1. YAZARLAR

  2. Seda Özyetkin

  3. Girişimci Şirketten Kurumsal Yönetime Yolculuk
Seda Özyetkin

Seda Özyetkin

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Girişimci Şirketten Kurumsal Yönetime Yolculuk

A+A-

Girişimciler özgür liderlerdir, şirketlerini çocukları gibi büyütürler. Genellikle ilk kurulduğu aşamada iş süreçlerinin tamamına yetişebilir ve yönetebilirler. Lakin belirli bir müddet gelişim gösterirse, büyüdüğü için girişimci yetişememeye başlayacaktır. İşte bu aşamada işler tersine döner ve işletme girişimciyi yönetmeye başlar. İvedilikle kurumsallaşma adımı atmayan ve şirketini geliştirmek, güçlendirmek için profesyonelleri işletmesine katmaz ve onlara yetki vermez ise, girişimci sermayesini yönetemez hale gelir. Burada denge gerekir, dengeden anladığımız girişimci sermayesini yönetirken, profesyonellerin işletmeyi yönetmesidir. İşte bu tarz ufku açık bir girişimci modelidir.

Genellikle girişimci profillerinde kurumsal yönetimin bürokrasiyi artıracağı konusunda endişeler taşırlar, bu nedenle sadece belirli girişimciler profesyonel yönetime sıcak bakarlar. Bizim yönetim kurullarının oluşması aşamasında girişimcilerde gördüğümüz sıklıkla yetkisini devretmek istememesi ve delegasyona direnmesidir.  Böyle bir resimde İnsan Kaynaklarının bir diğer partneri olan Business Partner kısmında yönetim kurulunu etkin ve doğru hale getirmek beyhude bir çaba olacaktır. Güç tek elde olmalı anlayışı yönetim kurulu için idari yönetimde zehirli bir anlayıştır. Ve bu döngünün aşılamaması şirketin ilerlemesini engelleyecek en ciddi etkenlerdendir.

Elbette ki başka açıdan bakacak olursak, kurumsallaşmanın diğer tanımına da sistem sürekliliği diyebiliriz. Kurumsal şirketler kişilere bağlı değildir, kurallar belirlidir, sistem kurumsal yapının devamlılığını sağlamaktadır. Şirketin anayasası mutlaka olmalıdır. Şirketler şeffaf, denetlenebilir ve adil olmalıdır.

Her şirket vizyonu kadar iş yapar, o oranda büyüme kapasitesi taşır.

SAYGILARIMLA…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT