Sinemalarda bugün 5’i yabancı 10 yapım vizyonda. Pandemi sürecinde vizyonu sürekli ertelenen 22 yıllık bilim kurgu efsanesi Matrix’in dördüncü yapımı nihayet vizyonda.

Türkiye’de sinema salonlarında bugün 5’i yabancı 10 film vizyona giriyor. İzleyici beyazperdede seçim yaparken epey zorlanacak zira pandemide sürekli ertelenen, sinema dünyasının 22 yıllık bilim kurgu efsanesi Matrix’in son yapımıyla, kült yönetmen Steven Spielberg’in 1961 yapımı hikayeyi yeniden beyazperdeye taşıdığı ‘Batı Yakası Hikayesi’ aynı anda vizyonda.

Matrix serisinin dördüncüsü ‘The Matrix Resurrections’ filminin yönetmen koltuğunda Wachowski kardeşlerden Lilly ve Lana oturuyor. Neo rolünde Keanu Reeves ve Trinity rolünde Carrie-Anne Moss’un başrolde olduğu ve Wachowski’lerin çağı tanımlayan bir aksiyon patlaması olan film son yayınlanan fragmanına bakılırsa öncü efektler ve insanlar ve makineler arasındaki savaşta beyni eriten fikirlerle geri döndü.

Öte yandan sinema dünyasında filmin bir devam filminden çok, sürprizlerle dolu bir hikayeyi izleyiciye taşıyacağı konuşuluyor. Üçüncü filmin son sahnesinde kaderi belli olmayan Neo bu kez yeni güçleriyle geri dönüyor ancak ‘seçilmiş kişi’ olmayabilir. Hollywood’un başarılı yönetmeni 75 yaşındaki Spielberg’in Arthur Laurents’in kitabından 1961’de beyaz perdeye uyarlanan ve 10 Oscar birden alan ‘Batı Yakasının Hikayesi’ni yeniden sinemaya uyarladığı müzikal de bugün vizyonda. Fragmanı geçen yıl Oscar töreninde gösterilen, Romeo ve Juliet’ten ilham alarak ortaya çıkan hikaye bu defa Ansel Elgort, Rachel Zegler, Ariana DeBose gibi isimlerin yorumuyla beyazperdede. Sinema eleştirmenlerinin övgüler yağdırdığı müzikal öte yandan Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn, Umman, Katar ve BAE’de yasaklanmış durumda. Müzikalin bu ülkelerde Iris Menas’ın canlandırdığı trans karakter Anybodys nedeniyle yasaklandığı tahmin ediliyor. Aslında cinsiyet kimliği belirsiz olan Anybodys, yeni versiyonda daha açık bir şekilde trans hale getirildi. Spielberg yeni versiyon için “Gençlerin çoğunluğu Batı Yakası Hikayesi’nin ne olduğunu bilmiyor. Bu onların tanıtımı olacak” diyor.

filmfilm.jpg

KABADAYILAR ALEMİ BEYAZPERDEDE

Haftanın diğer bir yabancı yapımı, Rus sinemacı Kirill Serebrennikov’un beyaz perdeye uyarladığı ‘Petrov Grip Oldu’ adlı kara komedi. Başrollerinde Yuri Kolokolnikov ve Yuliya Peresild’in oynadığı filmde çizgi roman sanatçısı Petrov’un yaşadığı gerçekle fantezi arasındaki olaylar üzerinden Sovyetlerin son döneminden bugüne bir Rusya portresi sunuluyor.

İşte son 125 yılın en iyi 5 kitabı İşte son 125 yılın en iyi 5 kitabı

dayi.jpg

Yerli yapımlarda ise yönetmenliğini Uğur Bayraktar’ın üstlendiği ‘Dayı: Bir Adamın Hikayesi’ filmi öne çıkıyor. Filmin kadrosunda Bayraktar’a Gizem Karaca, Ahmet Varlı gibi isimler eşlik ediyor. Film, haylaz bir çocukluğun ardından İstanbul’a gelen Cevahir’in kabadayılar aleminde yükseliş hikayesini anlatıyor. Bilal Kalyoncu’nun yönettiği, Öykü German’ın rol aldığı ‘Bayram Şekeri’ filmi de evliliklerini yürütemeyen bir çiftin boşanma sürecinde gelişen olayları izleyiciye taşıyor. Oğuz Yalçın imzalı yerli komedi ‘Hadi Be’ filmi ise arkadaşları Nizo ve Mıstık yüzünden kendisini olmadık işlerin içinde bulan Tevfik’in hikâyesini anlatıyor.

STEFAN ZWEIG’IN ÖYKÜSÜ ETE KEMİĞE BÜRÜNDÜ

Haftanın öne çıkan diğer bir yabancı yapımı da edebiyat dünyasının kültlerinden Stefan Zweig’ın uzun öyküsünün 1960 tarihli Gerd Oswald filminden sonra beyazperdedeki ilk adaptasyonu ‘Satranç’. Başka Sinema kapsamında vizyona giren filmin yönetmen koltuğunda Alman Philipp Stölzl oturuyor. Gestapo ve askerleri tarafından bir otel odasında aylarca hapis hayatı yaşayan ve bu süreçte yalnızca çaldığı satranç kitabındaki oyunları zihninde tekrar tekrar canlandırıp oynayarak vakit öldüren Dr. Josef Bartok’u ise yakın tarihte Enfant Terrible filminde Rainer Werner Fassbinder rolünde izlediğimiz, Mads Mikkelsen’e benzerliğiyle dikkat çeken Oliver Masucci canlandırıyor. Film, kitabı satır satır baştan sona ezberleyen Josef’ın, daha önce hiç oynamadığı bu oyunda ustalaşmasını, sonunda özgürlüğüne kavuştuğunda ise, kaderin onu New York’a giden gemideki satranç turnuvasında dünya satranç şampiyonuyla karşı karşıya getirmesini konu ediniyor.

KARANLIK SALONDA KORKMAK İSTEYENLER BURAYA

Beyazperdede korku sevenler için bugün ikisi yerli üç film vizyonda. Onur Aldoğan’ın yönettiği, Yalın Cengiz, Funda Dönmez’in oynadığı ‘Lain’, travmatik geçmişiyle yüzleşmek için doğup büyüdüğü köye eşi Ece ile birlikte geri dönen Can’ın hikâyesini anlatıyor. Cengiz Kaplan’ın yönetmen koltuğunda oturduğu ‘Azamet’ de üniversiteyi bitirip köyüne dönen Kübra’nın kardeşi Büşra ile yaşadığı olayları Furkan İnci, Nurseli Aksoy, Özgür Yelaldı, Cengiz Kaplan’ın oyunculuklarıyla izleyiciye aktarıyor. Yabancı korku ‘Evdekiler’ de yaşadıkları kasabada yaşlı ve zengin bir çiftin evini soymaya kalkan bir grup arkadaşın, çiftin göründükleri kadar savunmasız olmadıklarını fark etmeleriyle gelişen olayları konu ediniyor. Julius Berg’in yönettiği filmde Maisie Williams, Sylvester McCoy, Rita Tushingham, Jake Curran rol alıyor.

Kaynak: KARAR