1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gaziantep Sağlık İl Müdürlüğü’ndeki ihalelerde neler oluyor
Gaziantep Sağlık İl Müdürlüğü’ndeki ihalelerde neler oluyor

Gaziantep Sağlık İl Müdürlüğü’ndeki ihalelerde neler oluyor

Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü’ndeki ihalelerde neler oluyor, başlık başlık konular ile analiz haberimizin 1'incisini yayımlıyoruz.

A+A-

DETAILHABER.COM – ANALİZ HABER
Ana başlıklar altında konuyu irdeyeleyelim…

1-Görüntüleme ihalesi;

Görüntüleme sistemleri çok pahalı sistemler olup, kısmi teklife açık ihale çıkarılıp, rekabet ortamı oluşturulması gerekirken, kısmi teklife kapatılıp, pek çok firmanın ihaleye girmesinin önü kapatılmıştır.

Bir nevi daha önceleri kısmi teklife açık yapılan ihale, kısmi teklife kapatılmak suretiyle ihaleyi alacak firma önceden belli olmuştur. İhale Kayı grubun güdümünde olduğu iddia edilen Ankara Akademi Sağlık Hizmetleri adlı firmada kalmıştır.

Aynı durum yani kısmi teklife kapalı ihale laboratuar ihalelerinin uygulanmamış, kısmi teklife açık ihale çıkılmıştır. Halk Sağlığı Kurumu Sağlık İl Müdürlüğü bünyesinde olmasına rağmen bu kurumun laboratuar ihtiyaçları neden bu ihaleye dâhil edilmemiştir?

Amaç burayı da başka bir firmanın mı alması istenmektedir. Bunlar kamuoyunun kafasını karıştıran hususlar. Örnek verecek olursak laboratuar ihalesi bünyesinde kan gazı ihalesi yapılmış olup, bu ihaleye Radiometer marka kan gazı ile Siemens marka kan gazı markaları ihaleye iştirak etmiştir. İhaleyi Radiometer marka kan gazı ile giren firma kazanmıştır.

Fakat ihale bitiminde tamamen Radiometer marka cihaz kurulması gerekirken, ne hikmetse normalde rakip olan iki firmanın cihazlarının şartnameye aykırı bir şekilde, paylaşım yapılmak suretiyle kurdurulduğu İddia edilmektedir. Aynı Zamanda ihaleye fesat karıştırmak olan bu usulsüzlüğe kurumun göz yumduğu iddia edilmektedir. Laboratuar ihalelerini hangi firma koordine etmektedir. En son Gaziantep Sağlık İl Müdürlüğü tarafından yapılan toplu laboratuar ihalesinde firmalar arasında antlaşma olduğu yönünde ciddi ciddi iddialar söz konusudur.

Yaklaşık olarak 35-40 milyon TL’lik ihale üç firmada kalmıştır. Hormon ve biyokimya-Gazi Kimya’da, Hepatit -Güney Tıp firmasında, Mikro Elisa ise Starmed firmasında gözükmektedir.

İhaleye laboratuar piyasasının güçlü temsilcilerinden Beckman Coulter’ın girmemesi tesadüf müdür?

Beckman Coulter firmasının bu ihaleye girmemesine karşılık Gaziantep üniversitesi bünyesindeki laboratuar ihalesini aldığı yönünde ciddi iddialar söz konusuydu.

Bu arada Sağlık İl Müdürlüğü ihale birim elamanlarının bu ihaleyle ilgili yapılması öngörülen bir değişikliği Elektronik İhale Sistemi’ne (EKAP) girmeyi unuttukları hususu da ayrı bir kafaları karıştıran soru işareti olsa gerek.

Bir başka kamuoyunun merak ettiği husus, Gaziantep Sağlık İl Müdürlüğü toplamda değeri milyonu bulan onlarca hasta başı monitörü açık ihale bir usulüyle yapıp, kamuoyuna ve rekabete açık bir şekilde yapmak dururken, kişisel inisiyatifin en üst düzeyde olduğu Devlet Malzeme Ofisini (DMO) neden tercih etmiştir. Bu işi bilenler Devlet Malzeme Ofisi’nden (DMO) genelde demirbaş masa, sandalye, koltuk vs. ürünler temin edildiğini bilirler.

Ne hikmetse DMO üzerinden yapılan defaatle yapılan birden fazla alımda onlarca GE marka monitör alınması tesadüf müdür?

Bu monitör alımıyla ilgili Gaziantep ‘de yerel bir medikal firmanın 150.000 TL komisyon aldığı, bu komisyon bedelinin resmî olarak banka hesaplarında gözüktüğü iddia edilmektedir.

Sağlık İl Müdürünün buradaki rolü nedir?

Kamuoyu bu iddialara cevap beklemektedir.


Dipnot: İl Sağlık Müdürü’nün cevap hakkı mevcuttur, cevap hakkını da yayınlayabiliriz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT