1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. FETÖ Mağduru Yarbay görevine dönmek için uğraşıyor
FETÖ Mağduru Yarbay görevine dönmek için uğraşıyor

FETÖ Mağduru Yarbay görevine dönmek için uğraşıyor

Askeri Casusluk tertibiyle TSK’dan ihraç edilen istihbarat subayı Taner Karslıoğlu, AYM’nin ihlal kararının ardından Bölge İdare Mahkemesi’nin vereceği göreve dönüş kararını bekliyor.

A+A-

Ancak AYM’nin Bölge İdare Mahkemesine gereğinin yapılması için gönderdiği dosya Milli Savunma Bakanlığının raflarında bekliyor. Mahkemeye gönderilen dosya bakanlık arşivinden çıktı

YARBAY Tamer Karslıoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kritik birimlerinden olan ve FETÖ projesiyle 2012’de MİT’e devredilen Genelkurmay Elektronik Sistemler (GES) Komutanlığında 14 sene görev yaptı. Dört dil bilen kriptoloji uzmanı Karslıoğlu’nun en önemli görevi şifreli dosyaları çözmekti. 25 Ekim 2010’da gözaltına alındı ve FETÖ’nün sözde İstanbul Askeri Casusluk tertibine dahil edildi.

SİCİL BELGESİYLE İHRAÇ

Karslıoğlu, iki günlük gözaltı süresinin ardından görevine geri döndü ancak GES Komutanı Mustafa Küçükayan’ın emekliliği, Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin’in de Ergenekon kumpasıyla tutuklanmasının ardından baskılar arttı. Dönemin Personel Başkanı Tümgeneral İshak Ceylan’ın genel uygulamaya aykırı olarak Lojistik komutanlığına tayin ettiği Karslıoğlu hakkında yeni sicil amiri Albay Cumhur Cidal tarafından bir sicil belgesi düzenlendi. Söz konusu sicil belgesi ile 14 Mart 2012’de Karslıoğlu’nun TSK ile ilişiği kesildi. Karslıoğlu’nun Askeri Yüksek İdare Mahkemesine (AYİM) yaptığı başvuru da reddedildi. Karslıoğlu, yargılandığı tertip davasında ceza aldı. FETÖ’nün bir terör örgütü olduğu herkesçe anlaşıldığında ceza veren hakimler ya hapse atıldı ya da yurtdışına kaçtı.

Karslıoğlu görevine dönmek için mücadelesine devam etti. Anayasa Mahkemesine (AYM) hem yargılandığı dava hem de TSK’ya geri dönüş için 2014 yılında başvuru yaptı. AYM’nin hak ihlali kararının ardından yeniden yargılanan Karslıoğlu beraat etti. AYM, Karslıoğlu’nun göreve dönüş başvurusunu da 6 Eylül 2017 tarihinde haklı buldu. Karar askeri mahkemelerin kapatılması nedeniyle işleme alınması için Bölge İdare Mahkemesine (BİM) gönderildi. AYM’nin kararını BİM’e göndermesinin üzerinden bir yıl iki ay süre geçti. Bu süreçte Bölge İdare Mahkemesi dosyaya sıra numarası bile vermedi.

‘MSB ARŞİVİNDE NE İŞİ VAR?’

Karslıoğlu, geçen bir yıl içinde Bölge İdare Mahkemesine sık sık dosyanın akıbetini sordu. ‘Süreç devam ediyor’ yanıtını aldı. Ancak mahkemenin işlemde dediği dosyanın Karslıoğlu’nun sicil belgesi nedeniyle yaptığı bir başka başvuruya ait olduğu ortaya çıktı. Karslıoğlu bu sefer göreve iade başvurusunun peşine düştü. AYM’nin BİM’e gereğinin yapılması için gönderdiği göreve iade başvurusuna ait karar Milli Savunma Bakanlığının arşivinden çıktı. Karslıoğlu’nun sesini duyurmak için yaptığı açıklamanın ardından Bölge İdare Mahkmesi geçen cuma jet hızıyla dosyaya sıra numarası verdi. FETÖ ile mücadelenin en önemli hamlelerinden birinin, örgüt tarafından tasfiye edilen personelin yeniden görevine kazandırılması olduğunu söyleyen Karslıoğlu, dosyanın sürüncemede kalmasına tepki gösterdi: “AYM’nin aldığı bir karara işlem yapması için BİM’e göndermesinin üzerinden bir yıldan fazla zaman geçmesine rağmen, o dosyaya sıra numarası dahi verilmemesi nasıl açıklanabilir? Daha da vahim olanı, AYİM kaldırıldığı için TSK’dan FETÖ marifetiyle tasfiye edilen kişilerin dosyalarının işleme alınması maksadıyla BİM’de olduğunu sanmamıza rağmen, dosyaların Milli Savunma Bakanlığının Arşiv Hizmetleri Müdürlüğünün tozlu rafları arasında bekletiliyor olması ne anlama gelir?”

TSK’daki kripto FETÖ’cülere dikkat çeken Karslıoğlu “Kripto unsurların mücadeleyi sekteye uğratmaya çabaladığı şu sıralarda, bu unsurları tespit edebilecek ve FETÖ’cü olmadığına emin olunabilecek kişiler kumpas mağdurlarıdır” dedi. (AYDINLIK-IRMAK METE)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT