1. YAZARLAR

  2. Münire Polat

  3. Gençleşmek istiyorsan sarıl
Münire Polat

Münire Polat

Uzman Psikolog
Yazarın Tüm Yazıları >

Gençleşmek istiyorsan sarıl

A+A-

Evet! Başlığı yanlış okumuyorsunuz; sarılmanın gençleştirdiğine, kas dokularını iyileştirdiğine yönelik araştırmalar var ve bu araştırmalar çeşitli  dikkat çeken bulgularla destekleniyorlar.

 Araştırmalardan biri California Üniversitesi’nde  fareler üzerinde yapılıyor.  Sarılma esnasında insan vücudunda  “oksitosin” adlı bir hormon salgılanıyor. Bilim adamları bu hormonu  yaşlı farelere enjekte ediyor ve sonuçları oldukça ilginç çıkıyor. Oksitosin hormonu enjekte edilen yaşlı farelerin kaslarının genç farelerdeki gibi  çalışarak güçlendiği gözleniyor. Dolayısıyla  bu hormonun işlevlerinden birinin de kasları iyileştirip gençleştirdiği sonucu elde edilmiş oluyor. 

Yaş ilerledikçe vücutta salgısı azalan oksitosin hormonu yoksunluğu nedeniyle vücut yaşlanıyor ve kaslar zayıflıyor bu nedenle kasları gerginleştirici kozmetiklere çeşitli estetik ameliyatlara da ihtiyaç duyuluyor. Bu nedenle sarılmanın önemi bu ihtiyaçların azalması adına daha da artıyor.  Bireyler birbirlerine sarılarak vücuttaki oksitosin hormonunu artırabiliyor ve bu sayede kendilerini daha dinç hissedebiliyorlar. Gençleştirme ve kasları iyileştirme etkilerinin yanı sıra başka olumlu etkileri de var. Cambridge Üniversitesi Nöroloji Profesörü Keith KENDRICK erkeklere ekstra oksitosin hormonu enjekte ediyor ve sonuçlarını çok çarpıcı buluyor. Oksitosin verilen erkeklerin verilmeyen erkeklerden  çok daha yüksek empati becerileri ve gösterdikleri şefkat düzeyi artıyor. Sarılmakla ve beraberinde salgılanan oksitosin hormonunun faydaları saymakla bitmiyor. Endişeyi azaltıp, güvende hissetmeyi sağlayan mutluluğu destekleyerek  kendimizi daha iyi hissetmemize olanak tanıyan bu hormon ayrıca arkadaş, eş, anne çocuk arasındaki ilişkileri de düzenliyor ve kişilerin birbirine bağlılık düzeyini de artırıyor.   Hamilelik döneminin daha rahat geçmesini sağlıyor ve yeni doğum yapmış annelerde lohusalık sendromunu semptomlarını azaltırken  emzirme esnasında sütün gelişini kolaylaştırıyor. Depresyona girme olasılığını azaltırken; âşık olma ve aşkı sürdürebilme yeteneğini artırıyor.

Sarılmanın bu  sayılanlardan daha fazla olumlu etkileri olduğunu bilen terapistler harekete geçiyor ve saatliği 80 dolar olan sarılma terapileri düzenliyor.  

Hali hazırda bunca olumlu etkiye sahipken sarılmak gibisi yok deyip siz de sevdiklerinize sarılın hem bireysel hem ilişkiler anlamında yaşamınıza keyif katın... Ha! Bu arada gençleştirici kremleri de çöpe atmayı unutmayın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT