1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. FETÖ soruşturmasından kapatılan okulu hangi kritik isimler ziyaret etti
FETÖ soruşturmasından kapatılan okulu hangi kritik isimler ziyaret etti

FETÖ soruşturmasından kapatılan okulu hangi kritik isimler ziyaret etti

"Akıllı Okullar"la ilgili CHP'li Özkoç soru önergesi verdi. Özkoç önergesinde, "Dönemin MEB Müsteşarı Yusuf Tekin FETÖ/PDY şüphesi ile soruşturma başlatılan bu okulları, soruşturma başlatıldıktan sonra (Ekim 2016) neden ziyaret etmiştir" diye sordu.

A+A-

Odatv Türkiye'nin gündemine Ankara'daki “Akıllı Okullar”ı getirmişti. Söz konusu okullar, Ankara merkezli olarak 2014 yılından itibaren açılmaya başlanmıştı. Bu okulların sahibi olan şirketin yüzde 70’i İdris Yurteri, yüzde 20’si Şükrü Satır, yüzde 10’u da Fesih Yalçıner’e aitti. Okulların gayrı resmi sahibi olduğu iddia edilen İdris Yurteri’nin kardeşi Mustafa Yurteri, 2007 yılına kadar İzmir Yamanlar Kolejinde Matematik Öğretmeni olarak çalışan bir isimdi.

Mustafa Yurteri’nin sahibi olduğu Ankara-Yenimahalle merkezli Başkent Eğitim Yayın ve Ticaret A.Ş. ile İzmir merkezli Şelale Özel Eğitim Yayıncılık Ticaret A.Ş.’nin yasaklı kurumlar içerisinde olduğu biliniyor. Ayrıca Mustafa Yurteri’nin FETÖ/PDY üst yöneticileri Ziya Demirel ve Osman Hilmi Özdil ile karşılıklı olarak aramalar yaptığı ve mesajlaştığı raporlara yansımıştı.

BAKANLIK SORUŞTURMA AÇTI

6 Eylül 2016 tarihinde Akıllı Okullar ile ilgili MEB tarafından soruşturma açılmış ve soruşturma 20 Temmuz 2017 tarihinde tamamlanmıştı. Müfettiş raporlarında 20 Temmuz 2017 tarihinde bu kurumların kapatılması için teklifte bulunuldu ancak, işlem yapılmadı.

2 YIL SONRA GELEN KARAR

Bilindiği üzere FETÖ/PDY ilişkisi olan kurumlar, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 667 sayılı KHK’nın “Kapatılan Kurum ve Kuruluşlara İlişkin Tedbirler” başlıklı 2’nci maddesinin 3’üncü fıkrası kapsamında Bakan tarafından kapatılabiliyor. 20 Temmuz 2017’de kapatılması teklif edilen kurumlar ne hikmetse 3 Temmuz 2019 tarihine kadar kapatılmadı. Okullar ancak 3 Temmuz’da kapatıldı.

SAHİBİ VE YÖNETİCİLERİ TUTUKLANDI

Bakanlık, kurum hakkında işlem yapmazken, 20 Ağustos 2018 tarihinde savcılık soruşturması ile yüzde 70 hisseye sahip İdris Yurteri’nin de aralarında bulunduğu 37 yönetici tutuklandı. Bu operasyona rağmen MEB, Akıllı Okulların kapatılması yönünde herhangi bir girişimde bulunmadı.

MİLLİ EĞİTİM BAKANINA ZOR SORULAR

“Akıllı Okullar” tartışılmaya devam edilirken CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi. Özkoç soru önergesinde konuya dair edindiği kritik bilgileri de paylaştı.

Özkoç’un Selçuk’a yönlendirdiği sorulardan birisi, “FETÖ/PDY ilişkisi tespit edilen bu okulları hangi bakan ve bakan yardımcıları ziyaret etmiştir?” oldu.

GİTMEYEN KALMAMIŞ: “DÖNEMİN MEB MÜSTEŞARI YUSUF TEKİN SORUŞTURMA BAŞLATILDIKTAN SONRA NEDEN ZİYARET ETMİŞTİR”

FETÖ ilişkisi tespit edilen ancak kapatılması için uzun süre beklenen okulla ilgili CHP’li Özkoç şu soruları gündeme getirdi:

“Milli Eğitim, Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Emrullah İşler FETÖ/PDY şüphesi ile soruşturma başlatılan bu okulları hangi tarihte ne amaçla, kaç kez ziyaret etmiştir?

Dönemin MEB Müsteşarı Yusuf Tekin FETÖ/PDY şüphesi ile soruşturma başlatılan bu okulları, soruşturma başlatıldıktan sonra (Ekim 2016) neden ziyaret etmiştir?

Dönemin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü FETÖ/PDY şüphesi ile soruşturma başlatılan bu okulları hangi tarihte, ne amaçla, kaç kez ziyaret etmiştir?”

(Yusuf Tekin'in okula ziyareti haberleştirilmiş ancak daha sonra silinmiş durumda...)

“MEB BÜROKRATLARININ GİZLİ ORTAKLIK İLİŞKİSİ OLDUĞU 50 BİN METREKARE HAZİNE ARAZİSİNİN TAHSİS EDİLDİĞİ…”

Özkoç’un Milli Eğitim Bakanına yönelttiği sorulardan bazılar şunlar:

“20/8/2018 tarihinde savcılık soruşturması ile %70 hisseye sahip İdris Yurteri’nin de aralarında bulunduğu 37 yönetici tutuklanmasına rağmen bu okulların kapatılmamasının sebebi nedir?

Yaklaşık iki yıldır kapatma işlemi yapılmayan bu okulların 5/7/2019 tarihinde birden bire kapatılmasına karar verilmesinin nedeni nedir?

Bazı eski/yeni (ÖZELLİKLE ESKİ) MEB bürokratlarının bu okullarla gizli ortaklık ilişkisi olduğu, bu nedenle bu okulların korunup kollandığı ve hatta bu okullara 50 bin metrekare hazine arazisinin tahsis edildiği iddiaları doğru mudur?

Bu kurumları koruyup kollayan o dönemki Bakanlık bürokratları (eski/yeni) kimlerdir? Adı geçen bürokratlar hakkında MEB’de idari, savcılıkta adli bir soruşturma var mıdır?

“MEB FETÖ/PDY İLİŞKİSİ KESİNLEŞMİŞ OLAN AKILLI OKULLARIN REKLAMINI YAPMIŞ MIDIR”

CHP’li Engin Özkoç’ın gündeme getirdiği konular Bakanlık içindeki bir ekibin, “Akıllı Okulları” ve sahiplerini koruduğu, desteklediği iddialarını güçlendiriyor.

Özkoç önergesinde ayrıca şunları sordu:

“Özel Akıllı Okulların vergi-SGK borcu olmasına rağmen her ay 15-20 milyon lira ‘Eğitim Öğretim Desteği’ bu borçlara yönelik ilgili mevzuat gereğince kesinti yapılmadan neden ödenmiştir? SGK’nın MEB’e yazdığı yazıda, SGK-vergi borcu olan kurumlara ödeme yapılamayacağını belirttiği, buna rağmen Özel Öğretim Kurumları Genel Müdür vekili Vedat Kuşgözoğlu’nun Ankara Valiliğine resmi yazı yazarak bu okullara ödeme yapılmasını talep ettiği doğru mudur?

Öğrenciler için ödenen Eğitim Öğretim Desteği’nin öğrencilerin ödeme yapacağı tutardan düşülmediği, aynı tutarın öğrencilerden tekrar tahsil edildiği mudur?

Akıllı Okullara toplamda kaç lira Eğitim Öğretim Desteği verilmiştir?

2013-2018 arasında Ankara’da 32 Özel Akıllı Okul kurulduğu doğru mudur? Bu kadar hızlı büyüyen bir kuruluş Bakanlığınızın dikkatini çekmemiş midir?

Milli Eğitim Bakanlığı EBA üzerinden FETÖ/PDY ilişkisi kesinleşmiş olan Akıllı Okulların reklamını yapmış mıdır?”

(Yusuf Tekin'in ziyareti Akıllı Okullar'ın sitesinde de yer almıştı. Ancak bu ziyaretin haberi de silindi)

Kaynak: Odatv.com

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT