1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. FETÖ'ye operasyonlar peş peşe geldi! Çok sayıda gözaltı var
FETÖ'ye operasyonlar peş peşe geldi! Çok sayıda gözaltı var

FETÖ'ye operasyonlar peş peşe geldi! Çok sayıda gözaltı var

Emniyet ekipleri sabah saatlerinden itibaren birçok ilde FETÖ'ye yönelik peş peşe operasyonlar düzenliyor. Çok sayıda kişi gözaltına alınırken, haklarında yakalama kararı bulunan şüpheli sayısı 279'a çıktı.

A+A-

Türkiye'nin birçok kentinde bu sabah FETÖ'ye yönelik kapsamlı bir operasyon başlatıldı.

ADANA MERKEZLİ 8 İLDE 59 GÖZALTI KARARI

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü FETÖ soruşturması kapsamında örgüt içerisinde itirafçı mahrem imamların beyanları ve elde edilen dijital verilerden yola çıkılarak KHK ile ihraç edilen 59 eski polis hakkında yakalama kararı alındı. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, karar doğrultusunda Adana merkezli 8 ilde çok sayıda adrese şafak operasyonu düzenledi. Baskınlarda, çok sayıda şüpheli gözaltına alındı. Adana'da gözaltına alınan şüpheliler, sağlık kontrolünün ardından sorgulanmak üzere Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Diğer illerde gözaltına alınan şüphelilerin ise işlemleri tamamlandıktan sonra Adana'ya getirileceği belirtildi.

KONYA MERKEZLİ 29 İLDE OPERASYON: 80 KİŞİ HAKKINDA YAKALAMA KARARI

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ soruşturmalarında daha önceden gözaltına alınan şüphelilerin ifadesi ve polisin yaptığı araştırma kapsamında örgütün Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki mensuplarına 'mahrem imamlık' yaptığı ileri sürülen kişilerin kimlikleri belirlendi. Örgütün Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki mensuplarına 'Molla, genel müdür, müdür, müdür yardımcısı, öğretmen, ümitçi, asistan, gezici doktor, ser doktor, doktor, şehir dışı talebe mensubu' gibi pozisyonlarda mahrem imamlık yaptığı belirlenen 80 kişi hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Karar üzerine bugün Konya merkezli 29 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Şüphelilerin gözaltına alınması için operasyonun sürdüğü belirtildi.

İZMİR'DE 65 KİŞİ HAKKINDA YAKALAMA KARARI

İzmir'de, FETÖ'ye üye oldukları gerekçesiyle, aralarında Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli muvazzaf askerler ile üniversiteler ve hastanelerde görev yapan öğretim üyelerinin de bulunduğu 65 kişi hakkında yakalama kararı verildi. Operasyonların sürdüğü belirtildi.

KOCAELİ MERKEZLİ 12 İLDE TSK YAPILANMASINA OPERASYON

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, FETÖ'nün Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki yapılanmasına yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında 9'u görevde, 3'ü açığa alınan, 4'ü meslekten ihraç edilen, 1'i emekli, 1 eski askeri okul öğrencisi ve 2 sivil mahrem abi hakkında gözaltı kararı verdi. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü 1 yarbay, 1 binbaşı, 4 üsteğmen, 11 astsubay, 1 askeri okul eski öğrencisi, 2 sivil mahrem abiyi yakalamak için bu sabah saatlerinde Kocaeli, Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Muğla, Düzce, Zonguldak, Kars, Hatay, Kayseri ve Adana'da operasyon düzenledi. Operasyonda 15 kişi gözaltına alınırken, 5 kişinin daha yakalanması için çalışmalar devam ediyor.

ANKARA'DA 35 ASKER, 29 ÖĞRETİM GÖREVLİSİNE GÖZALTI KARARI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, Hava Kuvvetleri Komutanlığı karargahında görevli 29 astsubayın, FETÖ'nün mahrem imamlar ile örgüt mensubu askerler arasında iletişim yöntemi olarak kullandığı, ankesörlü, kontörlü büfe telefonlarından periyodik ve ardışık arama sistemiyle haberleştikleri tespit edildi. Daha önceki operasyonlarda alınan iade ve teşhisler sonucu 6 jandarma astsubayın da FETÖ ile irtibatı belirlendi. 29'u havacı 35 astsubayın yanında, yine FETÖ ile irtibatları saptanan 29 üniversite öğretim görevlisi hakkında gözaltı kararı verildi. Gözaltına alınan asker şüphelilerden 8'inin aktif görevde olduğu, diğerleri hakkında soruşturma nedeniyle idari işlem uygulandığı belirtildi. Şüphelilerin gözaltı işlemlerinin Ankara Emniyet Müdürlüğünce sürdürüldüğü bildirildi.

26 BAKANLIK ÇALIŞANINA YAKALAMA KARARI

Öte yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında FETÖ üyesi oldukları iddiasıyla Sağlık Bakanlığı ve hastaneleri ile özel sağlık çalışanları 19 kişi, Dışişleri bakanlığı eski çalışanı 2 kişi, Aile Çalışma ve sosyal Hizmetler Bakanlığı calışanı 5 kişi olmak üzere toplamda 26 kişi hakkında Ankara merkezli 8 ilde operasyon düzenlendi. Haklarında gözaltı kararı verilen 19 şüpheli yakalandı, diğer şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışmaların sürdüğü öğrenildi.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT