1. YAZARLAR

  2. Tuğçe İşini

  3. Gaziantep'te eğitim adı altında ticaretleşme! Eğitim kelimesinin içi doldurulmalı
Tuğçe İşini

Tuğçe İşini

Eğitimci
Yazarın Tüm Yazıları >

Gaziantep'te eğitim adı altında ticaretleşme! Eğitim kelimesinin içi doldurulmalı

A+A-

Aylarca maaş alamayan öğretmenler ve dönem ortasında okulsuz kalan öğrenciler, hükümetin özele ağırlık veren okullaşma politikasının yanlışlığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Gaziantep’te özel okullarımız geçen yıl 101 iken bu yıl 154'e yükselerek yüzde 17'lik artış gerçekleştirdi. Sayıları hızla artan özel okullar, Gaziantep'in gerçekten eğitim seviyesini yükseltmek için ticaret için değil eğitim ve öğretim vermesi gerekenlere okul açma izni vermesi gerek.

2014 yılında dershanelerin kapatılması ve bir kısmının özel okula dönüştürülmesiyle özel okulların sayısında ciddi artış yaşandı. Özel okul sayılarındaki artış eğitimde kalite ve verimlilik konularının tartışılmasını da beraberinde getirdi. 

Benim bu konuyla ilgili analizim var.

2012’den sonra hormonlu şekilde çoğalan özel okullar birbiri ardına kapanmaya başladı. Kapanış furyası daha da hızlanacak.

Türkiye’deki eğitimin kanayan yaralarından olan ticarileşmenin yarattığı sorunlar, gün geçtikçe derinleşen ekonomik kriz ile iyice açığa çıktı. Düşük ücretler ile zor koşullarda çalışmak zorunda olan özel okul öğretmenlerinin yaşadığı sorunlara şimdi de maaş alamamak eklendi. Türkiye genelinde 130 okulu, 80 bini aşkın öğrencisi ve 15 bine yaklaşan personeli bulunan ve özel okullar arasında büyük paya sahip Doğa Koleji’nde yaşanan mali problemler de sorunun büyüklüğünü bir kez daha ortaya koydu.

MEB, ÖZEL OKULLARIN YARATTIĞI SORUNLARI GÖRMEZDEN GELİYOR

Eğitimdeki özel ağırlığının yarattığı sorunları görmezden gelen MEB, 2019-2023 yıllarını kapsayan strateji planına da özel okullarla ilgili birçok hedef yerleştirdi. Özel öğretime devam eden öğrenci oranlarının artırılması için çalışmalar yürütmeyi planlayan Bakanlık, bu okulların yönetim ve teftiş yapısının da güçlendirileceğini açıkladı.

HÜKÜMETİN TEŞVİĞİ ALARMI PATLATTI

Hükümetin uyguladığı politikalarda eğitimde özelleşmeyi teşviği ile ilgili son olarak şunu söylemek istiyorum;

2012’den sonra hormonlu bir şekilde çoğalan özel okullar birbiri ardına kapanmaya başladı. Kapanış furyası daha da hızlanacak. Önümüzdeki yıllarda kurumsal yapısı oturmamış birçok özel okul kapanma sürecine girecektir. Özel okulların denetimsizliği nedeniyle ciddi sorunlar yaşanıyor. Özel okulların neredeyse tamamında MEB’in öğretim programları uygulanmamakta, bedava dağıtılan kitapları okutulmamaktadır. MEB’in teftiş sisteminin çökmesi nedeniyle bu okulların denetlenmesi de mümkün görünmemektedir. MEB, özel okul politikasını yeniden gözden geçirmeli ve kamusal eğitim politikasına geri dönmelidir.

ANLAMLI EĞİTİM VERMEYEN ÖZEL OKULLARIN AMACI TİCARETLEŞME

Gaziantep'te özel okul denince; "Neden kolej, özel lise, yok aktivite, yok sosyallik, yok spor" kendimizi zorluyoruz ki?

Zaten hepsi sonuçta ticari bir alana dönüşmüyor mu?

Anlatmakta zorlandığım şey şu ki, bir sene sonra özel okulların sayısı iki katına çıkıp velileri çaresiz bırakmayacak mı?

Eğitimle uzaktan yakından ilgisi olmayan, maddi gücü olan insanların vicdanına kalmadı mı bu (sektör!)

Maalesef öyle de oldu.

Sayı çığ gibi büyürken anlamlı eğitim yapan hiç bir kurum neredeyse kalmadı.

Bol bol yetişdirdiğimiz yarış at kıvamı öğrenciler ve hiçbir şey öğrenmeden diploma alan iki model insan olarak kaldı çocuklarımız.

EĞİTİM KELİMESİNİN İÇİ DOLDURULMALI

“EĞİTİM” kelimesini içini dolduramadığımız gibi okullar büyük rakamlar içinde, maaşlar ödeyemeyen içi boş kurumlara döndü ne yazık ki.

Canım memleketime sadece "Gastroantep" sıfatı kaldı.

Eğitim sektörü teker teker dökülürken, olan geleceğimize oldu. Bunu düşünme zamanımız geldi de geçiyor da...


SOSYAL MEDYADA TAKİP İÇİN;

İnstagram.com/tugce_isini

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT