1. YAZARLAR

  2. Emrihan Aydın

  3. Finansmana Erişim Departmanı
Emrihan Aydın

Emrihan Aydın

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Finansmana Erişim Departmanı

A+A-

Ekonomik sınırların ortadan kalktığı ve artık tek Pazar haline gelen yeni dönemde dünyada en önemli konulardan bir tanesi finansmana erişim olacak. İhtiyaçların artması, kaynakların daha da sınırlı kalmasına sebep oldu. İhtiyaçlarda sürekli bir artış gözlenirken kaynakların artmaması, kaynaksızlık problemini karşımıza çıkardı. Bunun yanında geçmişten günümüze gelen kötü yetimi olan organizasyonlarda kaynak sıkıntısı daha da kendisini gösterdi.

Kurumsallaşma oranının çok düşük olduğu ülkemizde böyle bir kültürünün olmamasının acısını çekiyoruz. İster kamu ister özel sektör olsun, organizasyonların birçoğunda kaynak sorunu yaşanıyor. Kurumsallaşmayı bugüne kadar gereksiz bulan yöneticilerin kurumların bir çoğu kaynak bulmakta zorluk çekiyor. Dünyadaki üretim şeklinin değiştiğini, artık üretim odağından çok markalaşma odağını çok geç fark ettik maalesef. Üretim denildiği zaman atölyeden öteye geçemeyen bir ülke durumuna düştük. Sonuç olarak milli fason üretim anlayışı ile fason üretimler cenneti bir ülke halini aldık. Kamuda da durum aynı. Vergi gelirleriyle kendini idame etmeye çalışan bir yapı halini aldı. Bütçe açık verdikçe cezalar, vergiler arttırıldı; yeni vergiler icat edildi; cezalar arttırıldı. Sonuç olarak kaynak ihtiyacı olduğunda vergi yoluyla karşılanmaya gitti. Burada kamu hizmet üretip bunu satmalıdır demiyorum. Sadece her bir proje finansmanı için gelir-gider dengesini oluşturmalıdır diyorum.

Sonuç olarak özel sektör için de kamu sektörü içinde günümüz likidite darlığı yaşanıyor. Bundan sonra yapılacak şey akılcı yönetim modeline geçmek olacaktır. Kurumların artık organizasyon şemasında finansmana erişim departmanı oluşturmasının zaman geldi de geçiyor bile. Bu zamana kadar kaçan fırsatları belki bu departman sayesinde yakalayabilirler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT