1. HABERLER

  2. CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

  3. Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı reklam film'ine yasak
Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı reklam film'ine yasak

Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı reklam film'ine yasak

Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı seçim reklamı iptal edildi, YSK'ya başvuran MHP kararı aldıran parti oldu.

A+A-

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün akşamdan itibaren yayınlanmaya başlayan Cumhurbaşkanlığı seçim reklamı YSK tarafından yasaklandı. 

MHP'yi temsilen avukat Kürşat Ergün, YSK'ya reklam filmiyle ilgili şikayet başvurusunda bulunmuştu. YSK az önce Cumhurbaşkanlığı forsuyla çekilen reklam filmi için kararını verdi.

YSK, MHP'nin yaptığı başvuruyu yerinde bularak Erdoğan'ın yeni reklam filminin yayından kaldırılmasına karar verdi. 


YASAĞIN GEREKÇESİ FORS DEĞİL DUA

Reklamın yasaklanmasının sebebi ise sanıldığı gibi Cumhurbaşkanlığı forsu olmadı. YSK'nın gerekçesi reklamda ezan sesi ve dua eden kadın figürünün kullanılması oldu.

erdoganin-cumhurbaskanligi-reklam-filmi-dua-eden-kadin-yasaklandi.jpg

Erdoğan'ın reklam filminin açılışı yaşlı bir kadının evinde dua ederken çekilen görüntüsü ile başlıyordu. YSK işte bu sahne sebebiyle reklam için yasak kararı aldı. 

MHP BAŞVURU DİLEKÇESİNDE NE DEMİŞTİ? 

MHP temsilcisi Avukat Kürşat Ergün imzasıyla YSK'ya yapılan başvuru dilekçesinde şu ifadeler yer almıştı;

"298 Sayılı yasanın Propaganda yayınlarına ilişkin yasaklar başlıklı 58. Maddesinin birinci 
fıkrasında “Propaganda için kullanılan el ilanları ve diğer her türlü matbuat üzerindeTürk Bayrağı ve dini ibareler bulunması yasaktır.” denilmektedir.

(...) Yüksek Kurulunuzun konu ile ilgili genelgesi ile başta 19.03.2014 tarih ve 815 sayılı kararı 
olmak üzere geçmiş kararlarında dini hissiyatı istismar etmek maksatlı propaganda yapılamayacağı 
açıkça yer almaktadır.

Buna göre;

Yukarıda belirtilen tüm bu düzenlemeler ışığında; Aday Recep Tayyip Erdoğan lehine hazırlanan ve hali hazırda tüm televizyon ve radyolarda yayında olan reklam filminde ezan sesine ve dua eden kadın görüntüsüne yer veriliyor olması belirtilen hüküm ve Kurulunuz kararlarına açıkça aykırılık içerdiğinden ilgili reklam filminin yasaklanması yönünde karar alınmasını Yüksek Kurulunuzdan saygılarımla arz ederim. "


Ayrıntılar birazdan...

ERDOĞAN'IN FORSLU REKLAMI

AK Parti Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın son reklam filmidün akşam tüm televizyon kanallarında aynı anda yayınlanmaya başlamıştı.

Reklam filminin ana teması milletin ilk defa Cumhurbaşkanını seçmesi üzerinden kurgulandı. Erdoğan'ın reklam filminde Cumhurbaşkanlığı forsu, halkın temsiliyle özdeşleştirildi.

Forsta bulunan yıldızlar ve güneş Türkiye’nin her bölgesindeki insanlar tarafından taşınarak fors yeniden oluşturuldu ve Cumhurbaşkanlığı makamının sahibinin artık millet olduğu gösterildi.

cumhurbaskani-forsu-ve-recep-tayyip-erdogan-reklam-filmi.20140805125825.20140805154147.jpg

Cumhurbaşkanlığı seçim filminin son sahnesinde Erdoğan, milletle bir araya gelerek forstaki güneşi teslim aldı, güneşi forstaki yerine kendi elleriyle yerleştirdi.

Erdoğan reklam filminde ayrıca, filmde Sezai Karakoç’un “Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine” şiirinin bir bölümünü seslendirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT