Türkiye, ABD’ye F-16 savaş uçağı filosu için füze ve radar tedariki amacıyla 400 milyon dolar değerinde bir tedarik talebinde bulundu. Talep, Kongre’nin onayına sunulacak.

WSJ’in haberine göre Türkiye, mevcut F-16 Fighting Falcon savaş uçağı filosunun idamesi için ABD’ye bir talepte bulundu. Söz konusu talep; AIM-120 AMRAAM Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi, AIM-9 Sidewinder Görüş İçi Hava Füzesi, Radar ve diğer ekipmanların tedarikini içeriyor.

Yaklaşık değeri 400 milyon ABD Doları olan talebin onaylanması için ABD Kongresi’nin çoğunluğunun karara evet demesi gerekiyor. Biden yönetimi, Türkiye’nin talebinin kabul edilmesi amacıyla Kongre’nin her iki kanadındaki kilit liderlere gayri resmi bir bildirimde bulundu.

Bahsi geçen 400 milyon dolar değerindeki paket ile birlikte Türk F-16’larının, uzun yıllar boyunca idamesinin sağlanabileceği tahmin ediliyor.

F-16 Blok 70

F-16 Blok 70

Öte yandan Türkiye’nin, halihazırda F-16 Blok 70 savaş uçağı talebi de bulunuyor. Türkiye’nin F-16 Blok 70 talebi, 40 adet yeni savaş uçağı ile eldeki F-16’ların modernizasyonu için 80 adet kit tedarikini içeriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret mesajı

Türk Hava Kuvvetleri envanterinde halihazırda Blok 30, Blok 40, Blok 50 ve Blok 50+ konfigürasyonlarında 230 adetten fazla F-16 uçağı bulunuyor.

WSJ’ye göre Türk ve Amerikalı yetkililer, F-16 satışının iki müttefik arasında yıllardır süren gerilimi yatıştırmaya yardımcı olabileceğini ve Türkiye’nin, Rusya ve Çin’e yaklaşmasını engelleyebileceğini savundu.