1. YAZARLAR

  2. E. Albay Birol Yörük

  3. Feppetto ve Oğlu
E. Albay Birol Yörük

E. Albay Birol Yörük

İstihbaratçı - Emekli Albay
Yazarın Tüm Yazıları >

Feppetto ve Oğlu

A+A-

Bir varmış, bir yokmuş, çook yakın bir zamanda küçük bir kasabada İmam Feppetto adında ihtiyar bir kuklacı yaşarmış. Yaptığı kuklaları Ucubeler Sirki'ne satarmış, bu gösterilerin arkasında ben varım diyerek kendiyle gurur duyarmış. 

İmam Feppetto'nun üzüldüğü tek şey ise kendisinin timsali bir çocuğunun olmamasıymış. Öyle ki, bir oğlum olsa O'na İmam Oğlu adını veririm der dururmuş.

Günlerden bir gün bir kukla yapmak için Beylikdüzü ormanına gidip kütük aramaya başlamış ve bir bakmış ki tam da aradığı gibi kocaman bir kütük duruyor oracıkta.

İmam Feppetto'nun yüzü gülmüş, işte tam aradığım gibi bir kütük, bununla öyle güzel bir kukla yapacağım ki, kukla değil de insan zannedilecek demiş, sanki bir iblis bunu kulağına fısıldamış gibi. 

Tezgahın üzerine koyup, başlamış kütüğü yontmaya. Feppetto kütüğü yonttukça, âdeta birbirini arayan iki aşık kavuşmuş gibi kütükten, “ah, ah” diye sesler gelir olmuş. İmam Feppetto kuklacılıkta ustaymış ama bu kadarını da beklemiyormuş, zevkten dört köşe olmuş. 

Feppetto işi ilerlettikçe, sanki bir iblis içine üfürmüş gibi kukla âdeta can bulmuş; Feppetto  "tam da benim istediğim gibi bir çocuk, oğlum benim" diyerek kuklayı bağrına basmış.

Etten kemikten bir çocuk gibi gülüyor, konuşuyor ama en çok da çok güzel yalan söylüyormuş İmam'ın Oğlu. İmam Feppetto oğluyla gurur duyuyormuş, ne kadar güzel yalan söylüyorsun, hiç yüzün kızarmıyor ne güzel, her şey çok güzel olacak, çok güzel dolandıracağız diyerek keyifleniyormuş.

Ne var ki İmam'ın Oğlu için hayat, İmam Feppetto'nun hayal ettiği gibi keyifli olmamış. Sokağa çıktığında sen de kimsin diyen esnafa büyük bir gururla ben başkanım deyince, aniden keser sapı gibi bir burun uzayıvermiş suratının orta yerinde.

Kasabada İmam'ın Oğlu'nun aslında bir kukla olduğu söylentisi yayılmış, cadde boyu karşılıklı dükkanı olan esnaf, birbirlerine başkanım diyerek laf atıp gülüşmeye başlamışlar.

İmam'ın Oğlu kukla değil bir insan olduğunu anlattıkça burnu daha da büyümüş, burnu büyüdükçe içindeki öfke büyümüş, öfkesi büyüdükçe kendini ispat için daha çok yalan söylemiş, vesselam burnu boyunu geçmiş.

Feppetto'nun büyük ümitler bağladığı oğlu da nihayetinde diğer kuklalar gibi ancak Ucubeler Sirki'nin ilgisine mazhar olmuş.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT