1. YAZARLAR

  2. Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe

  3. Ermeni soykırımı iddiaları, PKK katliamları - hadi yüzleşelim
Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe

Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe

E. Binbaşı
Yazarın Tüm Yazıları >

Ermeni soykırımı iddiaları, PKK katliamları - hadi yüzleşelim

A+A-

Her yıl 24 Nisan tarihinde Amerika Birleşik Devletleri Başkanı soykırım kelimesini kullanacak mı? Kullanmayacak mı? beklentisi Biden'ın soykırımı kabul etmesiyle sona erdi. ABD Başkanı'nın bu yaklaşımı vahim bir hata olarak tarihe geçti. Biden seçim döneminde seçmenlerine verdiği sözü yerine getirdi. Bundan sonra uluslararası alanda neler olacak bekleyip göreceğiz.  İç kamuoyunda günlerce tartışmalar yapıldı. Herkes fikrini söyledi. Siyasi partiler, HDP hariç ortak bildiri açıklayarak bu durumu kınadılar. HDP siyasetçileri "Ermeni soykırımı ile yüzleşin" açıklaması yaptı. Bu açıklamaya toplumun her kesiminden sert tepkiler geldi. HDP siyasetçilerinin bu açıklamasına karşı verilen tepkilerin yanı sıra yüzleşelim diye açıklamalar da yapılmalıydı.

Yüzleşelim, Ermeni soykırımı iddiaları ile yüzleşelim, ama önce PKK terör örgütünün yaptığı katliamlarla yüzleşelim. Ermeni soykırımı yapıldı, yapılmadı gibi ya da PKK'nın Kürtlere yapılan şiddet iddialarına girmeden doğrudan yüzleşmeye gidelim. Yüzleşelim ama ADALET ekseninde, HAKİKATLER doğrultusunda yüzleşelim. PKK'nın masum sivillere ve çocuklara karşı yaptığı katliamları hatırlayıp yüzleşelim. İşte PKK terör örgütünün katliamları.

PKK, 1984-2006 yılları arasında 35 ilde sivillere yönelik toplam 386 saldırı yapmıştır. Bunlar arasında 56 saldırı ile Mardin birinci sıradadır. Diyarbakır 47, Siirt 38, Şırnak 34, Hakkâri 26, Bingöl 23, Batman 22, Bitlis 21, Van 17 saldırıya maruz kalmıştır. PKK, Doğu ve Güneydoğu illerinin dışında Kahramanmaraş 10, Hatay 8, İstanbul 7, Osmaniye 3 gibi İç Anadolu ve Batı Anadolu illerinde de sivillere yönelik saldırıda bulunmuştur.

PKK’nın 1984-2006 yılları arasında sivillere yönelik yapmış olduğu saldırılarda toplam 5.219 sivil vatandaş, 1.330 köy korucusu, 325 kamu görevlisi, 123 öğretmen hayatını kaybetmiştir. Kamu görevlilerinin arasında 60 muhtar, 27 din görevlisi, 8 belediye başkanı bulunmaktadır. Bu sayının 392’si çocuk, 371’i kadındır. En fazla can kaybını Mardin (345) vermiştir. Mardin’i Şırnak (253), Diyarbakır (251), Siirt (241), Batman (192), Bingöl (160), Bitlis (148) ve diğer iller takip etmektedir. PKK, hem kendi halkına, hem de sivil kamu görevlilerine mağduriyetler yaşatmıştır. 

PKK terör örgütünün sivillere yönelik uyguladığı şiddeti göz ardı ederek tek taraflı olarak devletin geçmişiyle hesaplaşmasını beklemek yanlış sonuca götürecektir. Bütün devletler kendine karşı ayaklanan, isyan eden her kim olursa olsun gerekli tedbirleri alır. Meşru ve demokratik zeminden uzaklaşarak silah çeken herkese karşı halkının güvenliğini ve kamu düzenini sağlamak için gerekli şekilde cevap verir.

 

SOSYAL MEDYADA TAKİP İÇİN;

YouTube kanal: Youtube.com/AliFuatGokce

Twitter.com/AliFuatGokce

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT