Sanal âlem, sosyal ilişkilerin yüz yüze ilişkilerden daha çok öne çıktığı bir âlem oluyor git gide. Artık arkadaşlarımızın halini hatrını sorabilmek adına ziyaretler ve onlarla buluşmak yerine Facebook, Instagram, WhatsApp vb. programları aracı olarak kullanıyoruz. Değişen bu durum arkadaşlarımızın, tanıdıklarımızın hayatlarını çoğu zaman sohbet bile etmeden arada bir paylaşılan resimlerle takip etmemize ve bazı boşlukları kendi zihnimizin doldurmasına neden oluyor.

Paylaşılan resimlere bakıldığında ise genellikle yaşantılar; mutlu tablolar, idealize olan ancak normalde olmayan imajlar şeklinde yansıyor. Bu da oldukça şaşırtıcı olabiliyor biz insanlar için.

Geçenlerde okuduğum bir araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Sosyal medyanın bireylerin mutluluğunu nasıl etkilediğini merak eden Michigan Üniversitesi profesörlerinden Ethan Kross, 82 üniversite öğrencisinin fFacebook kullanımını 2 hafta süresince takip ediyor. Bu süreçte öğrencilerin “mutluluk”  düzeyini de anketler ve sms mesajları aracılığıyla ölçüyor. Facebook kullanımı arttıkça öğrenciler mutsuz oluyor. Facebook mutsuzluğun sebebi mi sonucu diye merak eden Kross, Facebook öncesi ve sonrası da duyguları ölçüyor ve görüyor ki Facebook kullandıktan sonra öğrenciler daha mutsuz oluyor.

Peki, gerçek hayatta “sosyalleşmek” insanları mutlu ederken Facebook’ta neden tam tersi oluyor sorusu gündeme geldiğinde ise yapılan paylaşımların, gerçekten farklı olduğu ve kişilerin iç dünyasını yansıtmadığını görebiliyoruz. Ayrıca gerçek hayatta “an”ı paylaşırken sanal olan  hayatta sadece “anı”ları  paylaşıyoruz. Bu nedenle sosyal medya mutsuz edici bir faktör olarak görülüyor.

Bu araştırmadan da yola çıkılarak sosyalleşmek için gerçek ilişkiler kurmanın, arkadaşlarla buluşup onları ziyaret etmenin bireyleri daha fazla tatmin ettiği sonucuna varılıyor.  Dolayısıyla artan teknolojik imkânlar geleneksel iletişim ve ilişki ağlarının önüne geçemiyor. Akraba ve arkadaş ziyaretleri, sosyalleşme adına gerçekleştirilen toplantılar ve dostların kahve eşliğindeki muhabbeti değişen sosyalleşme süreçlerinde hala eskisi kadar kıymetli ve tatmin edici…  Ne de olsa dostla içilen kahvenin kırk yıl hatırı var. Sohbeti koyu, kahvesi köpüklü sosyal ortamlarda paylaşımlarınızın ve mutluluğunuzun artması dileğiyle. 

Twitter.com/PolatMunire