1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gaziantep'te yakalanan FETÖ üyesi kimlerle bağlantılı?
Gaziantep'te yakalanan FETÖ üyesi kimlerle bağlantılı?

Gaziantep'te yakalanan FETÖ üyesi kimlerle bağlantılı?

FETÖ’nün sosyal medyadaki dezenformasyon hesabını kullanan kaçsaatoldu’nun Gaziantep’te yakalanması, gözleri bu hesabın yerel bağlantılarına çevirdi.

A+A-

Gözaltı süresi uzatılan Hüseyin Yılmaz’ın, Gaziantep’te kimlerle temas halinde olduğu, hangi siyasiler, gazeteciler ve yöneticelerle yazıştığı araştırılıyor. FETÖ’cü hesabın kimliğini Şamil Tayyar deşifre ederken, Sermet Atay da, “Gaziantep bağlantıları ve haber kaynakları mutlaka bulunmalı” açıklaması yaptı.

Gaziantep’te cuma günü Türkiye genelinde büyük ses getiren kaçsaatoldu Twitter hesabını kullanan kişiye yönelik operasyonun detayları ortaya çıkıyor. Edinilen bilgiye göre, istihbarat birimlerinin yoğun çalışması sonucu kimliği deşifre edilen şahıs, Gaziantep’te düzenlenen operasyonla paketlendi ve ifadesinin alınmasına başlandı.

GAZİANTEP’TE GÖZALTINA ALINDI

Sosyal medyada manipülatif haberlerin kaynağı olarak bilinen KAÇSAATOLDU hesaplarının kullanıcısı şahıs, Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı’nın düzenlediği operasyonla Gaziantep’teki hüvre evinde gözaltına alındı. 40 yaşlarında olduğu öğrenilen şüphelinin 2019 yılında da Gaziantep dışında bir ilde gözaltına alınıp 2 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldığı öğrenildi. Şüphelinin, Güneydoğu bölgesindeki önemli isimlerden biri olduğu, FETÖ’ye ait dersanelerde öğretmenlik yaptığı ve mahrem imam yapılanması içerisinde bulunduğu öğrenildi. Şüphelinin gözaltında olduğu 2 ay boyunca hesabın aktif olmadığı ve serbest kaldıktan sonra hasta olduğu için giriş yapmadığı ve "yeniden döndüm aranızdayım" mesajlarıyla gözaltını gözlediği tespit edildi.

İSTİHBARAT KİMLİĞİNE ULAŞTI

İstihbarat birimleri, Kacsaatoldu.com, kacsaatoldu.net, kacsaatolduson ve dahibilal gibi operasyon hesaplarının sahibi olduğu belirlenen şüphelinin kimliği üzerine yaptığı geniş çalışmayı geçtiğimiz hafta sonlandırdı. Şahsın, Gaziantep’te ikamet ettiğini belirleyen istihbarat birimleri, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Gaziantep Emniyet Müdürlüğü ile birlikte düzenlediği operasyonla, şüpheliyi paketledi. Operasyonda, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlamasıyla gözaltına alınan zanlı, Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

ŞAMİL TAYYAR AÇIKLADI

Büyük ses getiren gözaltı haberinin kamuoyuna düşmesinin ardından, şahsın kimliğini de Ak Parti Gaziantep eski Milletvekili Şamil Tayyar açıkladı. Tayyar, “Bir ara bize de kafayı takmıştı. Kaderin cilvesine bak, Gaziantep'ten çıktı ahlaksız. Hesabın yöneticisi Hüseyin Yılmaz. Yavuzeli doğumlu, eski FETÖ dershanesi öğretmeniymiş, 2/3 ay hapis de yatmış. Buraya kadarmış çekirge!” ifadelerini kullandı.

CEZAEVİNDE YATMIŞ, BYLOCK’U VAR

Gaziantep'te FETÖ/PDY'ye yönelik operasyonda yakalanan ve örgütün sosyal medya hesaplarının yöneticilerinden olduğu iddia edilen şüphelinin "mahrem imamlık" da yaptığı belirlendi. Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, örgütün sosyal medya hesaplarının yöneticilerinden biri olduğu belirlenen ve düzenlenen operasyonla gözaltına alınan H.Y'nin emniyetteki işlemleri devam ediyor. Twitter'da "@kacsaatolduson" isimli hesabın da yöneticisi olduğu iddia edilen zanlının, farklı kişiler üzerine kayıtlı iki hatla ByLock kullandığı öğrenildi. Eski öğretmen H.Y'nin, örgütün dershanelerinde çalıştığı, örgütsel toplantılar yaptığı ve 2014-2016 yıllarında Bingöl'de örgütün emniyet yapılanmasında "müdür" konumunda "mahrem imam" görevinde bulunduğu belirtildi.

KİMLERLE TEMASTA?

Gaziantep’te gözaltına alınan Hüseyin Yılmaz’ın, Gaziantep bağlantısı büyük merak konusu. Edinilen bilgiye göre, Gaziantep emniyeti bu konunun üzerinde titizlikle duruyor. Gözaltı süresi uzatılan zanlının, Gaziantep’te hangi siyasiler, STK temsilcileri, gazeteciler ve yöneticilerle temas halinde olduğu araştırılıyor. Yılmaz’ın özel yazışmaları ve hesabından kimlerle temas halinde olduğunun tespiti çalışmaları devam ederken, Gaziantep’te özellikle sosyal medya operasyonunun daha da büyüyebileceği konuşuluyor.

ATAY: BAĞLANTILARI ORTAYA ÇIKARILMALI

Milliyetçi Hareket Partisi Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, kaçsaatoldu hesabını kullanan kişinin gözaltına alınmasını sosyol medya hesabından değerlendirdi. Atay, yaklaşık bir yıl önce Araban’daki yollarını asfalt paylaşımı yaptığı için sosyal medyadan kendisine de saldıran zanlının gözaltına alınmasının memnuniyet verici olduğunu belirterek, “FETÖ’nün sosyal medya ayağı "kac saat oldu" hesabının sahibi şerefsiz Emniyet Müdürlüğümüzün başarılı operasyonu ile yakalandı. Bir zamanlar şahsımı da hedef alan bu FETÖ’cünün haber kaynağı olan siyasetçiler, gazeteciler, yöneticilerde tesbit edilmeli ve kanun önüne çıkarılmalıdır” açıklaması yaptı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT