalışmalarımızın neticesinde de ulusal ve uluslararası fon kaynaklarına başvurularda bulunacağız.

KOBİ’LERİMİZE EN İYİ ŞEKİLDE HİZMET VEREBİLİR BİR STANDARDA YÜKSELTMEYE ÇALIŞIYORUZ

Avrupa Birliği’nin Katılım Öncesi mali Yardım Aracı (IPA) Programı tarafından desteklenen ve destekleme süresi bizden önceki dönemde dolan GETHAM (Gaziantep Bölgesel Endüstriyel Tasarım ve Hibrit Modelleme Merkezi) projesi ile ilgili olarak projenin sürdürülebilirliğini sağlamak üzere yoğun gayretlerimiz devam ediyor. Bölgenin tasarım ve inovasyon üssü olan GETHAM’ın işletmelerimizin markalaşma sürecine destek olacak biçimde katma değerli ve özgün ürün üretmelerini ve uluslararası pazarlarda rekabetçi konuma yükselmelerini sağlamak amacıyla kurgulanmasını sağlıyoruz. GETHAM’ı, profesyonel bir yönetim anlayışı ve donanımlı insan kaynağı yapısıyla KOBİ’lerimize en iyi şekilde hizmet verebilir bir standarda yükseltmeye çalışıyoruz.

Suriye krizinden yoğun biçimde etkilenen ve yaklaşık 500.000 mülteciyi içinde barındıran ilimizin ekonomik açıdan kapasitesini arttırmaya yönelik uluslararası kuruluşlar ile ortaklaşa çeşitli projeler yürütüyoruz. Burada mesleki eğitimin önemi büyük. Vasıfsız işgücüne nitelik kazandırmak amacıyla Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) işbirliği ile nitelikli işgücü ihtiyacı olan triko sektörüne eleman yetiştirmeye yönelik bir projemiz mevcut. Hacı Sani Konukoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde bir triko atölyesi kurduk. Bu yıl atölyeye konfeksiyon ve hazır giyime yönelik teknik ve teknolojik altyapıyı da ekledik. Yıl boyunca hem Suriyeli hem Türk kursiyerlerimize yönelik eğitimleri sözünü ettiğimiz bu atölyelerimizde gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Buna ek olarak, sayısı 2000’e yaklaşan Suriyeli üyelerimiz mevcut. Bu işletmelerimizin kendi dillerinde hizmet almalarını ve ticari ve ekonomik hayata entegrasyonlarını sağlamak amacıyla kurmuş olduğumuz Suriye masası koordinasyonunda, Alman Uluslararası İşbirliği Kuruluşu (GIZ) desteğiyle “Suriyeli Üyelerimizin Kapasitelerini Geliştirme Projesini” uyguluyoruz. Proje kapsamında Suriyeli üyelerimizin teknik ve kurumsal donanımlarını arttıracak, bilgi altyapılarını destekleyecek kurumsal gelişim eğitimleri organize ediyoruz. Proje kapsamında GTO Ek Eğitim merkezini kurduk. Odamızın gerek Suriyeli gerek Türk tüm üyelerine yönelik kurumsal gelişim eğitimlerini bu merkezde vermeye devam ediyoruz.

tuncay-yildirim,-furkan-goksen,-mehmet-torun---ticaret-odasi-roportaj-(2).jpg

GAZİANTEP İHRACATINA HİZMET EDECEK PROJELER GELİŞTİRİYORUZ

Bildiğiniz gibi Gaziantep ihracatçı bir kent ve Türkiye ihracatının yüzde 4,2’sini gerçekleştiriyor. Hedefimiz bu oranı daha da yukarıya taşımak. Bunun için ihracatçı firmalarımızın önündeki taşları temizlemememiz, onların vizyonunu geliştirmemiz, danışmanlık yapmamız gerek. Bu bakış açıcıyla Gaziantep ihracatına hizmet edecek projeler geliştiriyoruz.

SADECE İHRACAT DANIŞMANLIĞI VE TİCARİ İSTİHBARAT ALANINDA ÇALIŞACAK BİR BİRİM OLUŞTURUYORUZ

Odamızın, ürünlerini uluslararası piyasalara pazarlamak isteyen işletmelerimizi desteklemek ve bölge ihracatını arttırmak amacıyla “İhracat Koçluğu” vb. çeşitli projeleri mevcuttu. Bu çalışmalardan yola çıkarak ihracatın arttırılması anlamında üyelerimize sürdürülebilir ve sürekli bir destek vermek amacıyla yeni bir proje hazırladık ve projemiz Avrupa Birliğinden önemli bir destek kazandı. Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğunun Güçlendirilmesi programı kapsamında hazırladığımız “Gaziantep-AB Ticari Entegrasyonunun Desteklenmesi” projesi kapsamında Odamız bünyesinde sadece ihracat danışmanlığı ve ticari istihbarat alanında çalışacak bir birim oluşturuyoruz. Proje süresince birimde çalışacak olan uzmanlarımıza, işletmelerimize verecekleri danışmanlık hizmeti konusunda gereken donanımlar kazandırılacak, proje ortağımız İspanya-Sevilla Ticaret Odasının benzer bir çalışmasından know-how transferi alınacak, 40 pilot işletmeye ihracat danışmanlığı ve ticari istihbarat hizmeti verilecektir. 2020 yılında sona erecek olan proje sonrasında da bu hizmetlerin odamızın yeni kurulacak olan birimi vasıtasıyla üyelerimize sunulmasına devam edilecektir.

Gıda sektörünün uluslararası pazarlara açılımını kolaylaştırmak adına Amerika’da TİM ile birlikte “Türk Ticaret Merkezi” kurma çalışmasını tamamladık. Çalışmamız Ticaret Bakanlığımızın onayına sunuldu, ilgili onay alındığında, ön başvurusunu aldığımız 18 gıda firmasının içinde yer alacağı “Türk Ticaret Merkezi”ni Amerika’nın Los Angeles bölgesinde Bakanlığımız desteği ile kuracağız.

İhracat konusuna değinmişken, ihracatçı üyelerimizin dış pazarlara açılmalarını kolaylaştırmak, ilimiz ve bölgemizin ihracat kapasitesini arttırmaya yönelik, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, KOSGEB, AB Türkiye Delegasyonu ve Avrupa Komisyonu’nun çeşitli desteklerinden faydalanmak amacıyla ve ulusal-uluslararası proje ortaklıkları geliştirilmesi yönünde sözü edilen kurumlar ile işbirlikleri mevcuttur. İhracatçı üyelerimize yönelik yurtdışı fuar heyet ziyaretleri, sektörel dış ticaret heyetleri, alım heyetleri vb. organizasyonlar, sözü geçen kurumlar ile işbirliği içerisinde yürütülmektedir.

Gaziantep’in Girişimcilik Ekosistem Stratejisini Belirlemek ve mevcut ekosistemin geliştirilmesine yönelik yeni bir destek modeli ortaya çıkarmak üzere bir fizibilite çalışmasını tamamladık. Çalışma, önümüzdeki dönemde Gaziantep’in yeni ürün geliştirme sürecinde yeni iş fikirlerinin ve girişimlerin destekleneceği bir “Girişimcilik Merkezi”ni hayata geçirme sürecinde bizler için bir yol haritası niteliğindedir.

3-GTO siz ve yönetiminizle beraber yeniden şehrin ve bölgenin söz sahibi olmaya başladı. Hatta geçen ay TOBB’da bölge adına konuştunuz. Bu konuda neler söylersiniz?

Biraz önce de bu konuya az da olsa değinmiş oldum. Bu şehir için söylenecek her sözde biz var olacağız. Bu şehir için çalmadık kapı, aşındırmadık yol bırakmayacağız. En üst düzeye kadar şehrin gür sesi olacağımızı her platformda dile getirdik. Bu anlamda TOBB Ekonomi Şurası da önemli bir yere sahip. Orada Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a sorunlarımızı anlatma fırsatı bulduk. Şehrimiz ve bölgemiz adına kritik öneme sahip tüm konuları dile getirmeye çalıştık. Dile getirdiğimiz bazı sorunların çözümü konusunda da olumlu adımlar atılmaya başlandı. Bunlardan birisi de Gaziantep’imizin uçuş sorunu. Bizzat Cumhurbaşkanımıza arz ettiğimiz Gaziantep’ten Erbil’e direkt uçuş talebi karşılık buldu. Kısa zaman içerisinde Erbil’e direkt uçmaya başlıyoruz.

Dile getirdiğimiz, üzerine düşüp sıkı takipçisi olduğumuz sorunların çözüme kavuşuyor olması haliyle bizleri de çok mutlu ediyor.

4-Gaaziantep’in ihracatı sürekli artış gösteriyor ama sokakta işlerin iyiye gitmediği, işsizliğin arttığı, hatta birçok fabrikanın üretimi durma noktasına geldiği iddia ediliyor. Sizce durum nasıl?

Şimdi sizlere tozpembe tablo çizmem doğru olmaz. Sıkıntımız yok her şey yolunda demek gerçekçi değil. Elbette sorunlarımız var. Tüm dünyada sorun var. Özellikle 2019 yılı zorlu bir yıl. Bizim ve dünya için… Küresel anlamda ekonomilerde daralmalar ve likidite sorunları mevcut. Dünya perspektifinden baktığımızda ülkemizde de sıkıntıların yaşanması normal fakat ülke olarak bir toparlanma sürecine girdik. Gaziantep’te birlik ve beraberlik içinde sorunların üstesinden çok şükür geliyor. Biz de Gaziantep Ticaret Odası olarak zor durumda olan KOBİ’lerimize, işverenlerimize her türlü desteği veriyoruz. Nefes Kredisi gibi. Üyenin parası üyeye gidecek diyerek elimizdeki her türlü imkânı seferber ediyoruz.

Gaziantep sorunların üstesinden gelebilme kabiliyetiyle her zaman ön plana çıkıyor. Gaziantep her krizi her sıkıntıyı fırsata çevirmeyi bilmiştir. Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki Gaziantep Türkiye’nin parlayan yıldızıdır. Yanı başındaki savaşa ve 500 bin mülteciye rağmen bölgenin ve ülkenin lokomotif şehirlerindendir.

5-GTO olarak STK’larla iş birliği yapıyorsunuz. Son olarak MMO ile uluslararası bir kongre düzenlemek için protokol imzaladınız. Bu konuda neler söylersiniz?

Gaziantep Ticaret Odası 121 yıllık kurum kültürüyle hareket eder. Şehrimizdeki tüm kurum ve kuruluşlarla birlikte hareket ederek memleket için iş birlikleri yapar. Konu Gaziantep olunca akan sular durur, her platformda bir olur birlik oluruz. Kent İnşaat ve Ekonomi Kongresi (KİE) de bunun en güzel örneklerinden birisi. Birçok bilim adamının çok önemli bir konuda şehrimizde bir araya gelecek olması ve Türkiye’nin her yerinden ilgililerin katılım sağlaması bizler açısından çok önemli. Gaziantep’in böyle kongrelere ihtiyacı var.

“KENT, İNŞAAT VE EKONOMİ KONGRESİ” ÖNEMLİ BİR ADIM OLACAKTIR

TMMOB Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi işbirliği ile gerçekleştireceğimiz kongrede kent ve kentsel yaşam çerçevesinde ekonomik gelişmeleri kapsamlı bir şekilde tartışmayı hedefliyoruz.

İnşaat sektörü Türkiye ekonomisinin çok önemli bir parçası lokomotifidir. Dolayısıyla hem işgücü piyasaları, hem finansman mekanizmaları hem de toplumla etkileşim içerisindedir. Bu etkileşimin yarattığı dönüşüm, gelişim ve değişimi bilimsel manada incelemeye, üzerinde tartışmaya ihtiyacımız var. “Kent, İnşaat ve Ekonomi Kongresi” bu anlamda önemli bir adım olacaktır. Bu vesileyle kongrenin organizasyonunda büyük emekleri olan GTO Meslek Komite üyelerine ve Mimarlar Odası Gaziantep Şubesine sonsuz teşekkür ediyorum.

7-İlinizin lokomotif sektörü nedir?

Gaziantep’imiz makine halısı, gıda, tekstil, kimya, plastik ve makine sektörlerinin yanı sıra birçok sektörde üretim kapasitesi ve ihracat açısından üst sıralarda bulunuyor. Bu sektörler bizler için övünç kaynağı, tüm dünyada söz sahibi olduğumuz alanlar… Misal makine halısı ihracatında dünyada %32’lik bir paya sahibiz. Türkiye halı ihracatında da %68’lik bir payımız var. Bunlar elbette şehrimiz açısından çok önemli. Fakat ben farklı bir şey söylemek istiyorum. Halıyı üretelim de Belçika makinesiyle değil. O makineyi de biz üretelim. Yükte hafif pahada ağır, katma değeri yüksek ürünler üretelim. Birçok Avrupa ülkesi bizim verdiğimiz emeğin, özverinin çok çok azını vererek çok daha fazla kazanç elde edebiliyor. Bizim bunu değiştirmemiz lazım artık. Gelecek dijitalleşmede, yüksek teknolojili ürünler üretmede. Siz ne yaptınız diye soracak olursanız biz GTO olarak bu bilinci yerleştirmek için sürekli çalışmalar yapıyor, toplantılar, seminerler düzenliyor, bununla ilgili komisyonlar kuruyor, tesisler inşa ediyoruz.

Bu anlamda geleceğimiz için yaptığımız en büyük yatırım da Gaziantep Bölgesel Endüstriyel Tasarım ve Hibrit Modelleme Merkezi GETHAM’dır. Dışa bağımlı olduğumuz birçok parçayı yüksek teknolojili altyapıya sahip bu merkezde üretebiliyoruz. Bu Merkez de tüm üyelerimizin hizmetinde. İnanıyorum ki, önümüzdeki yıllarda GETHAM’dan dünya piyasasına açılmış çok önemli markalar çıkacak.

8-Üyeleriniz arasında yaklaşık olarak kaç KOBİ bulunuyor ve ağırlıklı olarak hangi sektörlerde faaliyet gösteriyorlar?

20 bin aktif üyemizin tamamına yakını KOBİ düzeyinde faaliyet gösteriyor. Bu 20 bin üyemiz de 41 Meslek Komitemiz tarafından temsil edilmekte. Üyelerimiz gıdadan tekstile, kimyevi maddelerden sağlık malzemelerine, mobilyadan inşaata, bankacılıktan sigortacılığa birçok farklı sektörde faaliyet göstermektedir.

9- KOBİ’lerin en çok karşılaştıkları sorunlar neler sizce ve bunların aşılması için ne gibi önlemler alınmalı? KOBİ’lerin finansmana erişmedeki sıkıntılarını nasıl aşabileceklerini düşünüyorsunuz?

KOBİ’lerin en çok karşılaştıkları sorunlardan birisi finansmana erişimdir. Tüm dünyada finansman kaynaklarına erişimde sıkıntılar mevcut. Bizler GTO olarak bu sorunların giderilmesi hususunda elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Nefes Kredisi gibi, sıkça gerçekleştirdiğimiz bilgilendirme toplantıları gibi… Biliyorsunuz ki Kredi Garanti FonuKGF’nin şubesi GTO bünyesinde faaliyet gösteriyor. Bunun amacı da üyelerimizin sorunlarına hızlı bir şekilde yanıt vermek, kendilerine destek olmak. Üyelerimiz KGF ile Odamız vasıtasıyla sürekli iletişim halinde ve gelişmeleri yakından takip edebilmekte.

Şunu da belirtmek gerekir ki finansmana erişim sadece bugünün sorunu değil. Bu sorunu aşabilmenin en önemli yolu da uzun vadeli planlamadan geçiyor. Kısa vadeli çözümler ancak günü kurtarmaya yarıyor.

10- Oda olarak girişimcilere ve girişimci adaylarına eğitim desteği veriyor muşunu?

GTO Akademi’yi duymuşsunuzdur. Bu merkezin kuruluş amacı da üyelerimizin ve yeni girişimcilerin kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlamak…

GTO Akademi’de İş İngilizcesinden, Diksiyona, Proje yazma Tekniklerinden, Etkili Sunuma birçok alanda eğitimler veriliyor. Bu merkezde verilen eğitimlerden biri de girişimcilik eğitimi… Bugüne kadar önemli sayıda katılımcıya, girişimci adayına bu anlamda eğitim vererek bakış açılarını geliştirmeye ve yeni girişimler yolunda cesaretlendirmeye çalıştık. Bu eğitimlerin sonucunda da Gaziantep’imiz yeni işletmeler kazandı, istihdama katkı sağlandı. Yalnızca GTO Akademi ile değil, hayata geçirdiğimiz projelerle, bünyemizde çalışan uzmanlarımızla da girişimcilerin her zaman yanındayız. Her fırsatta gelin bizden yararlanın diyerek bütün imkânlarımızı seferber ediyoruz.

11-AR-GE ve KOBİ ilişkisi için neler söylemek istersiniz?

Değişim, gelişim ve dönüşüm olmazsa olmaz bir gerçeklik. Firmaların ayakta kalabilme süreleri de değişen ve gelişen dünyanın düzenine ayak uydurabilmeleriyle ilişkili. Nice büyük ve köklü firmalar çağın gerektirdiği yeniliklere ayak uyduramadığı için tarihe karıştılar. Bu yüzden firmaların kendilerini sürekli güncel tutmaları, dijital dönüşüm süreçlerine ayak uydurmaları ve ürettikleri ürünü veya sattıkları hizmeti her zaman bir adım öteye taşımaları hayati bir önem taşıyor.

Geleceği hedefleyen KOBİ’ler, kendi gelişimleri için sürekli sorular sormalı, yaptıkları işi kolaylaştırıcı, hızlandırıcı, daha rekabetçi ve daha kaliteli hale getirmenin yollarını aramalıdır. Firmaları geleceğe taşıyacak olan yeniliktir, araştırmadır, gelişimdir, değişim ve dönüşümdür.

12-Gaziantep’in devletten ya da özel sektörden ne gibi desteklere ihtiyacı var?

Biz her platformda sorunlarımızı dile getirmeye devam ediyoruz. “Gaziantep olarak artık ödüllendirilmek istiyoruz.” diyoruz. Cumhurbaşkanımıza da aynı şekilde seslendim.

Bizim bölge özelinde bir teşvik-destek sistemine ihtiyacımız var. Suriyeli mülteci krizinden en çok etkilenen illerden birisi de kendi şehrimiz. Sınır illerimize özel bir teşvik/destek mekanizmasının oluşturulması bu yükü uzun yıllardır taşıyan Bölgemize ciddi bir nefes aldıracaktır.Bu talebimizi de hazırladığımız raporlarda dile getirdik.

Kayıt dışı çalışmayı önlemek için çeşitli tedbirler alınması gerekiyor. Haksız rekabet ortamının oluşması ileride daha fazla sıkıntı yaşanmasına sebebiyet verecektir. Bu konuda da sık sık toplantılar gerçekleştiriyor, ilgili mercilere sesimizi duyuruyoruz.

Dile getirdiğimiz bir diğer konu da Gaziantep’in “alâmet-i farikası”, Yeşil Altın Antep fıstığı…

Bölgemiz için önemli bir gelir kaynağı olan fıstığımızın “katma değerini” artırmak için desteğe ihtiyacımız var.

Antep fıstığı üretimini destekleyecek uygun model ve yaklaşımlar yanında Barak Ovası Sulamasının Yatırım programına alınması,

Sulu tarıma adapte olabilecek Antep fıstığı çeşidinin yaygınlaştırılarak, damla sulama sistemiyle tarımın yapılmasının özendirilmesi gibi konularda destek istedik.

Bildiğiniz üzere uçak seferleri sorunumuzu da sıkça dile getirdik. Çok şükür olumlu adımlar geldi Erbil, Viyana, Bursa, Zürih, Hanover, İzmir, Bursa, Düsseldorf, KKTC ve Berlin de dâhil olmak üzereyeni seferler eklendi, direkt uçuşlar kondu. Bunun için de ilgisinden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkürlerimizi ilettik. Ama biz yine de yetmez “Gaziantep daha fazla uçmak istiyor.” diyoruz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT