1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gaziantep Üniversitesi de Evrim etkinliğine yoğun ilgi
Gaziantep Üniversitesi de Evrim etkinliğine yoğun ilgi

Gaziantep Üniversitesi de Evrim etkinliğine yoğun ilgi

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Fikri Firar Topluluğu tarafından hazırlanan, konuşmacılığını Prof. Dr. Ali Demirsoy’un yaptığı ‘Evrim Nedir?’ konferansı düzenlendi.

A+A-

Etkinliğin açılış konuşmalarını topluluk akademik danışmanı Prof. Dr. Feridun Işık ve topluluk başkanı Kutluhan Tencan yaptı. Işık, evrimin bilimin ta kendisi olduğunu söyledi. Kutluhan Tencan ise doğa yasalarını kabul etmenin toplumsal gelişmenin en önemli koşullarından biri olduğunu belirtti. 

GAÜN Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Prof. Dr. Ali Demirsoy ise bilim insanı ve aydın kimliğiyle gençlere her zaman hizmeti bir borç bildiğini söyledi.

250 kişilik salonda gerçekleştirilen etkinlik salonunda yer kalmadı. Öğrencilerin bir kısmı yerlere oturdu, bir kısmı ayakta dinledi. Ayakta dinleyen ve salona giremeyen öğrenciler içerideki arkadaşlarına çağrı yaparak kendilerinin de salona girmek istediklerini söyleyerek yer istediler. 

Muhafazakâr öğrencilerden büyük katılım 

Konferansta dikkat çeken bir unsur da muhafazakâr öğrencilerin yoğun katılımıydı. Salonun en az üçte birini bu öğrenciler oluşturdu ve Prof. Dr. Ali Demirsoy’u büyük bir ilgi ve dikkatle dinlediler. 

“Maymundan değil balıktan geldik”

Prof. Dr. Ali Demirsoy, “Yaklaşık yarım yüzyıldan bu yana halkımıza evrimi anlatmaya çalışıyorum. İnsanların bana ilk sordukları “Maymundan mı geldik?” oluyordu. Ben, “Hayır, maymundan değil balıktan geldik” deyince hepsinde bir rahatlama gözlemledim. Çünkü maymun, fiziki yapısı ve belirli davranışları bakımından insana çok benziyor, niye olmasın sorusu zihinleri kurcalıyordu. Ancak balıkla insanın hiç benzerliği bulunmuyor; bu nedenle huzursuz olmaya gerek kalmıyor. 

Maymunlarla atamız ortak

Oysa ki insan bir maymun türünden türemiş değildir; ancak maymunlarla ortak ataya sahiptir. Bu nedenle genetik olarak %99 benzerlik vardır. %1’lik fark insan olması için yetmiştir. İnsanda 32.000 gen tanımlandı; maymun ile insan arasında yalnız 300 gen birbirinden farklıdır. Maymunlarda 48, insanda 46 kromozom var. Ancak insandaki kromozomun biri, maymundaki iki çubuk şeklinde kromozomun birleşmesi ile “V” şeklinde bir kromozoma dönüşmüş durumda. Yani nitelik olarak hemen hemen aynı, yalnız sayısı değişmiş gibi görünüyor. 

Ne zaman insan olduk? 

Çok sorulan ve anlamlı gibi gözüken, ancak anlamsız bir soru vardır: Biz ne zaman insan olduk? Hiç kimse sizin ne zaman insan olduğunuzu söyleyemez. Bu bir merdivenin basamaklarından çıkma gibi bir şeydir. Her basamaktan bir üste çıktığınızda bir miktar yükselmişsinizdir; ancak merdiveni çıkmış da sayılmazsınız. İşte bu merdivenin ilk basamaklarında beyin kapasitesi yaklaşık 6,5 milyon önce 630 cm³, kalça kemeri geniş, kolları uzun, çene çıkıntısı olmayan, ağız yapısı yırtıcılara daha yakın, diş dizilimi maymun ile insan arasında olan, kılları yoğun, dengeli olarak dik yürüyemeyen, onlarca primat benzeri özellikle yola çıktığını, merdivenin basamaklarından yukarıya doğru çıkarken, bu özelliklerin insansı özelliklere daha çok yakınlaştığını fosillerle görüyoruz. Bu yolda yan kollar da meydana gelmiş (Neanderthal insan gibi) ve bir kısmı ya tamamen ortadan kalkmış ya da bugünkü insan soyunun kalıtsal yapısının şekillenmesine katkıda bulunmuştur. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

1 Yorum