1. YAZARLAR

  2. Münire Polat

  3. Eyvah! Kötü şeyler olacak!
Münire Polat

Münire Polat

Uzman Psikolog
Yazarın Tüm Yazıları >

Eyvah! Kötü şeyler olacak!

A+A-

Herkes hazır ola geçmiş kötü şeyler olacak diye bekliyor. Kötü haberler üst üste gelirken, iyi haberler gündeme dahi gelmiyor, gelemiyor. Haliyle insanoğlu bu haber gündemleri doğrultusunda kaygılanarak çeşitli tedbirler almaya çalışıyor. 2020 gündemi kıta yangınları, depremler, covid19 (Corona virüs) gibi felaketlere yer verirken bu günlerde; insanlar da nasıl korunurum ya da nasıl hayatta kalırımın derdinde. Haklı olarak bilginin az, belirsizliğin fazla olduğu dönemler insanların kaygılarının arttığı ve galeyana geldiği dönemler oluyor. Şu anda marketlerde gıda, temizlik vb ürünlere olan talep yoğunluğu insanların kaygıları ile baş etmek için başvurdukları yöntemlerden sadece bir tanesi ve en çok görüneni.

Görünmeyenlerden birçoğu ise içimizden geçiyor: “Ya bana da bulaşırsa, ya aileme ve yakınlarıma bir şey olursa“ diye. Bu sesler ile baş etmek oldukça zor, hele ki zihnimiz kaygıya ve takıntılı düşünceye meyilli bir yapıya sahipse. Ne yapalım kaygılanmayalım mı dediğinizi duyar gibiyim. Tabii ki kaygılanmakta haklısınız, var oluşumuzu bu sayede korumaktayız. Kaygımızdan dolayı tedbir alıyoruz; tedbirler de bizi çoğu zaman koruyor;  ancak problem elimizden gelebilecek tüm tedbirleri almamıza rağmen hala kaygı hissediyor olmamızda. Bu kaygı var olduğu için, gündelik hayata devam edemeyişimizde, hatta uykularımızda bile uyanık kalmamızda. Gündelik hayata dönmek adına kaygıdan kurtulup sakin bir yaşantı tarifleyemem ama hayat “-e rağmen”. Yani bu kaygı bugünlerde yaşanacak, evet kabul. Bugünlerde bu kaygıya rağmen ne yapabiliriz ki gündelik hayata devam edelim sorusunun yanıtını aramalıyız bence.

Yanıt demişken yaşama sanatı denilebilecek öğüt niteliğinde bir dua var. Bu dua şöyle: Tanrım, değiştirebileceğim şeyleri değiştirmek için cesaret, değiştiremeyeceğim şeyleri kabullenmek için sükûnet, her ikisini birbirinden ayırt etmek için akıl ver.  Şimdi bu duadan ya da öğütten yola çıkacak olursak gerekli tedbirleri aldınız mı? Çünkü tedbir almak elinizde; ancak abartmadan sağlık uzmanlarının tavsiyesi boyutunda. Tedbir aldıktan sonra artık sükûnetle izleme boyutuna geçebilirsiniz. Tabii ki bu izleme boyutu eli kolu bağlı teslim olmak değil; hasta mıyım ya da hasta mı sorusuna kanıt yani belirtilere bakmak; herhangi bir belirti yoksa elini ayağını uzatıp şu sıralar Corona’dan korunmak için alınan tedbirlerden biri olan “sosyal mesafenin” tadını çıkarmak. Kendine uzak geçen günlerin acısını çıkarırcasına,  kendine kalabilmenin keyfine odaklanmak. Bu süreçte kendinize dair ertelediğiniz, evde sizi bekleyen ya da zihninizden eyleme dökemediğiniz başlıklar için harekete geçmek. Kendinizle kalmak ve kendinize yolculuk etmek sıkıcı mı geldi? Ailenizdekilerle iletişime geçmeye; dolaptaki grup oyunlarını oynamaya ne dersiniz? Biraz da kaygıların dumanını dağıtmış olursunuz bu sayede yuvanızı havalandırmış olursunuz.

Herkese akıl, ruh ve beden sağlığının yerinde olduğu günler dilerim.


SOSYAL MEDYADAN TAKİP İÇİN;

Twitter.com/PolatMunire

İnstagram.com/psikologmunirepolat

Facebook.com/Psikolog-Munire-Polat

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT