Gaziantep'te, 12 Nisan 2022 tarihinde ehliyetsiz şekilde araç kullanarak Ezgi Alya Yiğit’in ölümüne sebep olan Osman Sarı’nın tutuklanması için Ezgi Alya Yiğit’in ailesi Yeşilsu Parkı'nda imza kampanyası başlattı.

Aile ve avukatları 12 Eylül’de görülecek olan duruşmaya katılım çağrısında bulundu.

'BİRİNİN ÇOCUĞU DİYE KOLLANMASIN'

Canlı yayında Mustafa Karataş'ı zorlayan zina sorusu Canlı yayında Mustafa Karataş'ı zorlayan zina sorusu

Yiğit ailesinin avukatı Ergün Sözen, kendi ısrarları sonucu yapılan araştırmada, bir görüntüye rastlandığını ancak iki aydır siber suçlardan cevap gelmediğini belirtti. Oradan gelecek görüntülerle kazanın nasıl gerçekleştiğinin ortaya çıkacağını umduklarını söyleyen Sözen, 12 Eylül’de Gaziantep Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşecek olan duruşmaya çağrı yaparak, “Bu duruşmaya duyarlı olan herkesin katılımını bekliyoruz. Antep’te denetimsiz birçok sürücü var. 17 yaşında, ehliyeti olmayan bir sürücü sırf birilerinin çocuğu, yeğeni diye korunup kollanmasın” ifadelerini kullandı.

Ezgi Alya Yiğit'in ablası Elif Kayra Yiğit, Osman Sarı'nın bir aylık tutukluluğun ardından eksik ve yanlış bilirkişi raporu nedeni ile alelacele serbest bırakıldığını vurgulayarak, "Antep'in en işlek caddesinde meydana gelen olayda hiçbir kamera görüntüsüne ulaşılmadığı söyleniyor. Osman Sarı'nın tahliyesi sonrası bilirkişi raporunun dayanağı olan tek tanık ifadesi değişmişti ve mevcut tanık sayısı artmış olmasına, bilirkişi raporu geçersiz sayılmasına rağmen tekrar tutukluluk kararı alınmadı" dedi.

'DAVANIN PEŞİNİ BIRAKMIYORUZ'

Mahkemedeki taleplerinin değerlendirilmesi, kamera görüntülerinin bulunması, eksik ve yanlış bilirkişi raporunun tekrar düzenlenmesi gerektiğini ifade eden Yiğit, "Sanık Osman Sarı hakkında amcası Mehmet Sarı ve babası İbrahim Sarı’nın siyasi yanlılığı kullanılmadan adil bir karar verilmesini talep ediyoruz. Mevcut imza kampanyamız ve sesimizi duyurma çabamız, gerçek ve yansız bir adalet içindir. Sanık Osman Sarı'nın tutukluluğunu talep ediyoruz ve bu davanın peşini bırakmıyoruz" diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Ehliyetsiz sürücü Osman Sarı, scooter'la yolun karşısına geçmek isteyen Ezgi Alya Yiğit ve Şimal Toprak'a çarptı. 12 Nisan’da meydana gelen kazada, Ezgi Alya Yiğit hayatını kaybetti.

Kazayla ilgili inceleme başlatan polis ekipleri, Nizip Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Sarı'nın 17 yaşındaki oğlu Osman Sarı’yı gözaltına aldı. Çocuk Şube Müdürlüğü'ne götürülen Osman Sarı, emniyetteki sorgusunun ardından çıkarıldığı Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nce ‘taksirle ölüme sebebiyet verme’ suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Osman Sarı, bir ay tutuklu kaldıktan sonra 13 Mayıs’ta serbest bırakıldı.