1. YAZARLAR

  2. Kutluhan Tencan

  3. Fikri iktidar meselesi
Kutluhan Tencan

Kutluhan Tencan

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Fikri iktidar meselesi

A+A-

28 Mayıs 2017 günü Ensar Vakfı Genel Kurulu’nda konuşan Tayyip Erdoğan, “14 yıldır kesintisiz iktidarız ama sosyal ve kültürel iktidar olma konusunda sıkıntılar var” demişti.

Bu sıkıntılar aşılmamış olacak ki 3 yıl aradan sonra “fikri iktidar” eleştirisi verdi partisi adına.

Ülkeyi yönetenler her zaman daha fazla karşı karşıyadır yalın gerçeklerle, şüphesiz ki Tayyip Erdoğan’da bu gerçeklerle bizzat karşı karşıya. Bu gerçeklik karşısında çözümsüzlüğü de bu konuşmalarına sürekli yansımakta.

Bu çözümsüzlüğü bizzat Ak Parti gençlik kollarının yayınladığı “Sen Kimsin” videosuyla da görmüş olduk.

Videodaki anlatımda, cumhuriyet ve Atatürk değerlerini yadsımak bu çözümsüzlüğün ana hatlarını oluşturuyordu şüphesiz.

Türkiye’nin köklerine sinmiş cumhuriyet kültüründen uzak herhangi bir anlayışın, hiçbir şekilde yeşermediğini anlamamak için geriye değil bugüne bakmanız bile yeterli aslında.

Özellikle 1980 sonrası eğitim sistemimizin laik ve anti-laik anlayışından dolayı kafası karışık nesiller yetiştirmenin bedeli olarak, toplumsal hayatında neyi nasıl yapacağını bilmeyen kuşaklar yetiştirdik.

Son yıllarda ise gelişen teknolojik değişimlerle beraber, laik eğitim anlayışının yayılmasına esneklik kazandırsa da, bilim yapma anlayışımız olmadığı için bugün de bocalamaya devam ediyoruz.

Son günlerde Cumhurbaşkanın açılışları yeni dünyanın standartlarına uyma gayretinden geçtiği görülüyor. Bu anlamda inovasyona olan yatırımların fazlalığı elbette bizleri sevindiriyor.

Ama o inovasyonla neye, nasıl hizmet edeceğini bilmeyen bir kuşakla, yapmış olduğumuz yatırımların sonucunu ne derecede alacağınız şüphelidir.

Eleştirel düşünceden uzak, kendini ifade etmekte çekinen, dünyayı anlamlandırma konusunda yetersiz, yeteneklerinden bihaber, sadece okumayan değil aynı zamanda yazmayan bir öğrenci profili yetiştirdiğimiz sürece ona sunulan teknik imkanlar kopyala yapıştırdan öteye gidemeyecektir.

İlerleme ve gelişim dediğimiz şeyin araçlarla beraber, amaçlardan da geçtiğini ıskalamamak gerekiyor.

Eğer siz hem yurtsever hem de dünyayla entegre olmuş bir altyapı kurmak istiyorsanız, (konuşmada bunun mesajı veriliyordu) öncelikle karar vermemiz gerekiyor.

Hangi kültürün insan modelinden yararlanacağız?

Cumhuriyetin, başı dik, erdemli, birikimli, insanı merkez alan, entelektüel anlayışını mı, yoksa artık Ortadoğu’nun o küçük ülkelerinde bile tutmayan, biat aşılı eski dünya anlayışını mı?

Bu karardan sonra fikri iktidar meselesini ya yine 3 yıl sonra tekrar konuşacağız, ya da bir daha konusu açılmayacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT